درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

شهر یزد
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها
##userName##
##userName## در انتظار تایید
##userAssigned##
##timeAgo##

##summery##

##text##

##picCount##+
عکس
مشاهده
##like##
##disLike##
##answersCount##
آیا می خواهید کمترین قیمت ها را به شما اطلاع دهیم
هنگامی که قیمت پرواز های
به
کاهش یابد به شما اطلاع دهیم

مسجد جامع یزد

امتیاز
0 نقد
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : یزد خیابان امام، خیابان مسجد جامع
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
اشتراک صفحه در فیسبوک
اشتراک صفحه در توییتر
اشتراک صفحه واتس اپ
اشتراک صفحه تلگرام
اشتراک صفحه اینستاگرام
اشتراک صفحه پین ترست

معرفی کلی

مسجد جامع یزد بنای تاریخی‌ای هست که بيشتر از 900 سال قدمت داره و از زيباترين مسجدهای جامع کشور به حساب میاد. میگن که این مسجد روی باقی مونده بنای یک آتشکده ساسانی ساخته شده، ساختش 100 سال طول کشیده و در سه دوره تکمیل شده. اولین بار کلنگش رو «علاءالدوله گرشاسب» در قرن ششم قمری زده و قسمت‌هایی از اون رو ساخته. ساختمون فعلی در دوره «آل مظفر» و «شاهرخ تیموری» (قرن هشتم و نهم ) تکمیل شده.
اين مسجد بزرگ 2 مناره بلند و زیبا داره که با وجود اینکه زیباییشون زیر داربست‌های آهنی مخفی شده بازم از اونجا به گردشگرا چشمک می‌زنن و مارو به شنیدن داستان‌هایی که در دلشون جا دادن دعوت می‌کنن. بعضیا میگن این دو مناره رو یک استاد و شاگرد ساختن. بعد از اینکه ساختن مناره‌ها تموم میشه، استاد می‌بینه که شاگردش دو ردیف پله برای مناره ساخته تا آدمایی که از مناره بالا یا پایین میرن، با هم برخورد نکنن و چون این فکر به ذهن استاد نرسیده بوده، بهش برمی‌خوره و خودشو از همون مناره‌ای که ساخته پرت میکنه پایین. مناره سمت چپ، 12 سانت از اون یکی مناره بلندتره که به خاطر ارتفاعش اصلا به چشم نمیاد. زير گنبد اين مسجد قسمتی وجود داره كه به اون تابستونه میگن و پنجره‌های مشبک فوق العاده‌ای داره. این تابستونه محرابی داره كه کاشی‌های زیبای اون رو پوشوندن. مردم معتقدن خاك كاشی و خاك همه مصالح اون از كربلاست و برای ساختن اون به جای استفاده از آب از گلاب استفاده شده.
مثل اکثر مساجد ایران، شبستان مسجد 2 قسمت داره كه يكی در زمستون و اون یکی در بهار و پاييز استفاده میشه. درهای مشبك شبستان پاييزی با شيشه‌های رنگی تزئین شده و نور کم جون پاییز با این شیشه‌های رنگی، صحنه فوق العاده‌ای میسازه. زيباترين بخش اين مسجد مجموعه ايوون و گنبدخانه و فضای اطراف اونه. این ايوون بلند با زیباترین تزئينات كاشی معرق و نقش‌های اسليمی و گياهی و همچنين گره چينی پوشونده شده. اين تزئين‌ها با آجرهای ضربی و نقش‌های معلقی و كتيبه‌های كاشی معرق و كوفی بنايی، مجموعه زیبا و خيره كننده‌ای به وجود آورده كه هر آدمی با دیدنشون، دونه دونه معمارای هنرمند سازنده اون رو تحسین میکنه. در ساختمون مسجد جامع یزد گچ سفید گنبد دیوارها باعث انعکاس نور به داخل میشه. این نکته از نکات مهم معماری در روزگاریه که تامین نور و روشنایی کار سخت و پرهزینه‌ای بوده. بیشتر
کاربری
تاریخی
محدوده قرار گیری
داخل شهر
موقعیت ترافیکی
محیط
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا

نظر شما

2
  • عالی 0 %
  • خوب 0 %
  • معمولی 0 %
  • ضعیف 0 %
  • خیلی بد 0 %
آدرس : یزد خیابان امام، خیابان مسجد جامع

برچسب‌ها:

مسجد جامع مکان های گردشگری استان یزد جاذبه های استان یزد جاهای دیدنی یزد با عکس یزدگردی گردشگری در یزد
نمایش پست در هر صفحه
صفحه

سؤال و جواب

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال
نمایش پست در هر صفحه
صفحه