درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش پست
صفحه قوانین و مقررات
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower

ویرایش تصویر

Picture
تایید
بازگشت
ندوشن
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها اخبار
پیرهریشت
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه
امتیاز شما به پیرهریشت چیست؟

پیرهریشت

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : زیارتگاه پیر هریشت در 90 کیلو متری غرب یزد و 15 کیلومتری اردکان یزد، بر دامنه ی کوه هایی پست واقع شده است
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه

پیرهریشت

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : زیارتگاه پیر هریشت در 90 کیلو متری غرب یزد و 15 کیلومتری اردکان یزد، بر دامنه ی کوه هایی پست واقع شده است
نظر شما
userPicture
emoji
koochitaTv
playIcon

معرفی کلی

زیارتگاه پیرهریشت از نیایشگاه‌های زرتشتی‌هاست و در ۹۰ کیلومتری غرب یزد و 15 کیلومتری شهر اردکان قرار داره. زرتشتی‌ها هر سال از روز اَمرداد تا روز خور از ماه فروردین (7 تا 11 فروردین) رو برای برگزاری آیین‌های دینی و سنتیشون، در این زیارتگاه جمع می‌شن. زمانی که اعراب در دوران یزدگرد سوم به ایران حمله می‌کنن، خانواده یزدگرد به نقاط مختلفی فرار می‌کنن. هریشت، کنیز نیک بانو، دختر یزدگرد سوم بوده که بعد از فرار از کاروان جدا میشه و به این کوه پناه می‌بره و بعد از نیایش، ناگهان ناپدید میشه. بعد از چند سال به کودکی که در این منطقه گم شده بود، خودش رو نشون میده و بهش میگه که از پدرت بخواه که در این منطقه بنای پیر هریشت رو بسازه. این زیارتگاه، بالای پله‌هایی ساخته شده که به بالای کوه راه دارن.
قبل از رسیدن به پای پیر، زیارت کننده‌ها دست و صورت خودشون رو با آب پاکی که در راه ‌پله وجود داره می‌شورن. در ورودی زیارتگاه، بالای پله‌ها قرار داره و به ‌شکل زیبایی با سه سخن اشوزرتشت اسپنتمان یعنی«هومت، هوخت و هورشت» (پندارنیک، گفتار نیک و کردار نیک) آراسته شده. بعد از ورود، وارد اتاقی می‌شن که وسطش آتش روشن کردن و بوی خوبی از اون استشمام میشه. اطراف این اتاق سکوهایی برای نشستن زیارت کنندگان ساخته شده که زرتشتی‌ها بر روی اون‌ها می‌شینن و با سر کردن کلاه و روسری، خدا رو نیایش می‌کنن. ساختمون اصلی زیارتگاه، علاوه بر این اتاق، پستویی هم داره که داخل اون، آتش همیشه روشن نگه داری میشه و این محل، محل ناپدید شدن گوهربانو هست. در قسمت خارجی ساختمون و پایین اون، ساختمون‌هایی به نام خیله ساخته شده تا زرتشتی‌هایی که از مناطق دور به اینجا میان، بتونن استراحت کنن و شب رو اونجا بگذرونن.
آیین هیرومبا
زرتشتی‌ها آیین هیرومبا رو در روز 26 فروردین یا 18 فروردین در این منطقه برگزار می‌کنن. در این جشن، چند خانوم زرتشتی، با دایره زنی، خودباشندگان زیادی رو دور خودشون جمع می‌کنن. بین اون‌ها یکی از مردها چوب داره و اون یکی به کمر خودش چادرشب می‌بنده. باشنده‌ها به تک تک خیله‌ها سر می‌زنن و کسایی که اولین بارشون هست که در این مراسم شرکت می‌کنن یا در سال گذشته اتفاق خوبی براشون افتاده رو بالای سر می‌گیرن و مرد دیگه‌ای، با چوب سه ضربه آروم بهشون می‌زنه. در آخر هم خود اون فرد یا همراهانش قند یا شربتی رو پیشکش می‌کنن یا مبلغی رو در ازای قند یا شیرینی تقدیم می‌کنن. بعد از پذیرایی با شربت و شیرینی و خوردن ناهار و استراحت، باشندگان در پیر هریشت نیایش می‌کنن و به سمت آتشکده شریف آباد میرن تا در مراسم آتش افروزی هیرومبا شرکت کنن. زمان اجرای این آیین هر کدوم از زرتشتی‌ها سعی می‌کنن هیزم خشک شده یا شاخه کوچیکی رو همراهشون داشته باشن تا بتونن در این آیین شرکت کنن. موبدها اسم کسایی که فوت کردن رو میارن و مردها هم به دوگروه تقسیم می‌شن و به نوبت با صدای بلند کلمه هیرومبا رو میگن و به سمت پایین خم می‌شن. بعد از غروب خورشید و تمام شدن مراسم، موبدها هیزم ها رو آتش می‌زنن.
کاربری
تاریخی
تفریحی
طبیعی
محدوده قرار گیری
حومه شهر
موقعیت ترافیکی
محیط
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%
نظر شما
userPicture
emoji

پرسش و پاسخ

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال