درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش پست
صفحه قوانین و مقررات
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower

ویرایش تصویر

Picture
تایید
بازگشت
قوچان
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها اخبار
موزه قوچان
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه
امتیاز شما به موزه قوچان چیست؟

موزه قوچان

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان خراسان رضوی، قوچان، میدان آزادی، بلوار طالقانی
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه

موزه قوچان

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان خراسان رضوی، قوچان، میدان آزادی، بلوار طالقانی
نظر شما
userPicture
emoji
koochitaTv
playIcon

معرفی کلی

موزه قوچان در سال ۱۳۵۵ بنای موزه قوچان، اول به عنوان رستوران شهرداری قوچان احداث شد. بعدا در سال ۱۳۶۷ به سازمان میراث فرهنگی واگذار شد. در همین سال هم موزه مردم شناسی بنیان‌گذاری شد. سال ۱۳۸۵ هم دوباره ساماندهی انجام دادن و از طرف شهرداری به اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری واگذار شد. موزه مردم‌شناسی قوچان حدود ۳۰۰ متر مربع مساحت داره. از بخش‌های مختلفی مثل موسیقی سنتی، کُشتی چوخه، چاروق دوزی، گلیم بافی، مراسم ازدواج عشایر، آهنگری و گله‌داری تشکیل شده.
موزه قوچان در اصل مکانی برای معرفی غنای فرهنگی_تاریخی و جلوه‌هایی از مردم‌شناسی منطقه هست. اشیاء پیدا شده در این منطقه هم در اینجا به نمایش در میاد. موزه دو بخش مردم شناسی و عکس و اسناد و مکتوبات داره. اونجا میتونید چیزهای جالبی مثل مدل‌های انسانی زن و مرد با لباس‌های بومی، پوشاک محلی، آثار هزاره اول پیش از میلاد، ظروف مختلف، قرآن‌های خطی، مکتوبات و عکس‌های قدیمی از وضعیت قبلی قوچان رو ببینید.
بخش‌های مختلف این موزه شامل کشتی با چوخه، ازدواج عشایر، گله داری، موسیقی سنتی، چاروق دوزی، گلیم‌بافی و آهنگری میشه. کشتی با چوخه یکی از انواع کشتی پهلوانی هست که از شهر قوچان شروع شده و در مناطق شمال خراسان رواج داره. این کشتی در مناسبت‌های مختلف مثل جشن‌ها و گردهمایی‌های قومی برگزار میشه. در این کشتی سنتی، حریف‌ها آستین‌های پیراهن و پاچه‌های شلوارشون رو اصطلاحا ور می‌مالولن و با هم کشتی میگیرن. به کسی هم که برنده میشه به عنوان جایزه یه گوسفند یا بز، وجه نقدی، کله قند و یا لوازم خانگی هدیه میدن. در حال حاضر این کشتی بین مردم چناران، قوچان، کلات، فریمان و درگز طرفدارهای زیادی داره.
در بخش مربوط به آداب و رسوم ازدواج عشایر، میتونید تنوع رنگ پوشاک، مسابقه‌ کشتی، اسب دوانی، رقص چوب (چوب بازی)، نواختن ساز و دهل توسط عاشق‌ها رو از نزدیک ببنید. اینها رسم‌هایی هستن که در دو روزِ برگزاری مراسم عروسیِ کردهای عشایر خراسان دیده میشه. مراسم‌های دیگه مثل حنابندون، رقص چوب، اسب دوانی، نار زند که در اون برادر داماد چند تیکه قند رو به داماد میده و آقای داماد سعی می‌کنه دو تیکه قند رو از روبرو به شونه‌های عروس بزنه. پا زدن که اصطلاحا به ایستادن عروس و پیاده شدن عروس خانم از اسب روبروی منزل داماد گفته میشه و پختن آبگوشت و دادن انعام به داماد از رسم‌های دیگه این منطقه به حساب میاد.
بخش گله داری مربوط به گله داری عشایر میشه و قوچان به خاطر داشتن کوهستان‌های سرسبز و خرم مثل شاه جهان، آق کمر، سنجربیک، پلته کاه، زیلان، گلول و بهره مندی از چراگاه‌های طبیعی بی نظیر، منطقه‌ای مناسب برای گله داری و دامداری به شمار میره. تنها شغل عشایر در این مناطق دامداری هست. دامدارها علاوه بر اینکه از گوشت دام استفاده میکنن، از پوست دباغی شده‌ اون‌ها هم پوستین‌های گرم و زیبایی می‌دوزن.
موسیقی محلی نواحی شمال خراسان که برگرفته از باورها و اعتقادات قومیت‌های متفاوت تاریخ بوده، شامل انواع مقامی کرمانجی، مقامی ترکی، موسیقی فارسی میشه که فقط موسیقی کرمانجی، ترکی و فارسی بین اهالی قوچان رایج هستن. همچنین سازهای رایج موسیقی مقامی این خطه دوتار، کمانچه، قوشمه، نی، دهل و سرنا هستن. از مقام‌های رایج در قوچان میشه مقام لو، طرقه، اله مزار، هرای، امانه سوز، سردار عوض خان و رشید خان، نوایی، بیات گریلی، قره دلی و قره چه بایر رو نام برد.
چاروق دوزی از جمله قدیمی‌ترین مشاغلی هست که در یکی از غرفه‌های موزه قوچان به نمایش در اومده. صنعتگران چاروق دوز قوچانی انقدر در دوختن این کفش‌های سنتی و زیبا مهارت دارن که شهرت شون در کل استان خراسان رضوی پیچیده. چاروق‌ها شکل و طرح‌های مختلف دارن. رویه‌ی چاروق‌ها از چرم طبیعی ساخته شده و سطحش هم با نخ‌های رنگارنگ و با نقش‌های ساده هندسی و به طرز خیلی هنرمندانه تزئین شده. ابزار چاروق دوز متنوعه و کاربری‌های خاصی داره. از بین اون‌ها میشه قیچی، گزن، میخ کفاشی، چکش، سوزن‌های ویژه و نخ‌های رنگی رو اسم برد.
گلیم بافی از هنرهای دیگه قوچان هست. در این موزه گلیم باف‌های هنرمند، همون موقع که شما از موزه دیدن میکنید به بافتن این زیر اندازهای زیبا مشغول هستن. در قوچان برای بافت گلیم عموما از دارهای افقی و عمودی استفاده می‌کنن. ابزار کار گلیم باف‌های قوچانی که عمدتا خانم‌های قوچانی هستن، دفتین، کاره و قیچیه. در بافت گلیم هم از نخ پشمی استفاده میشه. گلیم‌ها بیشتر از نقش‌های ساده‌ هندسی و گاهی حیوانی و گیاهی استفاده می‌کنن.
آهنگری یکی از مشاغل تاریخی جوامع انسانی هست. آهنگر انواع وسیله‌های آهنی مثل بیل، کلنگ، تیشه، میخ، گاو آهن، چهار شاخ، چاقو، زنجیر، چهار شاخ انبر و قیچی‌های گوناگون رو می‌سازه. این بخش از موزه قوچان صنعت آهنگری و ابزار و وسایلی که در آهنگری کاربرد داره رو نشون میده. گفته میشه در قدیم بیشتر از ۳۰ اثر خطی، چند خمره قدیمی و خیلی اشیای تاریخی دیگه در موزه قوچان بوده که بعد از ساماندهی دوباره موزه در سال ۱۳۸۵ از موزه قوچان برداشته شده. اشیا دیگه هم به انبار میراث فرهنگی شهرستان منتقل شدن.
کاربری
تاریخی
تفریحی
محدوده قرار گیری
داخل شهر
موقعیت ترافیکی
پر ازدحام
محیط
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا
گرم و خشک

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%
نظر شما
userPicture
emoji

پرسش و پاسخ

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال