درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش پست
صفحه قوانین و مقررات
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower

ویرایش تصویر

Picture
تایید
بازگشت
داراب
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها اخبار
شهر دارابگِرد
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه
امتیاز شما به شهر دارابگِرد چیست؟

شهر دارابگِرد

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان فارس، داراب، جاده داراب به فسا، خروجی جاده دارابگرد
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه

شهر دارابگِرد

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان فارس، داراب، جاده داراب به فسا، خروجی جاده دارابگرد
نظر شما
userPicture
emoji
koochitaTv
playIcon

معرفی کلی

شهر دارابگِرد یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران باستانه که اولین پایتخت سلسله ساسانیان بوده. این شهر باستانی که در ۶ کیلومتری شهر داراب قرار گرفته، به دوره هخامنشیان مربوط میشه و بیشتر از 2500 سال قدمت داره. شهر داربگرد که در دشت وسیع و حاصلخیز «هشیوار» بنا شده، به خاطر شرایط امنیتی اون موقع و همینطور اهمیت شهر به صورت دایره‌ای ساخته شده و یکی از اولین شهرهای دایره‌ای فلات ایران به حساب میاد. این شهر جزو یکی از پنج ایالت فارس در ایران قدیم بوده. دارابگرد که به داراگرد و دارابجرد هم معروفه، به معنی شهر داریوش هست. درسته که این شهر تنها شهری نیست که به دست داریوش هخامنشی ساخته شده، اما شاید اولین بنای دایره‌ای بوده که ایشون ساخته و اسم خودش رو روی اون گذاشته.
سبک بنای شهر دارابگِرد از شهرهای قدیم بین‌النهرین باستان اقتباس شده. دیوار اطراف شهر باقی مونده و هنوز بعضی از بقایای بناها از جمله کاخ و قلعه حاکم شهر که روی قله میانی بوده، دیده میشه. منابع زیادی مثل تاریخ طبری و همینطور روایت‌های افسانه‌ای مثل شاهنامه فردوسی، میگن که این شهر رو داراب پسر بهمن پسر اسفندیار کیانی، پهلوون معروف شاهنامه ساخته. اگه تاریخ افسانه‌ای رو با تاریخ واقعی مطابقت بدیم به این نتیجه می‌رسیم که احتمالا این شهر رو داریوش اول( 522 تا 486 قبل از میلاد) یا داریوش دوم پسر اردشیر اول (424 تا 404 قبل از میلاد) ساخته. «گیرشمن» ایران شناس فرانسوی، اعتقاد داره که شهر دارابگرد، در زمان اشکانیان ساخته شده که با تلفیق این نظریه با متون قدیمی، میشه اینجوری نتیجه گیری کرد که این شهر در دوره هخامنشیان به صورت پادگان نظامی و شهر کوچیکی برای نگهداری اسرای روم بوده که در دوران اشکانیان گسترش پیدا کرده و با ساخت و سازهایی که در اون انجام شده به صورت شهر پر رونقی دراومده.
شهر دارابگِرد در سال ۲۳ هجری توسط اعراب فتح شد و سردارهای عرب حکومت اون رو به دست گرفتن. در این شهر ضرابخانه بزرگی وجود داشته که حتی در دوران اسلامی هم به فعالیت خودش ادامه می‌داده. در مورد اهمیت شهر دارابگرد در اون دوران باید بگم که در عهدنامه صلح بین امام حسن (ع) و معاویه اومده بود که خراج این شهر باید بین بازمانده‌های شهدای جنگ جمل و صفین تقسیم بشه که البته معاویه به وعده‌ای که داده بود عمل نکرد. در هر صورت این مسئله نشون میده که این شهر چقدر با اهمیت بوده.
دارابگرد تا قرن پنجم هجری، سرزمین آبادی بوده است، اما به خاطر حمله‌های سلجوقیان آسیب‌های زیادی دید و اهالی شهر به ناحیه جدیدی در شرق شهر، که «تنگ رمبه» نام داشته کوچ کردن و بعد از اینکه آب‌ها از آسیاب افتاد، دوباره به شهر برگشتن. در دوره قاجار شهر داراب به خاطر داشتن زمین‌های حاصلخیز و وسیع کشاورزی، خیلی مورد توجه حکمای اون موقع بوده؛ اما بعد از این که ایل‌های ترک و عرب در ایالت فارس مستقر شدن، اطراف شهر به صحنه جنگ و خونریزی و درگیری‌های حکومتی تبدیل شد و آسیب‌های زیادی دید و بعد از اون دیگه نتونست به آبادانی سابق بشه.
شعاع دایره شهر دارابگِرد 1020 متره و به طور کلی 32 کیلومتر مربع مساحت داره. یک دیوار مخروطی بلند که ‌از گل رس، سنگ و ملاط آهک چیده شده، دورتادور شهر دارابگِرد و تا ارتفاع 10 متری از سطح زمین ساخته شده. در ملاط این دیوار از یک ماده چسبنده استفاده شده که باعث شده هنوز هم این دیوار بعد 2600 سال خراب نشه و پابرجا بمونه. البته این دیوار به مرور زمان نشست کرده و ارتفاعش به 7 متر رسیده. پشت این دیوار یک خندق بزرگ وجود داره که بیشتر از ۱۰ متر عمق و ۵۰ متر عرض داره. این خندق برای حفاظت بیشتر از شهر حفر شده و باعث میشده تا اهالی شهر خیالشون راحت باشه و احساس امنیت داشته باشن. این خندق همیشه پر از آب بوده و به وسیله رودخونه «رودبال» پر می‌شده.
تاریخ‌دانان قدیمی گفتن که در این آب گیاهانی وجود داشته که به دور پای کسانی که می‌خواستن وارد خندق بشن می‌پیچیده و جلوی شنا کردن اون‌ها رو می‌گرفته. شهر دارابگِرد دو دروازه اصلی و دو دروازه فرعی داشته. دو دروازه اصلی که مهم‌تر بودن در جهت‌های غربی و شرقی و دو دروازه دیگه در شمال و جنوب شرق قرار داشتن. دروازه شرقی که بهش دروازه خورشید می‌گفتن، به سمت راهی که به آتشکده آذرخش می‌رفته قرار داشته و دروازه غربی از نظر تماس و ارتباط با خارج مهم‌تر بوده و به سمت راهی که به مناطق مرکزی فارس می‌رفته قرار داشته. ظاهرا از دروازه شمالی و جنوبی بیشتر برای ورود آب آشامیدنی و خروج آب زاِئد استفاده می‌کردن. جلوی دروازه‌های شهر دارابگرد پل‌های متحرکی وجود داشته که به موقع حمله دشمن و همینطور شب‌ها جمع می‌شده. هنوز هم آثار پایه‌های پل جلوی دروازه‌های شهر، مخصوصا دروازه غربی، دیده میشه.
در شهر دارابگِرد دو قله کم ارتفاع قرار داره که مثل گنبدهای بزرگ، وسط شهر قرار گرفته. بالای قله بزرگ‌تر که مشهور به قله شاه نشین هست، باقی مونده قلعه بزرگی وجود داره و به نظر می‌رسه اینجا قبلا ارگ یا قصری وجود داشته. بالای قله شاه نشین آثار یک چاه آب هم دیده میشه و احتمالا آب مورد نیاز اهالی قلعه به وسیله همین چاه تامین می‌شده و به بالای قله انتقال پیدا می‌کرده‌. در دامنه قله شاه نشین، آثار غار مصنوعی‌ای وجود دارد که به نظر می‌رسه که محل نگهداری زندانی‌ها و یا محل ذخیره آب و کالاهای ضروری بوده. از دهنه غار تا کف اون بیشتر از یک و نیم متر ارتفاع وجود داره و هیچ پلکانی این فاصله رو جبران نمیکنه. شهر دارابگِرد از شمال با شهر سیرجان، از غرب با کوره اردشیر خوره، از شمال غرب با کوره استخر، از جنوب با خلیج فارس و از شرق با یک قسمت از استان کرمان و بنادر هرمز همسایه هست و سال 1310 با شماره 14 در فهرست آثار تاریخی و ملی ایران به ثبت رسیده.
کاربری
تاریخی
تفریحی
طبیعی
محدوده قرار گیری
حومه شهر
موقعیت ترافیکی
کم ازدحام
محیط
کوهستان
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا
گرم و خشک

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%
نظر شما
userPicture
emoji

پرسش و پاسخ

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال