درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش پست
صفحه قوانین و مقررات
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower

ویرایش تصویر

Picture
تایید
بازگشت
میبد
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها اخبار
برج کبوترخانه
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه
امتیاز شما به برج کبوترخانه چیست؟

برج کبوترخانه

امتیاز کاربران
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه

برج کبوترخانه

امتیاز کاربران
نظر شما
userPicture
emoji
koochitaTv
playIcon

معرفی کلی

برج کبوترخانه در شهر میبد استان یزد قرار داره و قدمت اون به دوران قاجار برمی‌گرده. کبوترخانه‌ها یا کفترخانه‌ها، ساختمون‌های قدیمی‌ای هستن که معمولاً به شکل استوانه ساخته می‌شدن. کبوترخانه‌ها به خاطر جمع آوری کود کبوترها و پرنده‌های دیگه برای مصارف کشاورزی ساخته می‌شدن. قدیما کود کبوتر استفاده‌های زیادی در صنعت داشته، مثل صنعت دباغی در چرم‌سازی و ساخت باروت. میگن شاه عباس صفوی مالیات خیلی سنگینی رو برای کبوترخانه‌ها بسته بوده. برج کبوترخانه به نوعی قدرت معماری ایرانی رو نشون میده و یه جورایی به مردم دنیا شوک وارد کرده و باعث شده علاقه مندان این هنر از سراسر دنیا به میبد بیان و این اثر شکوهمند و زیبا رو از نزدیک ببینن.
برج کبوترخانه میبد در جنوب شرقی حصار قدیم میبد قرار گرفته و از خارج به شکل برجی دایره‌ای و آراسته به نقش‌های ویژه دیده میشه و از داخل دارای سه طبقه و مجهز به هزاران لانه برای جلب و نگهداری پرندگان مهاجره. این برج هم به خاطر حمایت از پرنده‌های بی پناه و هم به دلیل استفاده‌ای که در گذشته از کود اون‌ها برای کشاورزی می‌شده، قابل اهمیت هست. این برج به صورت استوانه‌ای ساخته شده و تزئینات قطاربندی آجری و گچی داره که اجازه نمیده مار‌ها به داخل برج وارد بشن. این برج ۴۰۰۰ لانه کبوتر داره. وقتی کبوترها احساس خطر می‌کنن، یک دفعه و دسته جمعی پرواز می‌کنن که این مسئله باعث ایجاد ارتعاش در برج میشه. اما معمارای خلاق و باهوش اون زمان علاوه بر ساختن یک طبقه در میانه برج، طاق‌هایی بین استوانه خارجی و داخلی ایجاد کردن تا طول برج کاهش پیدا کنه و ضمن اینکه ساختمون محکم‌تر میشه، از ارتعاشاتی که ممکنه به وجود بیاد جلوگیری به عمل میاد. این برج زیبا، در سال ۱۳۶۴ با شماره ۱۶۹۱ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده.
کاربری
تاریخی
تفریحی
محدوده قرار گیری
حومه شهر
موقعیت ترافیکی
کم ازدحام
محیط
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا
گرم و خشک

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%
نظر شما
userPicture
emoji

پرسش و پاسخ

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال