درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش پست
صفحه قوانین و مقررات
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower

ویرایش تصویر

Picture
تایید
بازگشت
یزد
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها اخبار
دخمه زرتشتیان
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه
امتیاز شما به دخمه زرتشتیان چیست؟

دخمه زرتشتیان

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : یزد 5 کیلومتری جنوب شرقی یزد، منطقه صفائیه، کوه دخمه
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه

دخمه زرتشتیان

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : یزد 5 کیلومتری جنوب شرقی یزد، منطقه صفائیه، کوه دخمه
نظر شما
userPicture
emoji
koochitaTv
playIcon

معرفی کلی

دخمه زرتشتیان در 15 کیلومتری شهر یزد قرار داره. به این دخمه، «برج خاموشان» و «برج سکوت» هم میگن. دخمه‌ها رو از خشت خام و گچ می‌ساختن تا مواد آلوده به زمین نرسه. دخمه محلی هست که زرتشتی‌ها از قدیم تا حدود چهل سال پیش، مرده‌های خودشون رو طبق اصول، فرهنگ و آداب و سنن مذهبی خودشون و با انجام مراسم ویژه در اون قرار می‌دادن تا طعمه کرکس‌های کوه‌های اطراف بشن.
در نزدیکی دخمه حدود 150 تا 200 متر ساختمون خشت و گلی کوچیکی در دو طبقه که چند اتاق برای انجام مراسم دینی بعد از فوت افراد داشته، ساخته شده. به اتاق‌هایی که برای برپایی نماز میت و دعا برای مرده‌ها ساخته میشد خیله می‌گفتن. هر خیله متعلق به طایفه خاصی بوده. قدیمی‌ترین آثاری که از این خیله‌ها پیدا شده در ضلع غربی دخمه واقع شده. قدمت این اتاق‌ها، به عصر صفویه برمی‌گرده و قدمت بقیه خیله‌ها هم مربوط به دوران قاجار میشه.
سطح داخلی برج خاموشان به صورت پهنه مسطح و گردیه که تمام اون با تخته سنگ‌های بزرگ پوشیده شده و از سه بخش زنونه، مردونه و بچگونه تشکیل شده. نوار دایره انتهایی متصل به دیوار پیرامون دخمه مخصوص مردهاست. نوار دایره میانی بعد از قسمت مردها مخصوص زن‌ها و نوار دایره داخلی بعد از زن‌ها مخصوص بچه‌هاست. نهایتا در مرکز دایره چاه استودان(یعنی استخواندان) قرار داره. سنگ متحرکی به نام ارویس، ته چاه وجود داره و استخون مرده‌ها رو بعد از خشک شدن در اون چاه می‌انداختن. روی اون‌ها تیزآب می‌ریختن تا هیچ آلودگی‌ای به خاک اطراف منتقل نشه. آخرین سالار دخمه یزد زنده‌ست و بعد از سال 1344 که شهر تا نزدیکی دخمه پیشروی کرد و اجازه قرار دادن مرده‌ها در دخمه از زرتشتی‌ها گرفته شد، ایشون هم از قرنطینه دراومده. سالارها حق نزدیک شدن به شهر رو نداشتن و در منطقه‌ای که دخمه‌ها قرار داشتن قرنطینه می‌شدن.
خیلی‌ها معتقدن که در دین زرتشت چون آب، خاک و آتش مقدس دونسته میشه، پس مرده‌ها رو نباید دفن کرد، غرق کرد یا سوزوند؛ چون هر کدوم از این کارها باعث آلودگیه اون سه عنصر مقدس میشه. پس با قرار دادن مرده‌ها در معرض کرکس‌ها، باعث می‌شدن که مرده‌ها به چرخه طبیعت برگردن. اما «سالار شهریارفرودی»، آخرین سالار برج خاموشان میگه که در اون زمان چون تعداد مرده‌ها زیاد بوده و برای دفن اون‌ها فرصت کافی نداشتن، مرده‌ها رو روی دخمه‌ها قرار می‌دادن و به علت زیاد بودن تعداد کرکس‌هایی که در آسمون پرواز می‌کردن، مرده‌ها ظرف مدت 48 ساعت خورده می‌شدن و استخون اون‌ها هم در چاه استودان نابود می‌شده بدون اینکه میکروبی در هوا پخش بشه.
کاربری
تاریخی
تفریحی
محدوده قرار گیری
موقعیت ترافیکی
کم ازدحام
محیط
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%
نظر شما
userPicture
emoji

پرسش و پاسخ

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال