درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش پست
صفحه قوانین و مقررات
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower

ویرایش تصویر

Picture
تایید
بازگشت
درگز
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها اخبار
پارک ملی تندوره
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه
امتیاز شما به پارک ملی تندوره چیست؟

پارک ملی تندوره

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان شمال استان خراسان، شهرستان درگز، حوضه‌ی آبریز هریر رود و کشف رود
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه

پارک ملی تندوره

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان شمال استان خراسان، شهرستان درگز، حوضه‌ی آبریز هریر رود و کشف رود
نظر شما
userPicture
emoji
koochitaTv
playIcon

معرفی کلی

پارک ملی تندوره شمال استان خراسان و در شهرستان درگز که نزدیک ترکمنستان هست قرار داره. این پارک، در حوضه‌ آبریز هریر رود و کشف رود و زیر حوزه رودخانه درونگر واقع شده. حدود 73هزار هکتار مساحت داره و سال 1347 به عنوان منطقه‌ حفاظت شده تندوره معرفی شد و اسفند سال بعد به پارک وحش تندوره تغییر اسم داد. از سال ۱۳۵۳ هم مساحت این پارک به ۵۳ هزار هکتار کاهش پیدا کرد و به عنوان پارک ملی شناخته شد. این پارک مدتی تفرجگاه و محل تفریح مردم درگز و قوچان بوده و زیباترین و عمیق‌ترین دره‌ها رو داره.
پارک ملی تندوره با صخره‌ها و تپه ماهورهای زیاد و دره‌های عمیق و پر شیب پر از گیاهان مختلف، یکی از بهترین زیستگاهای جانوران وحشی به شمار میاد. از این جانوارن قوچ و میش اوریال رو میشه مثال زد که خالص‌ترین نژادشون رو میتونیم در این پارک ملی ببینیم. کل و بز، پلنگ، کفتار، گربه پالاس، خوک، انواع گربه وحشی، شغال، گرگ، تشی، رودک، سمور سنگی، سنجاب زمینی و گراز از گونه‌های دیگه این پارک هستن. پارک ملی تندوره، پلنگ‌هایی داره که وزنشون گاهی به 100 کیلو گرم هم می‌رسه. این پلنگ‌ها از زیباترین و بزرگ‌ترین پلنگ‌های دنیا هستن. عقاب طلایی، جغد، کبک، قمری، تیهو، باقرقره، قرقاول، کبوتر و انواع پرنده های شکاری بخشی از پرنده‌های متنوع این پارک هستن. پارک ملی تندروره از نظر ذخایر طبیعی و حیاتی، تنوع زیستی و نمونه‌های حیات وحش (قوچ و میش اوریال) و پدیده‌های زمینی و ویژگی‌های خاص دیگه، در نوع خودش پارکی ممتازه.
این پارک ملی مارهای خطرناکی هم داره. طول مارهای این منطقه به حدود 130 سانتی متر میرسه. در این پارک یک نوع مار کبرا وجود داره که محلی‌ها اونو به اسم کفچه مار میشناسن، و از همه‌شون خطرناک‌تره. این مار با کبراهای مصری و آفریقایی و شاه کبرای آسیا فرق داره و فقط در شمال شرقی ایران پیدا میشه. مار جعفری، افعی و تیر مار رو هم میشه اینجا پیدا کرد. تیرمار سرعت خیلی زیادی داره و این اسم رو هم به خاطر سرعتش بهش دادن. 4 گونه سوسمار هم در این منطقه زندگی میکنن.
این منطقه مراکز جمعیتی نداره. بلکه فقط پاسگاه‌های محیط بانی چهل‌میر، بابانستان، شکراب، تیوان، درونگر، چرلاق و زیارتگاه علی بلاغ در این پارک ملی قرار گرفتن. مجموعه تندوره از نظر منابع آبی رودخانه‌ مهمی نداره و بیشتر منابع آب این منطقه رو چشمه‌ها تشکیل میدن. عمده‌ترین منابع آبی این پارک، چشمه چهلمیر هست. حدود 31 چشمه و 8 حلقه چاه در این منطقه وجود داره. با وجود اینکه پارک با محدودیت منابع آبی مواجهه ولی با اقداماتی که انجام شده، این کمبود با ایجاد آبشخورها، منابع ذخیره و انتقال جبران شده، جوری که نمیشه اون رو به عنوان عاملی محدود کننده در پارک به حساب آورد.
پوشش گیاهی تندوره هم با ارزشه و هم متنوع. از انجیر و گردو گرفته تا گوجه وحشی، از آلبالوی وحشی گرفته تا بوته‌های خاردار و گون اینجا پیدا میشه. پوشش گیاهی این منطقه از انواع علفی_بوته‌ای و درخت‌ها و درختچه‌ها تشکیل شده و سرتاسر منطقه پراکنده شده. به همین خاطر یکی از زیباترین مناطق طبیعی دست نخورده ایران به حساب میاد.
بعضی از نمونه‌های گیاهی این منطقه هم مثل گل گاو زبان، آفتاب پرست، گل فراموشم کن، گل استکانی، چوبک، میخک وحشی، گل عروس، بو مادران، بابونه، درمنه گل گندم، کنگر، سر پوشک، گل کاغذی، پیچک، ترتیزک، خاکشیر، ارس، سنجد، شاتره، شمعدانی وحشی، دم روباهی، جو پیاز دار، زنبق وحشی و سنبل بیابانی، اورس، انجیر، بید، نسترن، گوجه وحشی، کرکو، درمنه، گون، کلاه میرحسن، باریجه، آنقوزه، کندل، زیره سیاه، کتان وحشی، آویشن، انواع گرامینه، آلبالوی وحشی، شیر خشت، زرشک، انواع گیاهان یکساله مرتعی و گیاهان با ارزش دارویی از مهم‌ترین گونه‌های گیاهی این پارک هستن.
در این منطقه آثار و بقایای سکونت در دوران‌های گذشته به چشم می‌خوره. برای مثال میشه به آثار باقی مانده از قلعه‌ای قدیمی به نام قلعه‌ رجبه اشاره کرد. طبق چیزایی که گفته میشه قدمت این قلعه به قبل از اسلام برمیگرده.
پارک ملی تندوره از تعدادی کوه‌های مرتفع و متصل به هم تشکیل شده‌ و رشته‌کوه مشخصی نداره. مرتفع‌ترین نقطه این منطقه قله قنبرعلی در جنوب محدوده به ارتفاع ۲۵۸۶ متره. پست‌ترین نقطه هم با ارتفاع ۸۸۴ متر در بخش شمالی محدوده قرار داره. محیط طبیعی پارک ملی تندوره شامل کوه‌های مرتفع، تپه ماهور‌های پست و دشت‌های دامنه‌ای میشه. یکی از راه‌های اصلی این منطقه راه آسفالت قوچان به درگز هست که از پاسگاه تیوان تا پاسگاه درونگر از داخل منطقه مطالعاتی عبور میکنه. همچنین راه‌های آسفالته درگز به امامقلی و درگز به چهلمیر راه‌های مهم دیگه منطقه هستن. از راه اصلی پارک جاده شوسه قوچان به درگز از سه نقطه میشه به پارک رسید.1. قریه اینچه کیکانلو (واقع بر سر راه درگز_قوچان) تا پاسگاه شکر آب (جنوب پارک) 10 کیلومتر. 2. از درگز تا پاسگاه چهل میر (شرق پارک) 30 کیلومتر. 3. از نوخندان تا زیازتگاه بابانستان (شمال پارک) 12 کیلومتر.
کاربری
تاریخی
تفریحی
طبیعی
محدوده قرار گیری
حومه شهر
موقعیت ترافیکی
کم ازدحام
محیط
معماری
آب و هوا
گرم و خشک

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%
نظر شما
userPicture
emoji

پرسش و پاسخ

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال