درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

شهر زارچ
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها
##userName##
##userName## در انتظار تایید
##userAssigned##
##timeAgo##

##summery##

##text##

##picCount##+
عکس
مشاهده
##like##
##disLike##
##answersCount##
آیا می خواهید کمترین قیمت ها را به شما اطلاع دهیم
هنگامی که قیمت پرواز های
به
کاهش یابد به شما اطلاع دهیم

چک چک

امتیاز
0 نقد
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : در 43 کیلومتری شرق اردکان در استان یزد
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
اشتراک صفحه در فیسبوک
اشتراک صفحه در توییتر
اشتراک صفحه واتس اپ
اشتراک صفحه تلگرام
اشتراک صفحه اینستاگرام
اشتراک صفحه پین ترست

معرفی کلی

چک چک يکی از زيارتگاه‌های مهم زرتشتی‌هاست. اين زيارتگاه که زرتشتی‌ها به اون پيرسبز هم میگن در شهرستان اردکان یزد و داخل کوه‌های بین اردکان و انجيره قرار داره. چک چک در 43 کيلومتری شرق اردکان قرار گرفته و جاده اون دوطرفه ست و آسفالت قابل قبولی داره. پس دسترسی به اون سخت نیست. زرتشتی‌ها هر سال برای برگزار کردن تجمع بزرگ‌شون، در اين زيارتگاه دور هم جمع می‌شوند. این دورهم جمع ‌شدن از روز 24 خرداد به مدت چهار روز(روز اشتاد تا انارام از ماه خرداد) هست. در این مراسم به دعا و نيايش مشغول میشن. میگن که اسم «چک چک» یا «چک چکو» از صدای قطره‌های آبی گرفته شده که از یک صخره‌ چکه میکنه. در حال حاضر این قطره‌های آب، داخل منبع ذخیره میشه.
نیایشگاه پیر سبز( چَک چَک) امکانات رفاهی‌ای مثل برق، آب آشامیدنی و تعدادی اتاق داره که برای استراحت ساخته شده که به اون‌ها «خیله» میگن؛ همچنین در یکی از اتاق‌ها چاهی به عمق بیشتر از ۵۰ متر وجود داره. زرتشتی‌ها اعتقاد دارن که زمان حمله اعراب (تازی ها) به ایران که باعث سقوط پادشاه ساسانی وقت (یزدگرد) شد، نیک بانو دختر شاه برای فرار از دست سربازای تازی به سمت اردکان اومد. درست لحظه‌ای که سپاهیان به اون نزدیک شدن، دهانه کوه باز شده و نیک بانو در کوه مخفی شد.
نمونه‌های زیادی از مخفی شدن شاهدخت‌های ساسانی داخل کوه، در یزد و کرمان وجود داره. تاریخدان‌ها افسانه‌های مرتبط با «پنهان شدن در دل کوه» رو اینجوری تعبیر کردن که شاهدخت‌های ساسانی برای جلوگیری از اسیر شدن و مورد تجاوز قرار گرفتن، خودشون رو پنهان می‌کردن و بازمانده‌ها برای شادی و آرامش اون‌ها، جایگاه‌هایی رو به نامشان نسبت دادن. به همین دلیل این محل‌ها به عنوان زیارتگاه زرتشتی‌ها شناخته میشه. چنار عظیم و قدیمی این کوه هم به پیر سبز معروفه. نمونه‌های این چنار و درخت‌های همیشه سبز قدیمی در کنار زیارتگاه‌ها هم به وفور یافت میشه. زرتشتی‌ها این درخت‌ها رو روح مرده‌های پرقدرت، خدایان و یا پری‌ها می‌دونن که در این قالب جدید به زندگی نباتی خودشون ادامه میدن بیشتر
کاربری
تاریخی
طبیعی
محدوده قرار گیری
حومه شهر
موقعیت ترافیکی
محیط
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا

نظر شما

2
  • عالی 0 %
  • خوب 0 %
  • معمولی 0 %
  • ضعیف 0 %
  • خیلی بد 0 %
آدرس : در 43 کیلومتری شرق اردکان در استان یزد

برچسب‌ها:

چک چک استان یزد جاذبه های استان یزد جاهای دیدنی یزد با عکس ایران گردی مسافرت
نمایش پست در هر صفحه
صفحه

سؤال و جواب

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال
نمایش پست در هر صفحه
صفحه