درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش پست
صفحه قوانین و مقررات
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower

ویرایش تصویر

Picture
تایید
بازگشت
کلات نادری
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها اخبار
موزه مردم شناسی کلات
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه
امتیاز شما به موزه مردم شناسی کلات چیست؟

موزه مردم شناسی کلات

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان خراسان رضوی، کلات نادری، خیابان کلات نادر
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه

موزه مردم شناسی کلات

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان خراسان رضوی، کلات نادری، خیابان کلات نادر
نظر شما
userPicture
emoji
koochitaTv
playIcon

معرفی کلی

موزه مردم شناسی کلات در عمارت خورشید واقع شده و از بناهای دوره افشاریه به حساب میاد. وسعت این موزه حدود 270 متر مربعه و طبقه پایینی این عمارت تاریخی رو به خودش اختصاص داده. غرفه‌های موزه مردم شناسی کلات الگوهایی از نحوه زندگی، مشاغل و حرفه‌ها، طبیعت و مواهب اون، صنایع دستی بومی و پوشش مردم مناطق مختلف این ناحیه رو نشون میده.
غرفه زندگی عشایری شهرستان کلات به خاطر وجود اقوام وآداب و رسوم مختلف از متنوع‌ترین مناطق کشور به شمار میاد. این غرفه، نشون میده زندگی و معیشت اون‌ها به دامداری و کشاورزی وابسته هست و ساختار اجتماعی عشایر مختلف هم با همدیگه متفاوته. غرفه زندگی عشایر در این موزه نمادی برای نشون دادن بخشی از جلوه‌های فرهنگی این گروهه که در سخت‌ترین شرایط محیطی و جغرافیایی زندگی میکنن و با تلاش و پشتکار محصولاتی رو تولید و عرضه می‌کنن تا فراورده‌های اون برای فروش به نقاط دیگه عرضه بشه. به همین خاطر گروه‌های عشایری به دام، مرتع و محیط وابسته هستن. این دلبستگی در آداب و رسوم ،ادبیات و فرهنگ شفاهی و موسیقی مقامی و آئینی اون‌ها هم نهفته هست.
غرفه فنون بافته‌های موزه مردم شناسی کلات بافته‌های سنتی کلات مثل صنایع دستی بومی جذاب و ماندگار این ناحیه رو نشون میده که کارگاه‌های سنتی و کوچیک اون در بیشتر خونه‌های مناطق روستایی دیده میشه. از بین این بافته‌ها میشه به مهمترین اون‌ها از جمله ابریشم‌بافی، نواربافی (بخش زاوین و لائین نو)، سوزن‌دوزی و جوراب‌بافی، جاجیم و پلاس اشاره کرد. علاوه بر اون قالی و قالیچه‌هایی که در این ناحیه بافته میشن طرح‌های زیبای ترکمنی وجود داره. باید به این نکته هم اشاره کرد که خانوم‌های کلاتی بدون نقشه و الگوی از قبل طراحی شده و با الهام از طبیعت اطرافشون و با ذهن خلاق، آثار هنری و بدیع درست میکنن که به لحاظ ترکیب بندی رنگ از هر اثر هنری‌ای چشم نوازتر و زیباتر هست. بافتن بدون طرح قبلی اصلا کار آسونی نیست.
مراسم عروسی و آداب و رسوم اون در منطقه کلات، هنوز هم بین اقوام و طایفه‌های مختلف همچنان ارزش خودش رو حفظ کرده. چون با شیوه و سبک‌هایی اجرا میشه که از قرن‌های گذشته به نسل حاضر رسیده و بین این مردم حفظ شده. در مراسم ازدواج این منطقه، خانوم‌ها و آقایون کلاتی از پوشش‌های بومی و سنتی منطقه که رنگ‌های زیبا و مختلفی داره استفاده می‌کردند. همچنین از موسیقی سنتی و آواز‌های قدیمی‌ای که با سازهای سنتی مثل دهل، سرنا، قشمه و غیره نواخته میشه، استفاده میکردن. از این طریق فضای شاد و خاطره انگیزی رو برای مهمون‌ها به وجود میاوردن. غرفه ازدواج این موزه هم با هدف بیان این ویژگی‌ها آراسته شده.
ارتفاعات شهرستان کلات به خاطر وجود مرتع‌ها و پوشش گیاهی متنوع و همچنین مقدار بارندگی، بیشترین گونه‌های گیاهی رو داره. از جمله اون‌ها میشه به انجیر، زالزالک، اسفناج، مرزه و زیره سیاه اشاره کرد. بین اون‌ها گیاهان دارویی جایگاه ویژه‌ای دارن. از مهمترین گونه‌های دارویی باید از کانی، گل‌گاوزبان، اسطخدوس، آنغوره، مخلصه، آویشن، کاکاتو و غیره نام برد. این گیاهان در غرفه عطاری با فضا آرایی زیبایی به نمایش در اومدن.
غرفه آهنگری مشاغل و حرفه‌های سنتی هم بخشی از فرهنگ و ساختار اجتماعی زیستگاه‌های انسانی رو نشون میده. مناطق مختلف شهرستان کلات حرفه‌های بومی و سنتی مختلفی مثل آهنگری، مسگری، جاروبافی، پیله کشی و مشاغل دیگه رو داره. در واقع به خاطر وجود اقوام و طایفه‌های مختلف در شهر و روستا، ساختار طبیعی منطقه و غیره این حرفه‌ها در رونق بیشتری داشته. اما فنون بومی و فن‌آوری‌های سنتی حرفه آهنگری از ارزش و اهمیت زیادی برخورداره. این اهمیت به خاطر نیاز دو جامعه بزرگ کشاورزی و دامداری به فنون بومی هست. چنانکه تعداد وسایل و ابزارتولید شده توسط آهنگرها برای این دو جامعه به صدها نوع می‌رسه. با این توصف به خاطر تنوع در تولید و ساخت ابزار فلزی و همچنین وابستگی مردم کلات به شیوه‌های زندگی مبتنی بر دامداری و کشاورزی حرفه آهنگری جایگاه اجتماعی خاصی داره.
کاربری
تاریخی
محدوده قرار گیری
داخل شهر
موقعیت ترافیکی
پر ازدحام
محیط
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا
گرم و خشک

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%
نظر شما
userPicture
emoji

پرسش و پاسخ

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال