درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش پست
صفحه قوانین و مقررات
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower

ویرایش تصویر

Picture
تایید
بازگشت
یزد
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها اخبار
ستی پیر (قلعه اسدان)
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه
امتیاز شما به ستی پیر (قلعه اسدان) چیست؟

ستی پیر (قلعه اسدان)

امتیاز کاربران
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه

ستی پیر (قلعه اسدان)

امتیاز کاربران
نظر شما
userPicture
emoji
koochitaTv
playIcon

معرفی کلی

ستی پیر (قلعه اسدان) در شرق شهر یزد و نزدیک مریم آباد قرار داره و بنای اون شبیه یک قلعه هست که بقایای چهار برج باستانی، اطراف اون دیده میشه . زرتشتی‌ها عقیده دارن، این مکان پناهگاه مادر شاهزاده‌های ساسانی هست و شامل سه زیارتگاه میشه. مراسم این زیارتگاه، روز 24 خرداد ماه هر سال، برابر با روز اشتاد از ماه خرداد باستانی اجرا میشه. ستی يا مهستی، دختر خودش مهربانو، نوهی يزدگرد، پادشاه ساسانی رو از ترس اعرابی كه دنبال اون‌ها بودن، به كيقباد، موبد يزد می‌سپره و برای فرار از دشمن، خودش رو در چاه می‌اندازه. اعراب برای پیدا کردن جسد اون، داخل چاه و اطراف اون رو می‌گردن ولی جسد رو پيدا نمی‌كنن. بعد از این قضیه و تسلط پیدا کردن اعراب به ایران، زرتشتی‌ها طبق رسم قدیمیشون، پیاده از تیسفون به خراسان می‌رفتن تا به زیارت آتشکده آذربرزین مهر برن.
در اون دوران، يک نفر زرتشتی که به سمت مشهد می‌رفته رو دستگیر می‌کنن و حکم قتلش رو برای صبح روز بعد صادر می‌کنن و اون رو به زندان می‌ندازن. علت دستگیری اون زرتشتی هم ممنوع بودن زیارت مشهد توسط زرتشتی‌ها بوده. فرد زرتشتی ناراحت و گریان به درگاه خدا دعا می‌کرده تا اینکه خوابش می‌بره و در خواب چند نفر سفید پوش و سبز پوش رو می‌بینه که بالای سرش ایستادن و بهش میگن که ما دعای تو رو مستجاب کردیم، حالا چشمت رو باز کن و اینجا یک زیارتگاه بساز. مرد بعد از اینکه چشمش رو باز می‌کنه، خودش رو کنار یه چاه می‌بینه و از این مسئولیت وحشت میکنه؛ چون در اون زمان، زرتشتی‌ها اجازه ساختن هیچ بنایی رو نداشتن. اون آقا ماجرا رو برای چند نفر از بزرگای دین زرتشت تعریف می‌کنه و اون‌ها از مجتهدین مشهد اجازه می‌گیرن و این زیارتگاه رو بر سر این چاه که به ستی پیر و قلعه هستندان معروفه، می‌سازن.
کاربری
تاریخی
تفریحی
طبیعی
محدوده قرار گیری
حومه شهر
موقعیت ترافیکی
محیط
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%
نظر شما
userPicture
emoji

پرسش و پاسخ

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال