درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش پست
صفحه قوانین و مقررات
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower

ویرایش تصویر

Picture
تایید
بازگشت
شیراز
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها اخبار
پارک ملی بمو
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه
امتیاز شما به پارک ملی بمو چیست؟

پارک ملی بمو

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان فارس، شیراز، 10 کیلومتری شهر، در مجاورت جاده شیراز – مرودشت
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه

پارک ملی بمو

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان فارس، شیراز، 10 کیلومتری شهر، در مجاورت جاده شیراز – مرودشت
نظر شما
userPicture
emoji
koochitaTv
playIcon

معرفی کلی

پارک ملی بمو در فاصله 10 کیلومتری شمال شیراز قرار گرفته و تقریباً با شهر، فاصله کمی داره و نزدیک جاده شیراز_مرودشت واقع شده. این جاده پارک رو به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم کرده و شهر صدرا هم در محدوده غربی این پارک قرار داره. کوه بمو که پارک ملی اسمش رو از این کوه گرفته، از هر جای شیراز دیده میشه و قله‌ اون که بلند‌ترین نقطه‌ پارک هم هست، ٢٧٠٠ متر ارتفاع داره.
آب رکن‌آباد که از معروف‌ترین جویبارهای شیراز هست و حافظ هم در شعرهاشون بهش اشاره کردن، در قسمت غربی این کوه واقع شده و به منطقه و به شهر شیراز صفا داده. بند امیر در قسمت شمال شرقی کوه قرار گرفته و راه قدیمی شیراز هم از جنوب شرقی رشته کوه می‌گذره. در سال ١٣۴١ بمو به عنوان منطقه‌ شکار ممنوع انتخاب شد و سال ١٣۴۶ منطقه‌ ممنوعه بمو به منطقه‌ی حفاظت شده تبدیل شد. بالاخره سال ١٣۴٩، بمو به پارک حیات وحش و بعد از اون به پارک ملی تبدیل شد.
از نظر اهمیت و تعداد حیوانات منطقه و تنوع حیات‌وحش پارک ملی بمو بعد از پارک‌های ملی گلستان و ارومیه، مقام سوم رو داره و این نشون میده که چقدر با ارزش و با اهمیته. اما متاسفانه این پارک زیاد شناخته شده نیست. منطقه بمو شامل ٣ رشته کوه میشه که به موازات هم دیگه قرار گرفتن و از شرق به غرب، امتداد دارن. بین این رشته کوه‌ها، دشت‌های باریکی وجود داره که در یکی از این دشت‌های کوچیک آهوهای زیبای زیادی وجود داره. در تپه ماهورهای وسیعی که بین دشت و کوه قرار دارن، قوچ و میش زیادی زندگی می‌کنن. پرتگاه‌های دامنه‌ جنوبی کوه بمو و مناطق صخره‌ای پارک، محل خوبی برای زندگی بز و پازن هست.
تا چند دهه پیش یک گونه نادر یوز پلنگ هم در این منطقه وجود داشته. به جز حیواناتی که گفته شد، پستاندارهای وحشی‌ای مثل پلنگ، کفتار، روباه، گرگ، گربه‌ وحشی، تشی (جوجه تیغی) هم در این منطقه زندگی می‌کنن. پرنده‌هایی مثل هما، دال، عقاب طلایی، تیهو، کبک و کوکر سینه سیاه همیشه اینجا زندگی می‌کنن، اما گونه‌هایی مثل شاهین و بالابان از پرنده‌های مهاجر زمستون گذر و گنجشک خاکی، چکچک ابلق جنوبی و بادخورک کوچک از گونه‌هایی هستن که تابستون‌ها مهمون این پارک هستن.
این پارک ملی در کل ۱۱۲ گونه جانوری، ۶۹ گونه پرنده، ۲۱ گونه پستاندار، ۱۹ گونه خزنده و ۳ گونه دو زیست و گونه‌های مختلف گیاهی داره. گل‌های اشک یا لاله‌های واژگون، گلسنگ‌های صخره چسب زرد و پامچال هم گل‌های زیبایی هستن که زودتر از همه‌ گل‌ها باز میشن و خبر رسیدن بهار رو میدن. شقایق شیراز هم از گل‌های این پارکه که خیلی معروفه. در پارک ملی بمو چشمه‌های زیادی وجود داره که در قدیم از آب این چشمه‌ها برای آبیاری زمین‌های کشاورزی استفاده می‌شده، اما الان انقدر کم آبی زیاد شده که حتی چشمه چرو که چند سال پیش آبشار‌های زیادی داشت و در دل کوه جاری بود الان شبیه یک جوی باریک شده و شاید هم تا چند سال دیگه خشک بشه.
کاربری
تفریحی
طبیعی
محدوده قرار گیری
حومه شهر
موقعیت ترافیکی
کم ازدحام
محیط
کوهستان
معماری
آب و هوا
گرم و خشک

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%
نظر شما
userPicture
emoji

پرسش و پاسخ

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال