درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش پست
صفحه قوانین و مقررات
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower

ویرایش تصویر

Picture
تایید
بازگشت
یزد
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها اخبار
آب انبار شش بادگیری
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه
امتیاز شما به آب انبار شش بادگیری چیست؟

آب انبار شش بادگیری

امتیاز کاربران
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه

آب انبار شش بادگیری

امتیاز کاربران
نظر شما
userPicture
emoji
koochitaTv
playIcon

معرفی کلی

آب انبار شش بادگیر یزد جزو آب انبارهاست که نظر تاریخی قدمت چندانی نداره. بعضی از آب انبارهای شهر یزد قدمت تاریخی زیادی ندارن اما به علت نوع ساخت و معماری و نقش حیاتی‌ای که در تامین آب مردم داشتن، مهم هستن و بررسی می‌شن. آب انبار شش بادگیر یزد هم جزو همین آب انبارهاست که با اینکه از نظر تاریخی قدمت چندانی نداره، اما به خاطر اصول مهندسی فوق العاده‌ای که در ساختش به کار رفته از بناهای جالب و دیدنی یزد به حساب میاد. برای شهرهای کویری‌ای مثل یزد، آب از هر چیز دیگه‌ای باارزش‌تر هست. به همین خاطر در این شهر بیش از 60 آب انبار وجود داره. یکی از معروف‌ترین این آب انبارها، آب انبار شش بادگیری هست.
آب انبار شش بادگیر 180 سال پیش، در دوره شاهان قاجار ساخته شده و در سال ۱۳۷۱ هجری قمری بازسازی شده. این بنا، دو ورودی (یکی در قسمت شمالی و یکی در قسمت جنوبی مخزن)، شش بادگیر و مخزن بزرگی به حجم دو هزار متر مکعب داره.
آب انبار شش بادگیر یزد، دو ورودی شمالی و جنوبی داره که راه پله‌های ورودی در دو طرف مخزن و در امتداد هم دیگه قرار گرفتن. راه پله‌ها از دو قسمت روباز و سرپوشیده تشکیل شدن و سردر ورودی اون‌ها اول قسمت سرپوشیده قرار داره. اگه از ورودی جنوبی استفاده کنید، ۵۵ پله به پایین میخوره و به مخزن می‌رسید. جلو سردر این راه پله که بین پله ۲۵ و ۲۶ (از بالا) قرار گرفته، یک هشتی با کف آجر فرش قرار داره. شیر اون هم در قسمت ورودی شمالی قرار گرفته. ورودی شمالی نسبت به مخزن شیر، قرینه ورودی جنوبیه.
این آب انبار گنبد تخم مرغی شکلی داره و ارتفاع بادگیرها ۱۰ متره. مخزن آب انبار دایره‌ای شکله و روی اون ۶ بادگیر زیبای هشت وجهی قرار گرفته. نصف بادگیرها مربوط به بنای اولیه آب انبار و نصف دیگه اون مربوط به بازسازی بناست و بادگیرهای جدید رو جنابان استاد علی سیاه و استاد غلامرضا ساختن. اگه کمی به شکل بادگیرها توجه کنید، می‌تونید تفاوت بادگیرهای قدیمی و بادگیرهای جدید رو متوجه بشید. اینم بگم که بادگیرها نقش خیلی حیاتی‌ای رو در خنکی و تازگی آب‌ها بازی می‌کردن و تعدادشون هم به مساحت آب انبار بستگی داشته. آب انبار شش بادگیر یزد در سال ۱۳۵۷ با شماره ثبت ۱۶۰۰ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده.
کاربری
تاریخی
تفریحی
محدوده قرار گیری
حومه شهر
موقعیت ترافیکی
محیط
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%
نظر شما
userPicture
emoji

پرسش و پاسخ

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال