درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش پست
صفحه قوانین و مقررات
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower

ویرایش تصویر

Picture
تایید
بازگشت
فیروزآباد
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها اخبار
قلعه دختر
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه
امتیاز شما به قلعه دختر چیست؟

قلعه دختر

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان فارس، فیروزآباد، شش کیلومتری جاده کوار - فیروزآباد
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه

قلعه دختر

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان فارس، فیروزآباد، شش کیلومتری جاده کوار - فیروزآباد
نظر شما
userPicture
emoji
koochitaTv
playIcon

معرفی کلی

در 6 کیلومتری جاده فیروزآباد به شیراز و روی دامنه کوه مشرف به جاده، قلعه دختر فیروزآباد واقع شده. این قلعه که متعلق به دوره ساسانیان هست، اولِ دره تنگ آب و در نقطه‌ای که شیب زمین یک دروازه طبیعی رو به وجود آورده، قرار گرفته. این قلعه درست بالای دشتی قرار داره که از اونجا میشه کف دره منتهی به فیروزآباد رو کاملاً دید. احتمالا همین نکته باعث شده که این قلعه در دوره ساسانیان به عنوان برج دیدبانی شهر گور انتخاب بشه. اردشیر ساسانی احتمالا این قلعه رو زمانی که هنوز آخرین شاه اشکانی سقوط نکرده بود ساخته.
باید بگم که کمربند دفاعی اصلی دژ، که خودش بازوهای دفاعی جلو اومده داره، 6 یا 7 متر ارتفاع داره و کنگره‌های دفاعی که در دو یا چند ردیف مرتب و متداخل قرار گرفته و پله‌هایی که به طرف دالان‌های نگهبان‌ها می‌رفته، پشت یک راه باریک که ضخامتش تقریبا 50 سانتیمتره قرار گرفته بودن که از رو یا پشت دیوارهای مربوط به فضاهای اسلحه خانه و سربازخانه می‌گذشته. ساختمان دایره‌ای شکل که محل تخت و بارگاه بوده و به یک سیاه چال خیلی بزرگ شبیه بوده، مثل یک برج باشکوه بالای تپه قرار گرفته.
قلعه دختر نسبت به بناهای دیگه مربوط به اردشیر بابکان، استحکام کمتری داره و از سنگ‌های نتراشیده و ساروج (مخلوطی از رس و آهک) ساخته شده. این قلعه اتاق‌ها و راهروهای تودرتو داره و یکی از ویژگی‌هاش، داشتن مخزن آب سنگیه. این مخزن که در دل کوه حفر و به وجود اومده، نیاز قلعه به آب رو برطرف می‌کرده. این قلعه اولین بنای گنبددار ایرانی هست که با اصول فنی و معماری خاصی ساخته شده و مصالح به کار رفته در اون شبیه کاخ اردشیر هست. در یک قسمت از قلعه دختر، دهانه غاری دیده میشه که به اعتقاد محلی‌ها، این غار راهی به کاخ اردشیر بابکان یعنی همون کاخ ساسانی داشته و علت ساختن این راه مخفی هم این بوده که موقع محاصره شدن قلعه، بتونن از این راه با شهر ارتباط داشته باشن و غذا و نیروی انسانی به قلعه برسونن. این قلعه کاملا از سنگ‌های درشت ساخته و سنگ‌های نما، تراشیده شدن ولی سنگ‌های پی‌ها و داخل دیوارها از قلوه سنگ‌های درشت رودخانه‌ تشکیل شدن.
عظمت بنای این قلعه، مبهوت کننده ‌است و دیوارهای بلندش با همه شکستگی‌ها و ریخته شدن‌ها، هنوز هم شکوه خیره کننده‌ای داره. قلعه دختر از سه طرف شمال، غرب و جنوب با صخره کوهستانی بلندی که غیر قابل نفوذه محاصره شده و روی هر صخره باروی بلند و برج‌های دیده بانی ساخته شده.
اما در قسمت شرقی، با فاصله بیشتر از یک کیلومتر از قلعه دیوار سنگی محکمی کشیده شده تا جلوی وارد شدن افراد رو بگیره. تنها راه ورود به این دژ از جنوب اون و از طریق یک پلکان بوده. قلعه دختر سه طبقه متوالی مرتبط به هم داشته. طبقه اول اتاق نگهبان‌ها بوده که علاوه بر برج‌هایی که به اطراف اشراف کامل داشتن و داخل اون‌ها روزنه‌های خاصی برای تیراندازی از داخل به خارج قلعه وجود داشته، یک آب انبار و دو حلقه چاه مخفی حفاری شده تا عمق رودخانه، وجود داشته.
طبقه دوم شامل یک حیاط با تالار بزرگی میشه که محل استراحت نگهبان‌ها و محافظ‌ها و بخش مخصوص مهمون‌ها بوده. سطح سوم هم جایگاه قرار گیری بنای شاهی با دیوان و تالار گنبددار بوده. این قلعه سال 1315 و با شماره ثبت 269، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده.
کاربری
تاریخی
محدوده قرار گیری
حومه شهر
موقعیت ترافیکی
کم ازدحام
محیط
کوهستان
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا
معتدل

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%
نظر شما
userPicture
emoji

پرسش و پاسخ

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال