درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش پست
صفحه قوانین و مقررات
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower

ویرایش تصویر

Picture
تایید
بازگشت
یزد
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها اخبار
آتشکده بهرام
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه
امتیاز شما به آتشکده بهرام چیست؟

آتشکده بهرام

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : یزد خیابان آیت الله کاشانی، کوچه آتشکده
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه

آتشکده بهرام

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : یزد خیابان آیت الله کاشانی، کوچه آتشکده
نظر شما
userPicture
emoji
koochitaTv
playIcon

معرفی کلی

آتشکده جایی هست که زرتشتی‌ها در مقابل آتش قرار می‌گیرن و نیایش می‌کنن و مهم‌ترین آیین‌های دینی اون‌ها در آتشکده انجام میشه. در یزد آتشکده‌های زیادی وجود داره که همین مسئله باعث جذب شدن تعداد زیادی از زرتشتی‌های کشور و جهان به یزد شده. وقتی اسلام به ایران اومد، همه آتشکده‌ها ویران شد و آتشکده‌های برجای مونده، ویرانه آتشکده‌های سابق یا نمونه‌های تازه تاسیس و مرمت شده هست. هنوز هم در خیلی از کتب فقهی، وجود آتشکده در سرزمین‌های اسلامی رو جایز نمی‌دونن و با این قضیه مخالف هستن. البته اگه به کتاب‌های قدیمی تاریخی مراجعه کنید، آتشکده‌ها احتمالا به تقلید از مردم بین النهرین که معابد متعددی داشتن، ساخته شده و گفته شده که زرتشتی‌ها در ارتفاعات و در هوای آزاد عبادت می‌کردن.
در آتشکده یزد آتشی به قدمت 1500 سال وجود داره. این آتش، از لحاظ تاریخی اهمیت ویژه‌ای داره و در مکانی به نام آتشکده بهرام که به «آتشکده وَرهُرام» هم معروفه و یک فضای مکعبی شکله، نگهداری میشه. قدمت این عمارت زیبا به سال 1313 و زمان پهلوی اول برمی‌گرده. به نظر میرسه که این بنای ارزشمند با سرمایه یکی از زرتشتی‌ها به نام «همابائی»، به همت تعدادی از زرتشتی‌های ایران از جمله برادران امانت و با کمک بودجه اهدایی از طرف انجمن پارسیان هند و در زمینی موقوفه به نام «اردشیر مهربان رستم امانت» ساخته شده.
نقشه آتشکده رو یک مهندس پارسی کشیده. مرحوم «ارباب جمشید امانت»، مسئولیت مدیریت ساخت این بنای مهم و مقدس رو به عهده گرفته. زرتشتیان ارشد اسم این آتش رو «وَرهُرام» می‌دونن. آنها اعتقاد دارن که این آتش، نقش والایی در اجرای مراسم آیینی زرتشتی داره و محل قرارگیریش از ابتدا اینجا نبوده. گفته شده که این آتش اول از «آتشکده واریان پارس» به عقدای یزد منتقل شده و پس از هفت قرن اون رو به ترک آباد اردکان بردن و سه قرن اونجا نگهداری شده. سپس اون رو به یزد آوردن و در محلی که به خانه آتش یا «آتشکده زرتشتیان» معروفه، قرار دادن.
یکی از آتشکده‌هایی که محافظت از وَرهُرام رو به عهده داشت، «آتشکده آذر فرنبغ» هست که در شهر کاریان فارس قرار گرفته. در قرن دهم میلادی به دلیل حمله دشمنان به یزد، مسئولان و محافظینش مجبور شدن که آتش رو به آتشکده بزرگ شهر انتقال بدن.
آتشکده بزرگ شهر در سال 513 ه.ق تخریب شد. زرتشتیان مجبور شدن که آتش رو به غاری در کوه «اِشکفت یزدان» (بین عقدا و پارس بانو) انتقال بدن وآتش وَرهُرام رو به مدت 30 سال از آسیب بیگانه‌ها حفظ کنن. بعد از اون زرتشتیان مجددا مجبور به انتقال وَرهُرام به روستاهای محل زندگی زرتشتی‌ها شدن. بالاخره در سال 750 ه.ق آتش رو به روستایی به نام ترک‌آباد که نزدیک به اردکان هست و اکثر زرتشتیان به ویژه موبدها به اونجا نقل مکان کردن، بردن. آتش مقدس به مدت 300 سال در اونجا نگهداری شد. متاسفانه جامعه زرتشتیان ترک آباد به مرور زمان از هم جدا شدن. این دفعه آتش به شریف آباد فرستاده شد و بعد از اون هم در سال 1189 به یزد برده شد.
در یزد زرتشتی‌ها مجبور بودن آتش رو به صورت مخفیانه نگهداری کنن. این نقل و انتقالات تا زمانی که رضا شاه مجوز احداث آتشکده یزد رو صادر کنه ادامه داشت. بعد از اون زرتشتی‌ها تونستن بدون تحمل رنج و سختی‌های گذشته، عبادتگاهی که متناسب با شان و منزلتشون باشه داشته باشن. آتشی که ازش گفتیم و زرتشتی‌ها برای نگهداریش سختی‌های زیادی رو متحمل شدن، در ظرف بزرگ برنزی، درون محفظه‌ای شیشه‌ای که از سطح زمین بالاتر هست و در اتاقی تقریبا وسیع که از نور خورشید فاصله داره نگهداری میشه. البته این عبادتگاه اتاق‌های دیگه‌ای هم داره که اطراف اتاق نگهداری آتش ساخته شده. این اتاق‌هاو برای انجام مراسم‌ها و عبادات زرتشتی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیره. مسئولیت روشن نگه داشتن آتش این آتشکده به فرد مطمئن و مورد اعتمادی که به درجات بالایی رسیده، داده شده.
خوشبختانه آتشکده زرتشتیان یزد در سال‌های اخیر مورد استقبال گردشگران و بازدیدکننده‌های ایرانی و خارجی قرار گرفته. بازدیدکننده‌ها فقط اجازه دارن از پشت شیشه آتش مقدس رو تماشا کنن. این موضوع به این دلیل است که زرتشتیان اعتقاد دارن که نفس آدم‌ها نباید با آتش پاک برخورد کنه.
نکته مهمی که در معماری آتشکده‌ها وجود داره، دور بودن نوع معماری از هر تجمل و زرق و برقه. همین نکته آتشکده‌ها رو به مکانی ساده و مقدس تبدیل کرده. آتشکده بهرام هم از این قاعده مستثنی نیست. طراحی این بنا از حوزه‌بندی‌های فضایی «آتشکده های پارسیان هند» الگو گرفته. در این طراح…
کاربری
تاریخی
تفریحی
طبیعی
محدوده قرار گیری
داخل شهر
موقعیت ترافیکی
محیط
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%
نظر شما
userPicture
emoji

پرسش و پاسخ

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال