درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش پست
صفحه قوانین و مقررات
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower

ویرایش تصویر

Picture
تایید
بازگشت
اخلمد علیا
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها اخبار
آبشار اخلمد
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه
امتیاز شما به آبشار اخلمد چیست؟

آبشار اخلمد

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان خراسان رضوی، 80 کیلومتری مشهد، ۲ کیلومتری روستای اخلمد، شهرستان چناران، جاده خیاران و قوچان
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه

آبشار اخلمد

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان خراسان رضوی، 80 کیلومتری مشهد، ۲ کیلومتری روستای اخلمد، شهرستان چناران، جاده خیاران و قوچان
نظر شما
userPicture
emoji
koochitaTv
playIcon

معرفی کلی

آبشار اخلمد اسم آبشاریه که در استان خراسان رضوی و شمال شرقی ایران و در شهرستان چناران قرار داره. آبشار اخلمد در ۲ کیلومتری روستای قدیمی اخلمد و 84 کیلومتری جنوب غربی شهر مشهد و در دل کوه‌های بینالود جریان داره و از میون روستا عبور می‌کنه و به روستا صفا میبخشه. سد اخلمد در 75 کیلومتری مشهد و 15 کیلومتری چناران و کنار جاده قبلی مشهد و قوچان قرار داره. اخلمد یکی از گردشگاه‌های طبیعی حومه مشهد محسوب میشه. قدمت چند هزار ساله داره و اهالی روستا اعتقاد دارن که زمان حمله اعراب به خراسان، مردم به این دره پناه میبردن.
این رودخانه در امتداد دره‌ 15 کیلومتری‌ای جریان داره. زمین‌های زراعی و باغ‌های مسیر خودش رو از آب سیراب میکنه و اطرافش هم محل اطراق طبیعت‌گردها و گردشگرهای روستای اخلمد هست. اولِ دره بند اخلمد، بعد از گذشتن از روستا و اواخر دره، آبشار‌های زیبای اخلمد قرار داره. این دره‌ها از گل‌ها و گیاهان زیبا و درختان انبوهی پوشیده شده‌. نهرهای کوچیک و بزرگ و چشمه‌های زیادی پای درخت‌ها جریان داره و زیبایی دره رو دو برابر میکنه. اول دره، باغ‌های میوه فراوونی به چشم میخوره که تابستون‌ها مورد استفاده اهالی منطقه و همچنین مردم مشهد قرار می‌گیره. سیب و گلابی اخلمد، خیلی معروف و خوشمزه هستن. مسیر دسترسی به آبشار‌ها از بین باغ‌ها و مغازه‌ها می‌گذره.
بعد از بند اخلمد و نرسیده به روستا چند دیواره سنگ نوردی در دره وجود داره که برای سنگ نوردها لذت خاص خودش رو داره. آبشار اخلمد سه کیلومتر بالاتر از آبادی قرار داره. به خاطر آهکی بودن جنس کوه‌های اخلمد باعث به وجود اومدن حفره‌های عمیق دایره شکل، زیر آبشار اخلمد شده‌. فاصله رسیدن به محل آبشار‌ها تا آخرین نقطه‌ای که وسیله نقلیه توقف میکنه حدود 2 کیلومتره و خیلی‌ها برای عبور و مرور در این مسیر از الاغ استفاده می‌کنن. این دره دیواره‌های صخره‌ای با ارتفاع حدود ۲۰۰-۳۰۰ متر داره. این منطقه یکی از بزرگ‌ترین مناطق برای ورزش هیجان انگیز سنگنوردی در ایران به حساب میاد.
از دیواره‌های معروف این منطقه میشه به دیواره سفید - الله اکبر - عقاب و غیره اشاره کرد. این دره چند آبشار داره که ۴ آبشار دائمی و چندتاشون هم آبشار فصلی هستن. در ابتدای مسیر با یک آبشار 23 متری برخورد میکنید که صدای آروم اون موقع رد شدن از داخلش به غرش مهیجی تبدیل میشه و آدرنالین خونتون رو بالا میبره. آبشار دوم اخلمد، یک کیلومتری آبشار اول هست که با ارتفاع 40 متریش، آبشار اصلیِ اخلمند به حساب میاد. در انتهای دره و در تموم فصل‌ها جریان داره. بعد از آبشار بزرگ، رودخانه‌ای 2 کیلومتری رو میبینید. برای رسیدن به آبشار سوم باز هم مسیر رو باید ادامه بدید تا زیبایی‌های بیشتری رو ببینید. آبشار چهارم، بالاسر آبشار سوم قرار داره. اخلمد با کوه‌ها و آبشارهای زیباش، هوای لطیفی داره و در گرمای تابستون یا سرمای زمستون این لطافت هوا رو همچنان به شما هدیه میده.
کاربری
تفریحی
طبیعی
محدوده قرار گیری
حومه شهر
موقعیت ترافیکی
کم ازدحام
محیط
کوهستان
معماری
آب و هوا
گرم و خشک

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%
نظر شما
userPicture
emoji

پرسش و پاسخ

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال