درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش پست
صفحه قوانین و مقررات
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower

ویرایش تصویر

Picture
تایید
بازگشت
فیروزآباد
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها اخبار
شهر گور
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه
امتیاز شما به شهر گور چیست؟

شهر گور

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان فارس،فیروزآباد، 6 كیلومتری شمال شهر، بلوار گلزار شهدا
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه

شهر گور

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان فارس،فیروزآباد، 6 كیلومتری شمال شهر، بلوار گلزار شهدا
نظر شما
userPicture
emoji
koochitaTv
playIcon

معرفی کلی

شهر گور، اردشیرخوره یا فیروزآباد قدیم، محل باستانی‌ای هست که در شهرستان فیروزآباد واقع شده. این شهر در اوایل قرن سوم میلادی و به دستور اردشیر بابکان که اولین پادشاه ساسله ساسانی بوده ساخته شده. طرح و الگوی این شهر دایره‌ای شکل هست و هر قطر اون دو کیلومتره. این شهر باستانی چهار دروازه اصلی داشته و بناهای حکومتی و محل اقامت درباریان در این دروازه‌ها بوده. شهر گور اولین شهر دایره‌ای ایران و یکی از اولین شهرهای دایره‌ای دنیا به حساب میاد که در حاضر متروک مونده و در سه کیلومتری فیروزآباد واقع شده. اردشیر ساسانی اسم رسمی این شهر رو اردشیرخورّه (فارسی میانه:Ardašer Khwarrah) گذاشت که به معنی فر اردشیر هست. اما در بعضی از منابع، این شهر به گور (Gōr) هم معروف بوده و بعد از حمله اعراب به ایران، آن را جور تلفظ می‌کردن.
مورخ‌های قدیمی این کلمه رو دشت، پشته یا گودال معنی کردن. یک سری از مورخ‌های قدیمی، قدمت گور رو به دوران هخامنشیان نسبت میدن و میگن حصار شهر گور انقدر محکم بوده که اسکندر مقدونی هرچقدر تلاش کرد، نتونست ازش عبور کنه. به همین دلیل دستور داد که مسیر یک رودخونه رو به سمت شهر تغییر بدن و اون رو در آب غرق کنن. بعدها اردشیر که علیه اردوان اشکانی قیام کرده بود، قول داد که اگه در جنگ موفق بشه، این محل رو به شهر تازه‌ای تبدیل کنه. به همین دلیل بعد از اینکه پیروز شد و به تخت پادشاهی نشست، با کمک مهندس‌ها، کوه‌های اطراف جلگه رو برید و آب رو از شهر خارج کرد. بعد روی زمین خشک شهر جدید گور رو ساخت و اونجا رو به عنوان تختگاه خودش انتخاب کرد. البته کارشناس‌ها این ادعا رو رد می‌کنن و بیشتر عقیده دارن که اولین بار این شهر رو اردشیر بابکان ساخته.
بعد از اردشیر، این شهر همچنان آباد و پر رونق بود. اما در زمان شاپور، کمی به حاشیه رفت و شهر بیشاپور در اون زمان اهمیت بیشتری پیدا کرد. گور آخرین پایگاه یزدگرد سوم ساسانی در فارس بود که در سال ۲۹ ه.ق و زمان خلافت عثمان بن عفان به تصرف مسلمانان درومد. بعد از سقوط این شهر، یزدگرد فارس رو رها کرد و از راه کرمان به خراسان فرار کرد. در زمان خلفای راشدین (4 خلیفه اهل سنت) فرماندار گور از طرف والی ایالت یکپارچه بصره_اهواز_فارس انتخاب میشد. اوایل دوران اسلامی شاه‎های آل بویه که شیراز رو به عنوان تختگاه خودشون انتخاب کرده بودن، برای آباد شدن شهر گور هم تلاش کردن و به فرمان عضدالدوله دیلمی، مسجد جامع و بیمارستان مناسبی در شهر ساخته شد. ابومنصور بهرام بن مافنه وزیر خوشنام ابوکالیجار دیلمی هم، در این شهر کتابخانه بزرگی رو به نام دارالعلم با نوزده هزار جلد کتاب نفیس ساخت و وقف مردم کرد. از آثار باستانی شهر گور میشه به منار میلو (طِربال)، تخت نشین ( گنبد کیرمان)، رصدخانه و غیره اشاره کرد.
منار میلو (طِربال)، ستون چهارگوشی هست که با سنگ خارا و ملاط گچ ساخته شده و وسط مرکز شهر دایره‌ای گور قرار داره. منبع دقیق وجود نداره که در اون از کاربرد این میل تاریخی گفته شده باشه اما اصطخری گفته که بالای این میل آتشکده‌ای بوده و از کوه مجاور آبراهی به شهر کشیده بودن که آب رو مثل فواره تا بالای منار می‌برده. اما دیتریش هوف (Dietrich Huff) اعتقاد داره که این بنا باقی مونده یک برج پله‌داره که احتمالا برای نشون دادن قدرت و عظمت شاه ساخته شده بوده. تخت‌نشین (گنبد کیرمان)، بنای دیگه‌ای هست که صد متری جنوب شرقی منار قرار داشته و الان چیز زیادی ازش باقی نمونده. احتمالا این مکان نیایشگاه یا کاخ بوده. سال ۱۳۸۴ باستان‌شناس‌ها در بخش شرقی تخت‌نشین، دروازه‌ سنگی به سبک معماری تخت جمشید و همراه با سنگفرش بنا رو کشف کردن. رصدخانه هم بنای خشتی دایره مانندی هست که باستان‌شناس‌ها عقیده دارن باقی مونده رصدخانه‌ای از اولین دوره‌های اسلام در ایران هست که سال 1384 و موقع کاوش‌های هیئت مشترک باستان‌شناسی ایران و آلمان کشف شد.
کاربری
تاریخی
محدوده قرار گیری
حومه شهر
موقعیت ترافیکی
کم ازدحام
محیط
شهری
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا
گرم و خشک

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%
نظر شما
userPicture
emoji

پرسش و پاسخ

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال