درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower
داراب
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها

مسجد سنگی داراب (آتشکده آذرخش)

امتیاز
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
nan
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان فارس، داراب، بزرگراه شیراز - فسا - بندرعباس، مسیر انحرافی مسجد سنگی
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
اشتراک صفحه در فیسبوک
اشتراک صفحه در توییتر
اشتراک صفحه واتس اپ
اشتراک صفحه تلگرام
اشتراک صفحه اینستاگرام
اشتراک صفحه پین ترست
آتشکده آذرخش (مسجد سنگی) فارس
  عکس‌های سایت - 2
 عکس‌های کاربران - 0
  ویدیو و فیلم 360 - 0
دیدگاه شما
userPicture
emoji

معرفی کلی

مسجد سنگی داراب در جنوب کوه پهنا و 6 کیلومتری شهرستان داراب قرار داره و کاملا در صخره کوه کنده شده و یکی از آتشکده‌های خاموش ایران به شمار میره. طرح کلی مسجد، صلیبی شکله که دورتادورش رواق با جرز، ستون و دهانه‌های طاقدار وجود داره. محققین عقیده دارن که بنای مسجد، معبد مهر پرست‌های آریایی بوده و در دوره ساسانیان به آتشکده و در دوران اتابکان فارس (652 هجری قمری) به مسجد تبدیل شده و بهش یک محراب هم اضافه کردن. ستون‌های این مسجد کاملا سنگیه و مساحت کل مسجد ۴۲۰ مترمربعه. اسناد تاریخی میگن که اینجا یکی از مقدس‌ترین آتشکده‌های زرتشتی‌ها بوده.
بعضی از محقق‌ها، مثل پروفسور دیتریش هوف آلمانی اعتقاد دارن که این بنا در دوره‌های اسلامی ساخته شده و از اول مسجد بوده. قسمتی از سقف این مسجد بازه و زیرش حوض کم‌ عمقی قرار داره. بیرون بنا، یک اتاق کوچیک و در کوه ساخته شده که ظاهرا جایگاه نگهبان آتشکده بوده. نزدیک آتشکده، یک آسیاب وجود داره که در دل کوه ساخته شده و از نظر معماری بی نظیره. این آسیاب دو تنوره‌ بزرگ سنگی روی بالای کوه‌ داره که از راه اون‌ها آب وارد آسیاب میشه. این مسجد دو کتیبه داره. یکی کتیبه محراب مسجده و اون یکی کتیبه‌ای هست که بالای ورودی داخلی جلوخان و ابتدای ایوان شرقی، بالای درگاه و جرز‌های دو طرف اون قرار داره. متن یکی از این کتیبه‌ها فرسوده شده و به مرور زمان آسیب دیده و اون یکی کتیبه هم متن کوتاهی داره.
کتیبه بالا ناخوانا هست اما کتیبه پایین تاریخ سال 652 رو نشون میده. نمای بیرونی مسجد سنگی داراب سردرهای مسجدهای اسلامی رو تداعی میکنه که به صورت ستون‌ها و دو طرف ورودی تراشیده شده و به دیوار مسطح بیرونی وصل شده. مسجد سنگی، قوس جناغی اسلامی داره که با قوس‌های مرسوم دوره ساسانی و طاق‌های آهنگ داخل مسجد سنگی تفاوت زیادی داره. نمای ظاهری مسجد، بیشتر شبیه بناهای اسلامی هست و داشتن محراب مقرنس کاری با خط کوفی، به‌ ویژه قطع شدن راهروها در دو طرف محراب و قرار گرفتن رو به سمت قبله و کتیبه‌های کوفی، دلایلی هستن که نشون میده این بنا اسلامیه. البته این بنا عناصر معماری ساسانی هم داره که نباید ازشون غافل شد. مسجد سنگی داراب یا آتشکده آذرخش، با شماره 229 توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به ثبت تاریخی رسیده.
کاربری
تاریخی
تفریحی
مذهبی
محدوده قرار گیری
حومه شهر
موقعیت ترافیکی
کم ازدحام
محیط
کوهستان
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا
گرم و خشک

نظر شما

  • عالی 0 %
  • خوب 0 %
  • معمولی 0 %
  • ضعیف 0 %
  • خیلی بد 0 %
آدرس : استان فارس، داراب، بزرگراه شیراز - فسا - بندرعباس، مسیر انحرافی مسجد سنگی

برچسب‌ها:

جاهای دیدنی شهر آباده عکس جاهای دیدنی آباده جاهای دیدنی آباده با آدرس جاهای دیدنی آباده با عکس مکان های دیدنی آباده جاهای تفریحی آباده
صفحه

سؤال و جواب

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال
نمایش پست در هر صفحه
صفحه