درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش پست
صفحه قوانین و مقررات
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower

ویرایش تصویر

Picture
تایید
بازگشت
یزد
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها اخبار
خانه فرخی یزدی و قبر وحشي بافقي
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه
امتیاز شما به خانه فرخی یزدی و قبر وحشي بافقي چیست؟

خانه فرخی یزدی و قبر وحشي بافقي

امتیاز کاربران
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه

خانه فرخی یزدی و قبر وحشي بافقي

امتیاز کاربران
نظر شما
userPicture
emoji
koochitaTv
playIcon

معرفی کلی

خانه فرخی یزدی و قبر وحشي بافقي یکی از دیدنی ترین مکان های یزدبه شمار می آید. فرخی یزدی شاعر و روزنامه نگار آزادی خواه و دموکرات بوده. این شاعر بزرگ، سردبیر روزنامه طوفان بوده و در زندان قصر با آمپول هوا به قتل رسیده. رضا سخندان خواهر زاده 95 ساله فرخی یزدی، خونه پدری ایشون رو به میراث فرهنگی سپرده و امیدوار هست که شاید این خونه مرمت و تبدیل به جایگاه امنی برای شاعرها و نویسده‌های یزد بشه.
کنار خانه فرخی یزدی چند خونه تاریخی دیگه هم قرار داره که اگه این خونه‌ها از طرف میراث فرهنگی خریداری و بازسازی بشه، مجموعه تاریخی فرهنگی‌ای رو میشه در این قسمت از یزد احیا کرد.
یکی از خونه‌های اطراف خانه فرخی یزدی، متعلق به یکی از پهلوانان معروف و محبوب دوران صفویه بوده. این خونه پناهگاه مردم در زمان‌های حمله و دشمنی با اون‌ها به حساب میومده. کنار این دو بنا، خانه هتل والی یزد هم قرار داره. بادگیر خونه فرخی یزدی تخریب شده و نیاز به مرمت‌هایی داره. کمال‌الدّین یا شمس‌الدّین محمّد وحشی بافقی، یکی از شعرای نامدار قرن ۱۰ هجری قمری هست که در بافق به دنیا اومده و در یزد از دنیا رفته.
زندگی وحشی بافقی در سختی و فقر گذشته. اما انگار بعد از مرگ هم چندان در آسایش نبوده. گفته شده ایشون رو، در صحن امامزاده شاهزاده فاضل به خاک سپردن و بعدها حمامی کنار قبرش ساختن و قبر وحشی بافقی هم‌دیوار گلخَن (آتش خونه) حمام شد. اما بخت بد وحشی بافقی همین‌جا به پایان نرسید و قبر‌ش بعد از ساخت اولین خیابون یزد، در دوره پهلوی اول که به خیابان پهلوی (امام خمینی امروز) شهرت داشت، تخریب‌ و زیر خیابون مدفون شد. در هشتاد‌ سال گذشته، محل دقیق قبر وحشی بافقی نامعلوم بوده تا اینکه خواهرزاده فرخی یزدی برای احیای خونه‌ تاریخی داییش به یزد سفر کرد و حافظه این مرد ۹۵ ساله، پرده از راز محل دقیق قبر وحشی بافقی برداشت.
کاربری
تاریخی
تفریحی
محدوده قرار گیری
حومه شهر
موقعیت ترافیکی
محیط
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%
نظر شما
userPicture
emoji

پرسش و پاسخ

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال