درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower
لامرد
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها

مسجد جامع اوز

امتیاز
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
nan
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان فارس، لامرد، محله لرد میری، خیابان طاهری
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
اشتراک صفحه در فیسبوک
اشتراک صفحه در توییتر
اشتراک صفحه واتس اپ
اشتراک صفحه تلگرام
اشتراک صفحه اینستاگرام
اشتراک صفحه پین ترست
مسجد جامع اوز فارس
  عکس‌های سایت - 2
 عکس‌های کاربران - 0
  ویدیو و فیلم 360 - 0
دیدگاه شما
userPicture
emoji

معرفی کلی

مسجد جامع اوز طبق نقشه‌های قدیمی، در مرکز شهر، جایی بین خانه‌ها و میدان اصلی شهر (لرد میری) و در خیابون طاهری واقع شده. این مسجد رو جایی ساختن که راحت‌ترین راه و بیشترین امکان دسترسی مردم به اون‌جا وجود داشته و دکان‌ها و خانه‌هایی اطرافش بودن که حالا جز اسم و خاطره چیزی از اون‌ها باقی نمونده. بنای تاریخی مسجد جامع اوز از نوع مساجد با شبستان و ستون داره. طبق مدارک و مستندات معتبری که وجود داره، این مسجد سال 1175 هجری قمری یعنی اواخر دوره زندیه و اوایل دوره قاجاریه ساخته شده. تاریخ تعمیر بنا روی سردر منبر مسجد حک شده. اون موقع، این مسجد یکی از بزرگ‌ترین و باشکوه‌ترین اماکن مذهبی جنوب ایران به حساب میومده و حتی طراحی و نقشه مسجد رو تجار و بزرگان شهر اوز که دخارج از ایران و مخصوصا با کشور هندوستان تجارت داشتن به اوز آوردن.
از ویژگی‌های مهم این مسجد وجود حمام، غسالخانه و دستشوئی بوده که در بیرون و به فاصله 100 متری از مسجد قرار داشته. سالن نماز خانه (صحن مسجد) از جمله بناهای ارزشمند و تاریخی مسجد به شمار میره که به صورت مستطیله و 6 ستون قطور در 4 ردیف قرار گرفته. این صحن زیبا که هنر معماری دوران زندیه در منطقه جنوب رو به اوج خودش رسونده، در ضلع‌های مختلف شمالی، شرقی و غربی توسعه یافته و فقط در ضلع جنوبی، به خاطر کمبود فضا، کوچه کم عرض، منزل مردم و وجود محراب و منبر، از اون موقع تا الان دست نخورده باقی مونده. سقف مسجد جامع، که خیلی بلنده و حدود 5 متر ارتفاع داره، به وسیله تیرهای چوبی محکم که بهشون «فرست» میگن، گرفته شده. مرحوم امام جمعه فقید اوز می‌گفت خیلی از در و پنجره و چوب‌های این مسجد هم از هندوستان و از طریق بندر چارک به اوز آورده شده.
در صحن مسجد، طاق‌های بسیار زیبا وجود داره که گچ بری‌های شکیل اون رو زیباتر کرده و رنگ آمیزی در قسمت‌هایی از سقف باعث شده تا محل عبادت مردم جذاب، زیبا و دلنشین بشه. تعدادی دریچه‌ چوبی در صحن وجود داره که باعث خنک شدن و تعویض هوای مسجد میشه. محراب نقاشی شده، کنار منبر چوبی‌ای که روی اون عبارت «لا الله الا الله، محمد رسول الله» با خط خیلی زیبایی نوشته شده، حال و هوای دیگه‌ای به مسجد جامع داده.
کاربری
تاریخی
مذهبی
محدوده قرار گیری
داخل شهر
موقعیت ترافیکی
پر ازدحام
محیط
روستایی
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا
گرم و خشک

نظر شما

  • عالی 0 %
  • خوب 0 %
  • معمولی 0 %
  • ضعیف 0 %
  • خیلی بد 0 %
آدرس : استان فارس، لامرد، محله لرد میری، خیابان طاهری

برچسب‌ها:

جاهای دیدنی شهر آباده عکس جاهای دیدنی آباده جاهای دیدنی آباده با آدرس جاهای دیدنی آباده با عکس مکان های دیدنی آباده جاهای تفریحی آباده
صفحه

سؤال و جواب

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال
نمایش پست در هر صفحه
صفحه