درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش پست
صفحه قوانین و مقررات
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower

ویرایش تصویر

Picture
تایید
بازگشت
شیراز
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها اخبار
باغ عفیف آباد
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه
امتیاز شما به باغ عفیف آباد چیست؟

باغ عفیف آباد

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان فارس، شیراز، قصرالدشت، انتهای خیابان عفیف آباد
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه

باغ عفیف آباد

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان فارس، شیراز، قصرالدشت، انتهای خیابان عفیف آباد
نظر شما
userPicture
emoji
koochitaTv
playIcon

معرفی کلی

باغ عفیف آباد یا باغ گلشن، در غرب و یکی از بهترین خیابون‌های شیراز یعنی جنوب خیابان قصرالدشت و انتهای خیابون عفیف آباد قرار داره. این باغ یکی از زیباترین و تاریخی‌ترین باغ‌هایی هست که در شیراز می‌تونید ببینید. باغ آرایی اون خیلی ساده ست ولی خب زیبایی در سادگیه. قدمت این باغ به عصر صفویه برمی‌گرده ولی ساختمون وسط اون در دوره‌های زندیه و قاجاریه ساخته شده. دلیل اینکه اسم اینجا عفیف آباد هست اینه که اواخر قرن پیش، خواهرزاده‌ قوام الملک یعنی عفیفه خانم این باغ رو ارث می‌برن و خیلی به این باغ می‌رسن، از اون به بعد هم این باغ به اسم ایشون خونده میشه. مساحت این باغ زیبا هم 127000 متر مربع هست.
وقتی در باغ عفیف آباد قدم بزنید، بوی خوش بهار نارنج مشام‌تون رو نوازش میده و درخت‌های سر به فلک کشیده بهتون خوش آمد میگن. این باغ مثل یک تابلوی نقاشی تاریخی میمونه، چون جاهای مختلف این باغ تصاویری از داستان‌های تاریخی و اتفاق‌های ملی ایرانی‌ها هست. مثلا روی پیشانی دهلیزی که بعد از در ورودی باغ وجود داره، مجلس تاج گذاری پادشاه ساسانی نقاشی شده. روی دیوارهای قهوه خونه‌ای که سمت راست در ورودی هست قصه‌های شاهنامه مثل داستان ضحاک و کاوه‌ آهنگر، داستان زال و سیمرغ، نبرد رستم و سهراب، نبرد تهمتن و دیو سفید و نبرد رستم و اسفندیار نقش بسته؛ همچنین در حمومی که قسمت غرب ساختمون ورودی قرار داره. باغ عفیف آباد دو طبقه ست، طبقه بالا پر از اتاق‌های تودرتو هست و وسط اون هم یک تالار زیبا.
کف ساختمون رو فرش‌های گرون قیمت پر کردن. در این طبقه که به اون موزه عبرت هم میگن پیانو شخصی فرح پهلوی که در جشن 2500 ساله شاهنشاهی استفاده شد رو هم می‌تونید ببینید. این طبقه پر از گچ بری و مقرنس و نقوش زیباست و اما طبقه پایینی باغ عفیف آباد. در این طبقه یک آب نمای زیبا هست که سمت شرقی اون پنجره‌های مشبک و رنگی داره. این طبقه الان به موزه نظامی تبدیل شده . اگه به سلاح علاقه دارید اینجا می‌تونید تفنگ فتح علی شاه، ناصرالدین شاه، مظفرالدین شاه، رضا شاه و محمد رضا شاه پهلوی، سرپرهای هم رزمان میرزا کوچک خان جنگلی و مسلسل رییس علی دلواری رو پیدا کنید. تازه جلوی پلکان هم ارابه ویژه‌ تشییع جنازه‌ رضا شاه پهلوی و توپ فتح علی شاه قاجار هم هست.
این خونه و باغ رویایی که 30 اتاق و تالار هم داره و در حیاط‌ اون هم پر از درخت‌های سرو و کاج و صنوبر و نارنج و باغچه‌های زیادی با فواره‌های زیبا هست. معماری اون هم یادآور دوران هخامنشی، ساسانی و قاجاریه هست، با شماره ۹۱۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده.
کاربری
تاریخی
تفریحی
طبیعی
محدوده قرار گیری
داخل شهر
موقعیت ترافیکی
پر ازدحام
محیط
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا
گرم و خشک

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%
نظر شما
userPicture
emoji

پرسش و پاسخ

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال