درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش پست
صفحه قوانین و مقررات
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower

ویرایش تصویر

Picture
تایید
بازگشت
اصفهان
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها اخبار
آرامگاه صائب تبریزی
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه
امتیاز شما به آرامگاه صائب تبریزی چیست؟

آرامگاه صائب تبریزی

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان اصفهان، شهر اصفهان،‌خیابان صائب
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه

آرامگاه صائب تبریزی

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان اصفهان، شهر اصفهان،‌خیابان صائب
نظر شما
userPicture
emoji
koochitaTv
playIcon

معرفی کلی

آرامگاه صائب تبریزی در باغ شخصی ایشون که به باغ تکیه معروف بوده و کنار نهـر نیاصرم قرار داشته، واقع شده. آرامگاه فعلی صائب، در سال 1346 و با الهام از سبک معماری دوره زندگی ایشون، یعنی دوره صفویه ساخته شده. این بنای زیبا با ایوونی که حدود چهارده متر طول، شش متر عرض و هشت متر ارتفاع داره، حدود دو متر از سطح باغ بالاتره و ده پله سنگی سراسری داره. روی سرستون‌های این ایوون زیبا، قوس‌های جناغی قرار گرفتن و زیر سقف هم با طرح شطرنجی آینه‌کاری شده. صائب تبریزی در تبریز به دنیا اومده اما در اصفهان از دنیا رفته. به خاطر همین بهش تبارزه یا تبریزی‌های اصفهان می‌گفتن. در حال حاضر آرامگاهش در محله لَنبان اصفهان، جایی که اون موقع‌ها به تکیه صائب معروف بوده و وسط باغی زیبا قرار گرفته. میرزا محمّدعلی صائب تبریزی، سال 1016 ه.ق و در تبریز به دنیا اومد. پدرش تاجری معروف بود و خانواده‌اش جزو هزار خانواده‌ای بودن که اون زمان به دستور شاه عباس اول صفوی از تبریز کوچ کردن و در محله عباس‌آباد اصفهان زندگیشون رو از سر گرفتن. همینطور که روزها سپری می‌شدن، صائب بزرگ‌تر می‌شد و در مدرسه‌های اون زمان اصفهان، علوم زمان خودش رو فرا می‌گرفت. تا اینکه در جوانی به حج رفت و از اونجا هم به مشهد سری زد.
صائب در سال 1034 ه.ق، از اصفهان به هندوستان سفر کرد و بعد به هرات و کابل رفت. حکمران کابل، خواجه احسن‌الله مشهور به ظفرخان که خودش هم شاعر و ادیب بود برای صائب احترام زیادی قائل بود و به همین دلیل اون رو در سفر مهمی که به دَکَن داشت، به همراه خودش برد. اون زمان به هندوستان، دَکشن می‌گفتن و دلیل سفر ظفرخان و صائب به دکن، تاج‌گذاری «شاه جهان» بوده. شاه جهان، پدر شاه شجاع که حافظ بهش ارادت خاصی داشته. صائب در سال 1043 ه.ق به ایران برگشت و زندگی در اصفهان رو دوباره از سر گرفت. شاه عباس دوم صفوی هم برای صائب احترام خاصی قائل بود و بهش مقام ملک‌الشعرایی داد. صائب، سال 1086 یا 1077 ه.ق و در سن هشتاد سالگی از دنیا رفت و در اصفهان به خاک سپرده شد.

سنگ مزار صائب تبریزی قطعه سنگ مرمری یزدی هست که سنگ مزار قدیمی رو وسط این سنگ مرمر جا دادن. سنگ اصلی مزار به دو قسمت تقسیم شده؛ کتیبه‌ای‌ شامل یه مطلع و یه غزل از صائب به خط «محمد صالح اصفهانی» خوشنویس مشهور دوران صفوی. روبه روی ایـوون آرامگاه، حوض و آب‌نمای بزرگی مثل حوض عمارت چهلستون ساخته شده و بالای قبر صائب هم سه قبر دیگه که متعلق به بچه‌های صائب و نوه دانشمندش میشه وجود داره.
کاربری
تاریخی
تفریحی
محدوده قرار گیری
داخل شهر
موقعیت ترافیکی
پر ازدحام
محیط
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا
گرم و خشک

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%
نظر شما
userPicture
emoji

پرسش و پاسخ

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال