درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش پست
صفحه قوانین و مقررات
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower

ویرایش تصویر

Picture
تایید
بازگشت
کازرون
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها اخبار
تنگ چوگان
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه
امتیاز شما به تنگ چوگان چیست؟

تنگ چوگان

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان فارس، کازرون، 23 کیلومتری شهر، روبروی شهر باستانی بیشاپور
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه

تنگ چوگان

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان فارس، کازرون، 23 کیلومتری شهر، روبروی شهر باستانی بیشاپور
نظر شما
userPicture
emoji
koochitaTv
playIcon

معرفی کلی

تنگ چوگان یک گنجینه بی نظیر از آثار و سنگ نگاره‌های دوره ساسانی هست که در ۲۳ کیلومتری شهر کازرون و روبروی شهر باستانی بیشاپور واقع شده و رودخانه شاپور هم در جهت شمال شرقی به جنوب غربی اون جریان داره. تنگ چوگان جایی بوده که پادشاهان ساسانی، اونجا چوگان بازی می‌کردن و غار معروف شاپور و تندیس (پیکره سنگی) زیبای شاپور بین دیوارهای غربی تنگ چوگان واقع شده. در تنگ چوگان ۶ نقش برجسته کنده شده که همگی نزدیک به ورودی اون و در فاصله ۵۰۰ متر از شهر بیشاپور قراردارد که از سمت بیشاپور به این تنگه ۴ عدد از این نقش برجسته در شمال و سمت چپ و دو تنگه دیگر در جنوب سمت راست قرار دارند.
در اولین نقش برجسته که مربوط به پیروزی شاپور به امپراتور روم میشه، شاپور در مرکز نقش و سوار بر اسب قرار گرفته. زیر پای اسب شاپور جسد گوردیانوس افتاده و جلوی اسبش فیلیپ عرب که در نبرد می‌سی خه شکست خورده، مقابل شاپور زانو زده و از شاپور در خواست صلح و آزادی اسیرانش رو می‌کنه. جلوی اون هم چند ردیف از نمایندگان طبقه‌های مختلف جامعه ساسانی به حالت احترام ایستادن. پشت سر شاپور هم، سرداران و بزرگان پارسی به صورت سوار بر اسب حضور دارن. در این نقش برجسته ۱۱۵ پیکر دیده میشه و رکورددار تعداد نفرات در نقش برجسته‌های ایرانی به شمار میره. دومین نقش برجسته مربوط به پیروزی بهرام دوم بر اعراب بیابانگرد میشه. در این نقش برجسته بهرام روی اسبش نشسته و سمت چپ نقش قرار گرفته و سرداراهای ایرانی دارن اعراب رو راهنمایی می‌کنن تا اسب و شترهاشون رو به شاه پیشکشش کنن. سومین نقش برجسته که کامل‌ترین و زیباترین نقش برجسته زمان ساسانی به شمار میره مراسم دریافت فر ایزدی (حلقه شهریاری) توسط بهرام اول از اهورامزدا رو به تصویر کشید. حکاکی این نقش برجسته اونقدر هنرمندانه ست که چین و چروک‌ها و حرکت لباس و همه ریزه کاری‌ها به زیبایی نشون داده شده.
همه چیز در این نقش به شکل حیرت‌انگیزی تناسب داره و حتی جزئیات فیزیکی اسب و رگ‌های روی پای اسب هم نشون داده شده. نقش برجسته چهارم صحنه پیروزی بهرام دوم (شاپور دوم_ذوالاکتاف) بر یاغیان رو به تصویر کشیده. در این نقش پادشاه مرکز نقش و روی تخت نشسته در حالیکه سمت راستش سربازان و سرداران ایرانی به احترام ایستادن و اسرا و یاغیان هم سمت چپش توسط سربازها به حضور شاه آورده می‌شن. نقش برجسته پنجم که سمت راست تنگ چوگان واقع شده و سالم‌ترین نقش برجسته بین این ۶ نقش به حساب میاد، مربوط به پیروزی شاپور بر دولت روم میشه. ششمین و آخرین نقش برجسته که اون هم سمت راست تنگه و دقیقاً کنار جاده واقع شده و متأسفانه بیشترین آسیب رو تا به امروز دیده، نقش برجسته مراسم دریافت فر ایزدی (حلقه شهریاری) توسط شاپور اول از اهورامزدا و همچنین پیروزی اون در جنگ با رومیان رو به تصویر کشید.
در این نقش، شاپور از مظهر اهورا مزدا حلقه قدرت رو دریافت می‌کنه. زیر پای اسب اهورامزدا، اهریمن و زیر پای اسب شاپور اول، گوردیانوس امپراتور کشته شده رومی قرار گرفته. وسط نقش بر جسته و جلوی شاپور اول، امپراتور فیلیپ عرب به دنبال شکست سپاهیانش روی زمین زانو زده، التماس می‌کنه و از پادشاه تقاضای صلح داره. البته این نقش بر جسته دچار تخریب زیادی شده و در حال حاضر تقریباً حدود نصف اون از بین رفته.
کاربری
تاریخی
محدوده قرار گیری
حومه شهر
موقعیت ترافیکی
کم ازدحام
محیط
کوهستان
معماری
آب و هوا
گرم و خشک

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%
نظر شما
userPicture
emoji

پرسش و پاسخ

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال