درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower
یزد
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها

موزه آب

امتیاز
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
اشتراک صفحه در فیسبوک
اشتراک صفحه در توییتر
اشتراک صفحه واتس اپ
اشتراک صفحه تلگرام
اشتراک صفحه اینستاگرام
اشتراک صفحه پین ترست

معرفی کلی

موزه آب یزد در سال ۱۳۷۹ توسط شرکت سهامی آب منطقه‌ای یزد افتتاح شد. محیط و جو این موزه انقدر سرگرم کننده ست که ممکنه اصلا متوجه گذر زمان نشید و ساعت‌ها خوش بگذرونید. این موزه در یکی از ارزشمندترین آثار معماری سنتی یزد یعنی خانه کلاهدوزها که در سمت شمالی میدون امیرچخماق یزد هست، قرار گرفته. پنج طبقه بودن و گذشتن یک رشته کاریز چندصدساله از بین این خونه تاریخی، ویژگی خاص این بناست. در پشت بام این خونه چاهی وجود داره که با چرخ چاه از اون آب می‌کشیدن. با اون آب، آب انبار خونه رو که در طبقه همکفه رو پر می‌کردن. ساختمون این بنا ۷۲۰ متر مربعه و در سال ۱۲۶۶ به دستور حاج علی اکبر کلاهدوز که تاجر معروفی بوده، ساخته شده. قدیما دو قنات رحیم آباد و زارچ از زیر این خونه عبور می‌کردن و هنوز هم قنات دو هزار ساله زارچ زیر این خونه جریان داره.
نقش‌های گچ‌کاری ساختمون خانه کلاهدوزها در نوع خودش کم نظیره و به نقش‌های گیاهی مشهوره و شامل نقش گل‌ها، گیاهان و حیوانات میشه. این موزه محل مناسبی برای شناخت آثار و بناهای تاریخی مربوط به آب میشه. در اون لوازم مختلف حفر قنات، ابزار اندازه گیری حجم آب، وسایل تامین روشنایی در قنات، اسناد و مدارک خرید و فروش آب و وقف‌ نامه‌های قدیمی، کتابچه میراب‌ها و اسناد توزیع آب، ظروف نگهداری و حمل آب و لوازم ارزشمند دیگه‌ای، دیده میشه.
کاربری
تاریخی
تفریحی
محدوده قرار گیری
داخل شهر
موقعیت ترافیکی
محیط
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا

نظر شما

  • عالی 0 %
  • خوب 0 %
  • معمولی 0 %
  • ضعیف 0 %
  • خیلی بد 0 %
آدرس : یزد، میدان امیرچخماق

برچسب‌ها:

موزه آب استان یزد جاذبه های استان یزد جاهای دیدنی یزد با عکس ایران گردی مسافرت
صفحه

سؤال و جواب

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال
نمایش پست در هر صفحه
صفحه