درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower
فیروزآباد
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها

کاخ اردشیر بابکان

امتیاز
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
nan
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان فارس، فیروزآباد، 10 كيلومتري شهر، در مسیر جاده کوار - فیروزآباد
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
اشتراک صفحه در فیسبوک
اشتراک صفحه در توییتر
اشتراک صفحه واتس اپ
اشتراک صفحه تلگرام
اشتراک صفحه اینستاگرام
اشتراک صفحه پین ترست
کاخ ارشیر بابکان فارس
  عکس‌های سایت - 4
 عکس‌های کاربران - 0
  ویدیو و فیلم 360 - 0
دیدگاه شما
userPicture
emoji

معرفی کلی

کاخ اردشیر بابکان یا آتشکده فیروزآباد در دوران اردوان پنجم که آخرین پادشاه اشکانی بوده و به دست اردشیر بابکان، بنیان‌گذار سلسله ساسانی و در سده ۳ میلادی ساخته شده. این کاخ از کاخ‌های ییلاقی اردشیر به شمار می‌رفته که از سنگ پاره و ملات گچ ساخته شده. گچ‌بری و تزیین تالارها زیبا و فوق‌العاده هستن و این کاخ به کاخ تچر در تخت جمشید شباهت زیادی داره. متاسفانه چند وقتی میشه که اهالی روستای آتشکده که نزدیک کاخ اردشیر زندگی می‌کنن، امواتشون رو کنار کاخ اردشیر بابکان دفن می‌کنن. کاخ فیروزآباد اولین بنای طاق و گنبددار دوره ساسانیه که معماری اصیل ایرانی اون رو میشه از سنگ‌های نیمه تراش میخکی و طاق و گنبد سنگی اون متوجه شد. ستون‌های چهارگوش و نیمه ستون از سنگ میخکی ساخته شده و این نوع ستون سازی در بناهای اشکانی هم دیده شده.
داخل بنا و روی سنگ‌ها با گچ‌بری‌های عالی که ویژه معماری عهد ساسانی هست تزئین شده و بالای طاقچه‌ها و درگاه‌ها گیلوئی‌هایی وجود داره که شبیه گیلوئی‌های بالای درگاه‌ها در تخت جمشید هست. کاخ و آتشکده فیروزآباد با اینکه اوایل شاهنشاهی این دودمان ساخته شده، از بهترین ساختمان‌های عهد ساسانی هست و طرح و نقشه و هنر اون کاملاً ایرانی و ملی به شمار میاد. خاورشناس‌ روسی استاد و بارتلد نویسنده جغرافیای تاریخی ایران، به نقل از اصطخری گفته: «دم دروازه شهر در کنار استخر آب، پرستشگاه آتش‌پرستان بنام «بارین» برپا بوده، نبشته‌ای بخط پهلوی داشت، بر روی آن نوشته بودند که برای ساختمان این پرستشگاه سی هزار دینار زر خرج شده است». این کاخ تالارهای تودرتو داره و با وجود اینکه ۱۸۰۰ سال از ساختنش می‌گذره، گچ‌بری قسمت بالای دیوارهای داخلی اون هنوز سالم مونده.
در ضلع شرقی کاخ، چهار ساختمون گنبدی شکل عظیم وجود داره که این گنبدها به وسیله فیل‌پوش بالا رفته که مشابه اون در قلعه دختر (قلعه اردشیر) هم دیده میشه. در ضلع شمالی خارج از دیوار کاخ هم چشمه‌ زلالی وجود داره و استخر طبیعی‌ای جلوی این چشمه به وجود اومده. یک نهر از کنار دیوار شرقی کاخ عبور می‌کرده که باعث آبادانی شهر گور و کاخ ساسانی بوده‌. کمی بالاتر از کاخ هم، یک آتشدان برای مراسم مذهبی وجود داره.
کاربری
تاریخی
محدوده قرار گیری
حومه شهر
موقعیت ترافیکی
کم ازدحام
محیط
کوهستان
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا
گرم و خشک

نظر شما

  • عالی 0 %
  • خوب 0 %
  • معمولی 0 %
  • ضعیف 0 %
  • خیلی بد 0 %
آدرس : استان فارس، فیروزآباد، 10 كيلومتري شهر، در مسیر جاده کوار - فیروزآباد

برچسب‌ها:

جاهای دیدنی شهر آباده عکس جاهای دیدنی آباده جاهای دیدنی آباده با آدرس جاهای دیدنی آباده با عکس مکان های دیدنی آباده جاهای تفریحی آباده
صفحه

سؤال و جواب

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال
نمایش پست در هر صفحه
صفحه