درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش پست
صفحه قوانین و مقررات
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower

ویرایش تصویر

Picture
تایید
بازگشت
شیراز
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها اخبار
مسجد جامع عتیق
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه
امتیاز شما به مسجد جامع عتیق چیست؟

مسجد جامع عتیق

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان فارس، شیراز، بلوار زینبیه، خیابان آستانه
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه

مسجد جامع عتیق

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان فارس، شیراز، بلوار زینبیه، خیابان آستانه
نظر شما
userPicture
emoji
koochitaTv
playIcon

معرفی کلی

مسجد جامع عتیق قدیمی‌ترین مسجد شیراز هست که بهش مسجد جمعه یا آدینه هم میگن. کاوش‌های باستان‌شناسی‌ای که در این مسجد انجام شده نشون میده که بنای این مسجد روی عبادتگاه قدیمی قرار گرفته اما به خاطر محدودیت‌هایی که برای کاوش‌ها وجود داره، مشخص نیست که این عبادتگاه دقیقاً متعلق به چه دوره‌ای هست. اما واضحه که طرح مسجد جامع عتیق از الگوی ماقبل خودش بهره برده. بنای اولیه این مسجد در سال ۲۸۱ ه.ق و زمان عمرو لیث صفاری ساخته شده‌. بعدها شاه اسحق اینجو، سال ۷۵۲ ه.ق، یک ساختمون وسط حیاط این مسجد ساخت که بهش خدای خانه، دارالمصحف، کعبه ثانی یا بیت المقدس میگن و ازش برای نگهداری و تلاوت قرآن استفاده می‌کردن.
کتیبه سنگی‌ای که در این بنا وجود داره یک کتیبه با ارزشه که از بهترین نمونه‌های خطاطی به حساب میاد. این کتیبه رو یحیی الجمالی الصوفی، خطاط معروف زمان شاه اسحق نوشته و در اون جمله‌هایی درباره شان قرآن مجید وجود داره. چون در اون زمان چاپخونه وجود نداشته این عمارت رو سال 752 ه.ق و در دوره شاه شیخ ابواسحاق اینجو، برای کاتب‌ها و حافظ‌های قرآن در سال ساختن و فقط یکبار، اون هم در سال 1316 ه.ش، مرمت شده. در این عمارت یک قرآن ۳۰ پاره جزء به جزء که مربوط به دوره شاه اسماعیل صفوی میشه، وجود داشته که در همه صفحات اون عبارت «مسجد جامع عتیق» نوشته شده وجود داره که الان در موزه پارس نگهداری میشه. در ضلع شرقی و غربی خدای خانه دو سنگ مشبک قرار داره و در دو ضلع جنوبی و شمالی اون، یک در ورودی وجود داره که روی در ضلع شمالی خاتم‌کاری انجام شده. در چهار گوشه خدای خانه، چهار ستون دایره‌ای مغازه مانند وجود داره که نمای بیرونی اون از سنگ‌های مکعب شکل آجر ماننده که لابه لای اون سنگ‌های رنگی به کار رفته و با گچ نصب شده.
روی سنگ‌های ازاره (پایین دیوار که از قسمت‌های دیگه جداست و اون رو با سنگ، آجر، کاشی یا موزاییک نما میدن) پایین هم نقش و نگارهایی دیده میشه. یه سری باورهای جالب درباره این مسجد بین مردم عادی و حتی خواص وجود داره. عامه مردم شیراز معتقد هستن که زیر خدای خانه یک اژدها که همون عصای حضرت عیسی هست، وجود داره و فعلا خوابه. یه عده از خواص اعتقاد دارن که اینجا همون مسجدالاقصی معروفه و اولین قبله مسلمون‌ها بوده و یه عده دیگه میگن که حضرت عیسی به همراه میکائیل و اسرافیل در این مسجد نزول کرده.
در قسمت جنوبی این مسجد یک دیوار وجود داره که بهش دیوار ندبه میگن و برای اینکه این دیوار با بقیه دیوارها فرق داشته باشه، اون رو با کاشی‌های آبی رنگ با علامت تک پیک یا سرو کاشی‌کاری کردن. قدیمی‌ها میگن که مرکب پیامبر موقع عروج به آسمون از این دیوار پرواز کرده. وسط ضلع شمالی ساختمون مسجد، طاقنمای بلندی وجود داره که بهش طاق مروارید میگن. این طاق دو گلدسته خوش قد و بالا و زیبا داره و سقفش هم با آجر مقرنس‌کاری شده. غرب این طاقنما، دالان در شمالی (در دوازده امام) و پنج طاقنمای دیگه وجود داره که پشت اون‌ها یک شبستان با پهنای کم ساخته شده و الان دفتر مسجد اونجا مستقر شده.
شرق طاق مروارید یک شبستان بزرگ قرار داره که پنج در آهنی و یک محراب سنگی داره. در ضلع غربی این مسجد، در ورودی حرم آستان شاهچراغ قرار گرفته و این ضلع رواق‌های ۱۰ دهانه داره که انتهای اون‌ها یک در ورودی به شبستان ضلع جنوبی وجود داره. در قسمت غربیِ سردر جنوبی، شبستان بزرگ و جدیدی ساخته شده که یک منبر دوازده پله‌ای از جنس آهن و سنگ مرمر داره.
کاربری
تاریخی
مذهبی
محدوده قرار گیری
داخل شهر
موقعیت ترافیکی
پر ازدحام
محیط
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا
گرم و خشک

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%
نظر شما
userPicture
emoji

پرسش و پاسخ

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال