درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش پست
صفحه قوانین و مقررات
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower

ویرایش تصویر

Picture
تایید
بازگشت
مهریز
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها اخبار
چشمه غربالبیز
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه
امتیاز شما به چشمه غربالبیز چیست؟

چشمه غربالبیز

امتیاز کاربران
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه

چشمه غربالبیز

امتیاز کاربران
نظر شما
userPicture
emoji
koochitaTv
playIcon

معرفی کلی

ارتفاعات شیرکوه و در 10 کیلومتری شهرستان مهریز یکی از کوه‌ها شکاف برداشته و همین باعث شده چشمه غربالبیز از دل این کوه بیرون بزنه. مساحت تقریبی آبریز این چشمه 10 کیلومتر مربعه و در این مساحت حفره‌های زیادی لابه لای سنگ‌ها وجود داره که آب از اونجا بیرون زده. بعضی‌ها میگن دلیل اینکه بهش چشمه غربالبیز گفته میشه همین سطح پراکنده حفره‌هاست. بعضی‌ها هم میگن به خاطر نحوه جوشش آب از لابه‌لای صخره‌هاست. نزدیک چشمه غربال بیز آثار تاریخی با قدمت زیادی هم کشف کردن، در قدیم هر جا آب بوده، آبادانی هم بوده. در سال 1383 یه سری حفاری‌ها انجام شد و کنده‌کاری هاون شکل(احتمالا برای کوبیدن غلات) که به وسیله دست انجام شده، بالای چشمه غربالبیز و سه برج مثلثی در بالای کوه با قدمت 4 هزار سال کشف شد. اینطور که معلوم شده، اونجا معبد آناهیتا یا همون الهه آب بوده.
یه سری گور هم پیدا کردن پر از اشیا سنگی و مفرغی که مربوط به دوران ناهید پرستی(مادها) بوده. این منطقه انقد قدیمی هست که سه عنصر از مهم‌ترین عناصر معماری ایران باستان، یعنی خندق، درگاهی و نقشه مدور برای اولین بار اینجا دیده میشه و همین طور تنها جا در ایران مرکزی هست که آثاری از دوران اشکانی رو در خودش داره. این چشمه فقط تاریخی نیست تا همین الان هم آب کشاورزی خیلی از مناطق مهریز و یزد رو تامین می‌کنه، متاسفانه به خاطر خشکسالی‌های چند سال اخیر بعضی وقت‌ها خشک هم میشه؛ ولی موقع بهار منطقه گود اونجا رو به یک دریاچه زیبا تبدیل می‌کنه. آب این چشمه پاک و گواراست و رنگش هم تغییر نمیکنه. این چشمه ماهی داره و تمام ماهی‌های اونجا نابینا هستن. دلیلش هم می‌تونه این باشه که از بدو تولد روی خورشید و نور رو نمی‌بینن؛ برای همین هم رنگشون میپره و هم کور می‌شن. دیدنی‌های مهریز هم در همون نزدیکی‌هاست؛ مثل کوه ریگ، سنگ نوشته‌های کوه ارنان، قلعه خورمیز، رباط زین الدین، حمام استهرج، مجموعه مهرپادین، خانه اخوان طباطبایی، باغ پهلوان پور، مجموعه قلعه سریزد و غیره.
کاربری
تاریخی
تفریحی
طبیعی
محدوده قرار گیری
حومه شهر
موقعیت ترافیکی
کم ازدحام
محیط
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا
گرم و خشک

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%
نظر شما
userPicture
emoji

پرسش و پاسخ

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال