درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش پست
صفحه قوانین و مقررات
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower

ویرایش تصویر

Picture
تایید
بازگشت
شیراز
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها اخبار
مسجد نصیرالملک
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه
امتیاز شما به مسجد نصیرالملک چیست؟

مسجد نصیرالملک

امتیاز کاربران
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه

مسجد نصیرالملک

امتیاز کاربران
نظر شما
userPicture
emoji
koochitaTv
playIcon

معرفی کلی

مسجد نصیرالملک یا مسجد صورتی، یکی از قدیمی‌ترین مسجدهای شیراز هست که نزدیک امامزاده شاه چراغ قرار گرفته. این مسجد زیباترین مسجد شیراز محسوب میشه و تماشای شیشه‌های رنگی، طاق‌های بلند و کاشی‌کاری‌های زیبای این مسجد از آرزوهای هر جهانگردی به حساب میاد. میرزا حسن‌علی که به نصیرالملک معروف و یکی از بزرگان سلسله قاجار بوده این مسجد زیبا رو ساخته و زحمت معماریش رو هم محمد‌حسن معمار کشیده. ساختن این مسجد 12 سال طول کشیده و از سال 1255 تا 1267 خورشیدی مشغول ساختنش بودن.
مسجد نصیر الملک به خاطر کاشی‌کاری و مقرنس کاری‌هاش از زیباترین مسجدهای ایران به حساب میاد. کاشی‌کاری مسجد نصیر الملک نسبت به کارهای دیگه هم عصر خودش کیفیت بالاتری داره و برای رنگ آمیزی گل‌های سرخ اون از آب طلا استفاده شده. این کار باعث شده تا رنگ قرمز و گلبهی کاشی‌ها، از اون موقع تا حالا شفاف بمونه. روی دیوارهای حیاط این مسجد تعدادی نقاشی وجود داره که تصویر سفرهای اروپایی اون زمان بوده.
صحن وسیع مسجد در قسمت شمالی اون قرار داره و سر در ورودیش یک طاق نمای بزرگ داره و سقفش با کاشی‌های رنگی تزئین شده. درهای ورودی مسجد نصیرالملک دو در بزرگ چوبیه که بالای اون و روی یک سنگ مرمر، شعری از شوریده شیرازی و برای سازنده مسجد در سال اتمام اون حک شده. در صحن بزرگ این مسجد دو شبستان دیده میشه که شبستان غربی که شبستان تابستونیه، پوشش آجری داره و از نظر هنری بیشتر مورد توجه هست. این شبستان هفت در چوبی بزرگ داره که با شیشه‌های رنگی تزئین شده. دوازده ستون سنگی یکپارچه هم در دو ردیف 6 تایی وجود داره که این ستون‌ها مثل ستون‌های مسجد وکیل و مسجد مشیر، شبیه سنگ گندمک یکپارچه هستن.
کف این شبستان با کاشی‌های فیروزه‌ای فرش شده و درش که به طرف صحن باز میشه از شیشه‌های رنگی ساخته شده. شبستان شرقی که شبستان زمستونه هست، سقف کاشی‌کاری شده و هفت ستون داره که ستون‌های اون ساده (بدون شیار) هستن و وسط قرار گرفتن. داخل این شبستان یک در وجود داره که به چاه آب باز میشه و در این قسمت یک حوضچه و یک دالان هم وجود داره. این شبستان الان به موزه اوقاف تبدیل شده. مسجد نصیرالملک دو ایوان شمالی و جنوبی داره که شبیه هم نیستن و ایوان شمالی زیباتر از ایوان جنوبیه. مسجد نصیرالملک حیاط وسیعی داره که با یک حوض بزرگ که وسطش قرار گرفته زیباتر شده. سمت شمالی حیاط طاق مروارید، سمت شرق حیاط شبستان هفت ستونه سنگی، سمت جنوب دو گلدسته زیبا و سمت غرب هم شبستان اصلی قرار گرفته و دریچه‌هایی داره که با شیشه‌های رنگی تزئین شدن.
کاربری
تاریخی
مذهبی
محدوده قرار گیری
داخل شهر
موقعیت ترافیکی
پر ازدحام
محیط
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا
گرم و خشک

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%
نظر شما
userPicture
emoji

پرسش و پاسخ

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال