درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش پست
صفحه قوانین و مقررات
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower

ویرایش تصویر

Picture
تایید
بازگشت
ممسنی
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها اخبار
منطقه تاریخی فهلیان
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه
امتیاز شما به منطقه تاریخی فهلیان چیست؟

منطقه تاریخی فهلیان

امتیاز کاربران
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه

منطقه تاریخی فهلیان

امتیاز کاربران
نظر شما
userPicture
emoji
koochitaTv
playIcon

معرفی کلی

منطقه تاریخی فهلیان منطقه بسیار مهم تاریخی و باستانی و یکی از دهستان‌های پنجگانه بخش ممسنی هست. این منطقه، تقریبا در قسمت غربی این بخش واقع شده. درباره علت نام‌گذاری این روستا نظرهای مختلفی وجود داره. عده‌ای این اسم رو از ریشه «فهلویات» جمع مونث «فهلویه» منسوب به «فهلو» به معنی شجاع، دلیر، بزرگ و حتی شهر یا شهری که در اصل به صورت پهله، پهلو، پرتو (که در سنگ نوشته‌های داریوش بزرگ اومده) و به معنی پارت بوده و بعضی‌ها هم فهلیان را معرب ریختار پارسی پهلوی یا همان پهلیان یا پهلویان می‌دونن. رود فهلیان و چشمه‌های اون، آب زمین‌های کشاورزی منطقه رو تامین می‌کنن. زمین‌های اطراف این دشت حاصلخیز، منظره‌های چشم نواز و زیبایی به وجود آورده که نظر هر بیننده‌ای رو به خودش جلب می‌کنه.
منطقه تاریخی فهلیان منطقه‌ای هست که قدمت تاریخی زیادی داره. طبق نظر خیلی از باستان شناس‌ها قدمت این روستا به ۸۰۰۰ سال می‌رسه. البته همه این نظر رو ندارن، اما چیزی که مهمه اینه که همه باستان شناس‌ها روی قدمت 3500 ساله این روستا اتفاق نظر دارن. در دوران حکومت آل مظفر فهلیان رونق تجاری زیادی داشته. جوری که تا عهد صفویه بازارچه، حمام‌ها و مساجد این روستا پابرجا بوده و در اون دوران بازسازی و مرمت شده. این روستا در حمله افغان‌ها به شولستان (اسم قدیمی شهرستان‌های ممسنی و رستم) که مربوط به سال 1136 می‌شده آسیاب زیادی دیده و اهالی روستا از اونجا پراکنده شدن.
بررسی‌های باستان شناسی‌ای که تا الان در سه دشت رستم، نورآباد و فهلیان انجام شده، باعث شده که ۲۵ محوطه هخامنشی کشف بشه. این موضوع اهمیت و ارزش دیگه این منطقه رو بیشتر میکنه. چند کیلومتری فهلیان و در دل یک صخره بزرگ، اولین نقش برجسته نیایش آب و نیایش مذهبی در ایران دیده میشه. این نقش برجسته به دوره ایلام میانه برمی‌گرده و قدمتش مربوط به ۳۵۰۰ سال پیشه. در این نقش برجسته یکی از پادشاهان ایلامی روی یک تخت که ماری روی اون چنبره زده نشسته و نیایش کننده‌ها اطراف شاه قرار گرفتن و تعدادی ماهی کوچولو هم دارن شنا می‌کنن. این نقش که به نقش کورانگون معروفه نشون میده که این منطقه قبل از هخامنشیان، مورد توجه ایلامی‌ها هم بوده. متاسفانـــه از این نقش برجسته مراقبت نمیشه و داره خراب میشه.
در محدوده دشت منطقه تاریخی فهلیان محوطه‌ای به نام تل اسپید وجود داره. چند سال پیش یک هیات باستان شناسی اون‌جا رو لایه نگاری کردن و تونستن آثاری از دوره ایلامی، هخامنشی و حتی پس از دوره هخامنشی رو در اون محدوده شناسایی کنن. حدود ۷۰ سال پیش زمانی که ارنست هرتسفلد این منطقه رو بررسی می‌کرد، حاکم منطقه تل اسپید یک کتیبه ایلامی به هرتسفلد هدیه داد. ایشون بعد از مطالعه این کتیبه، متوجه شد که در تل اسپید یک معبد متعلق به الهه «این شوشیناک» وجود داشته. این موضوع نشون میده که این منطقه از خیلی سال قبل‌تر مورد توجه ایرانی‌های باستان بوده.
کاربری
تاریخی
تفریحی
طبیعی
محدوده قرار گیری
حومه شهر
موقعیت ترافیکی
کم ازدحام
محیط
کوهستان
روستایی
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا
معتدل

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%
نظر شما
userPicture
emoji

پرسش و پاسخ

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال