درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش پست
صفحه قوانین و مقررات
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower

ویرایش تصویر

Picture
تایید
بازگشت
یزد
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها اخبار
مسجد جامع یزد
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه
امتیاز شما به مسجد جامع یزد چیست؟

مسجد جامع یزد

امتیاز کاربران
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه

مسجد جامع یزد

امتیاز کاربران
نظر شما
userPicture
emoji
koochitaTv
playIcon

معرفی کلی

مسجد جامع یزد بنای تاریخی‌ای هست که بيشتر از 900 سال قدمت داره و از زيباترين مسجدهای جامع کشور به حساب میاد. میگن که این مسجد روی باقی مونده بنای یک آتشکده ساسانی ساخته شده، ساختش 100 سال طول کشیده و در سه دوره تکمیل شده. اولین بار کلنگش رو «علاءالدوله گرشاسب» در قرن ششم قمری زده و قسمت‌هایی از اون رو ساخته. ساختمون فعلی در دوره «آل مظفر» و «شاهرخ تیموری» (قرن هشتم و نهم ) تکمیل شده.
اين مسجد بزرگ 2 مناره بلند و زیبا داره که با وجود اینکه زیباییشون زیر داربست‌های آهنی مخفی شده بازم از اونجا به گردشگرا چشمک می‌زنن و مارو به شنیدن داستان‌هایی که در دلشون جا دادن دعوت می‌کنن. بعضیا میگن این دو مناره رو یک استاد و شاگرد ساختن. بعد از اینکه ساختن مناره‌ها تموم میشه، استاد می‌بینه که شاگردش دو ردیف پله برای مناره ساخته تا آدمایی که از مناره بالا یا پایین میرن، با هم برخورد نکنن و چون این فکر به ذهن استاد نرسیده بوده، بهش برمی‌خوره و خودشو از همون مناره‌ای که ساخته پرت میکنه پایین. مناره سمت چپ، 12 سانت از اون یکی مناره بلندتره که به خاطر ارتفاعش اصلا به چشم نمیاد. زير گنبد اين مسجد قسمتی وجود داره كه به اون تابستونه میگن و پنجره‌های مشبک فوق العاده‌ای داره. این تابستونه محرابی داره كه کاشی‌های زیبای اون رو پوشوندن. مردم معتقدن خاك كاشی و خاك همه مصالح اون از كربلاست و برای ساختن اون به جای استفاده از آب از گلاب استفاده شده.
مثل اکثر مساجد ایران، شبستان مسجد 2 قسمت داره كه يكی در زمستون و اون یکی در بهار و پاييز استفاده میشه. درهای مشبك شبستان پاييزی با شيشه‌های رنگی تزئین شده و نور کم جون پاییز با این شیشه‌های رنگی، صحنه فوق العاده‌ای میسازه. زيباترين بخش اين مسجد مجموعه ايوون و گنبدخانه و فضای اطراف اونه. این ايوون بلند با زیباترین تزئينات كاشی معرق و نقش‌های اسليمی و گياهی و همچنين گره چينی پوشونده شده. اين تزئين‌ها با آجرهای ضربی و نقش‌های معلقی و كتيبه‌های كاشی معرق و كوفی بنايی، مجموعه زیبا و خيره كننده‌ای به وجود آورده كه هر آدمی با دیدنشون، دونه دونه معمارای هنرمند سازنده اون رو تحسین میکنه. در ساختمون مسجد جامع یزد گچ سفید گنبد دیوارها باعث انعکاس نور به داخل میشه. این نکته از نکات مهم معماری در روزگاریه که تامین نور و روشنایی کار سخت و پرهزینه‌ای بوده.
کاربری
تاریخی
محدوده قرار گیری
داخل شهر
موقعیت ترافیکی
محیط
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%
نظر شما
userPicture
emoji

پرسش و پاسخ

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال