درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش پست
صفحه قوانین و مقررات
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower

ویرایش تصویر

Picture
تایید
بازگشت
یزد
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها اخبار
روستای تاریخی عصر اباد
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه
امتیاز شما به روستای تاریخی عصر اباد چیست؟

روستای تاریخی عصر اباد

امتیاز کاربران
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه

روستای تاریخی عصر اباد

امتیاز کاربران
نظر شما
userPicture
emoji
koochitaTv
playIcon

معرفی کلی

حدود 60 سال پیش، در روستای متروک عصرآباد که در شهرستان صدوق واقع شده، حدود 50 خانوار زندگی می‌کردن اما با خشک شدن قنات، اون‌ها هم از این روستا کوچ کردن و دیگه برنگشتن. اسم قدیمی این روستا مجومرد هست که در زبان فارسی قدیم به معنی مرد جویای محبت معنا شده است. عصرآباد از روستاهای زرتشت‌نشین شمال یزد محسوب میشه که بین حسین‌آباد و الله‌آباد واقع شده و با وجودی که سال‌هاست رنگ زندگی به خودش ندیده، اما بقایای خانه‌ها و بناهای تاریخی اون، هنوز هم برای خیلی از گردشگرها جالبه و اون‌ها رو به این روستا می‌کشونه. چیزی که بیشتر از هر چیز دیگه‌ای این روستای تاریخی رو مورد توجه قرار داده، آب‌انبار بی‌آب اون هست که شهرت جهانی داره و متعلق به دوران قاجار میشه.
این آب انبار در سال 1319 شمسی به پشتکار جهانگیر رستم ایزدی که از نیکوکارای زرتشتی یزد بوده، با دو دهانه برای مسلمون‌ها و زرتشتی‌ها ساخته شده و تا سال‌های سال از آب قنات حسن آباد بهره می‌برده و این اواخر از آب لوله کشی سیراب می‌شده. این مکان دو مخزن چسبیده به هم و 7 بادگیر خوش قد و بالا و خوش نقش و نگار داره که استاد عباس اشکذری اون رو ساخته. متاسفانه این آب انبار دو کتیبه سنگی داشته که هر دو رو دزدیدن. این آب انبار به طرز زیبایی روی 2 مخزن خودش ساخته شده. ارتفاع مخزن از سطح زمین بیشتر از 5‌/‌3 متره و گنبد بزرگ و زیبایی از جنس خشت داره که روی اون با آجر تزیین شده. ارتفاع بادگیرها هم از سطح زمین ۶ متر هست و نمای آجری داره. روستای تاریخی عصرآباد، چند سال پیش به عنوان سایت بین‌المللی و ملی پیشتاز اکوتوریسم بیابانی برگزیده شد و امیدواریم که این اتفاق حیات دوباره‌ای به این روستا و آب‌انبار جهانی بده. این اثر در سال ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۷۷۵۳ به‌ عنوان یک اثر ملی به ثبت رسیده.
کاربری
تاریخی
تفریحی
طبیعی
محدوده قرار گیری
حومه شهر
موقعیت ترافیکی
محیط
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%
نظر شما
userPicture
emoji

پرسش و پاسخ

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال