درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower
یزد
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها

مجموعه خان

امتیاز
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
اشتراک صفحه در فیسبوک
اشتراک صفحه در توییتر
اشتراک صفحه واتس اپ
اشتراک صفحه تلگرام
اشتراک صفحه اینستاگرام
اشتراک صفحه پین ترست

معرفی کلی

مجموعه خان یزد در میدان خان شهر یزد، که میدان بزرگ و خوش طرحی هست، در ضلع جنوبی خیابان قیام قرار گرفته. مجموعه‌ خان شامل مدرسه، حمام، میدون و بازاره که به دست محمدتقی‌ خان بافقی ساخته شده. میدون خان در دوره‌ زندیه، محکمه بوده و به امورات بازاری‌ها رسیدگی می‌کرده. میدون خان و مغازه‌های اطرافش که در چهار طرف میدون قرار دارن، به بازار قیصریه، بازار مسجد ملا اسماعیل، بازار مسگری و مسجد ریگ و مسجد ملا اسماعیل راه دارن. جلوی مغازه‌ها سایبون‌های راهرو شکلی ساخته شده و سر در مغازه‌ها هم هلالى شکله. مدرسه شفیعیه هم در زاویه شمال شرقی میدون قرار گرفته.
حمام خان یا گرمخانه نور، در سال ۱۲۱۲ هجری قمری ساخته شده. این حمام شامل بخش‌های مختلفی از جمله گاوروتون، شاه‌نشین و خزینه میشه. این حمام، مشهورترین حمام‌های تاریخی ایران هست که معماری ساده و فضای دلنشینی داره. حمام خان سه مسیر داره که به میدون خان، بازارچه کاشیگری و بافت مسکونی مجاور می‌رسه. الان این بنا به عنوان چایخانه و رستوران سنتی استفاده میشه. مجموعه خان در سال ۱۳۶۵ با شماره ثبت ۱۷۰۹ به‌ عنوان اثر ملی به ثبت رسیده.
کاربری
تاریخی
تفریحی
محدوده قرار گیری
داخل شهر
موقعیت ترافیکی
پر ازدحام
محیط
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا
گرم و خشک

نظر شما

  • عالی 0 %
  • خوب 0 %
  • معمولی 0 %
  • ضعیف 0 %
  • خیلی بد 0 %
آدرس : خیابان قیام شهر یزد

برچسب‌ها:

مجموعه خان ( ميدان ، حمام ، بازار ، خانه ملک التجار، بانک شاهي و...) استان یزد جاذبه های استان یزد جاهای دیدنی یزد با عکس ایران گردی مسافرت
صفحه

سؤال و جواب

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال
نمایش پست در هر صفحه
صفحه