درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش پست
صفحه قوانین و مقررات
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower

ویرایش تصویر

Picture
تایید
بازگشت
اصفهان
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها اخبار
کاخ عالی قاپو
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه
امتیاز شما به کاخ عالی قاپو چیست؟

کاخ عالی قاپو

امتیاز کاربران
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه

کاخ عالی قاپو

امتیاز کاربران
نظر شما
userPicture
emoji
koochitaTv
playIcon

معرفی کلی

کاخ عالی قاپو، يکی از مهم‌ترين شاهکارهای معماری اوایل قرن يازدهم هجریه که شهرت خیلی زیادی داره. کاخ عالي قاپو، دروازه مرکزی و ورودی بزرگی بوده که ميدان امام رو به مجموعه دولتخانه و عمارت‌هایی مثل رکيب‌خانه، جبه‌خانه، تالار تيموری، تالار طويله و کاخ چهلستون و بقیه عمارت‌ها مربوط می‌کرده. اصل این بنا، در دوره شاه عباس اول ساخته شده و بعدا در دوره جانشين‌های ایشون قسمت‌هایی بهش اضافه شده. این ساختمون در کل ۵ طبقه ست که هر طبقه تزئينات مخصوص و زیبایی داره. با اینکه بعد از صفویه آسیب‌های زیادی به این کاخ وارد شده، اما هنوزم تزئینات و نقاشی‌هاش باعث حیرت خیلی‌ها میشه. عالي قاپـو از دو کلمه «عالی» و «قاپو» تشکیل شده و به معنی «سردر بلند» يا «درگاه بلند» هست.
در طبقه همکف این کاخ، دو تالار وجود داره که داخل اون‌ها امور اداری و ديوانی رسیدگی میشده و بهش صدرخانه يا کشيک‌خانه میگفتن. در طبقه سوم، ايوانی بزرگ با ۱۸ ستون بلند وجود داره که در اون زمان از پایین تا بالاشون آیینه‌کاری داشته و سقفی با صفحات بزرگ که با نقاشی‌ها و آلت‌های چوبی تزئين شده روی این ستون‌ها قرار گرفته. به جز مينياتورهای خارق العاده‌ای که هنرمند معروف عصر صفوی رضا عباسی، روی تالارهای عالی قاپو کشیده، گچبری‌های تالار آخرين طبقه که بهش «اتاق موسيقی» يا «اتاق صوت» میگن، چیزی هست که باعث حیرت همه شده.
این گچبری‌های قشنگی که میبینی انقدر ظریف هستن که اگه بهش دست بزنی شکسته میشن. دلیل شکل این گچبری‌ها این بوده که انعکاس‌های نغمه‌های سازندگان و نوازندگان موسیقی به وسیله این گچبری‌ها گرفته میشده و نغمه‌ها و صداها، طبیعی و بدون انعکاس صوت به گوش میرسیده. این کاخ زیبا، سال 1310 با شمار ثبت 104، در فهرست آثار ملی کشورمون به ثبت رسیده
کاربری
تاریخی
تفریحی
طبیعی
محدوده قرار گیری
داخل شهر
موقعیت ترافیکی
پر ازدحام
محیط
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%
نظر شما
userPicture
emoji

پرسش و پاسخ

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال