درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش پست
صفحه قوانین و مقررات
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower

ویرایش تصویر

Picture
تایید
بازگشت
تفت
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها اخبار
مجموعه امام تفت
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه
امتیاز شما به مجموعه امام تفت چیست؟

مجموعه امام تفت

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : مجموعه امام تفت در میدان مرکزی شهرستان تفت قرار دارد
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه

مجموعه امام تفت

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : مجموعه امام تفت در میدان مرکزی شهرستان تفت قرار دارد
نظر شما
userPicture
emoji
koochitaTv
playIcon

معرفی کلی

مجموعه امام تفت در میدون مرکزی تفت قرار داره. این مجموعه که مهم‌ترین بنای تاریخی تفت به حساب میاد شامل مسجد، بقعه، حسینیه، آب انبار، بازار و مدرسه میشه که فاصله هر کدوم اون‌ها از همدیگه چند قدمه. مسجد امام (شاه ولی) به دستور خانمش بیگم، خواهر شاه تهماسب و در قرن نهم هجری ساخته شده. ساختمون مجموعه امام تفت از خشت و آجره و در قسمت غربی، تابستانخانه، گنبد و گرمخانه وجود داره. بالای گنبد مجموعه امام تفت یک مناره هست که راه پله دسترسی به اون، از روی گنبد و در قسمت شمالی ساخته شده.
طاق و تویزه(قسمتی از طاق) آجری، در چوبی ظریف و کنده کاری شده، کتیبه کاشی معرق به خط نسخ که اطراف در قرار داره، یک قطعه چوب منبت و آلت سازی شده که شبیه مثلثه و بالای سردر نصب شده، شبکه گچبری ظریف، نورگیر بالای محراب و سنگ مرمر، همه نمونه‌هایی از هنر و خلاقیت هنرمندای سازنده‌ی این بناست و نشون میده که چقدر خوش ذوق بودن. بقعه، دو گنبد بزرگ و کوچک داره که دو طرف گنبدهای شمالی و شرقی، راهروهایی وجود داره . در قسمت غربی، راهرو به طرز هنرمندانه‌ای، به یک ایوون با سه طاق نما و دو ستون نماسازی شده، تبدیل شده. پوشش قسمت بیرونی گنبد، آجر لعاب دار سبز و لاجوردی رنگ و آجر ساده ست و کلمه «علی»، روی بام گنبد و کلمه «یا علی»،کنار ساق اون تکرار شده. در حال حاضر بقعه به کتابخونه عمومی شهر تبدیل شده.
حسینیه به شکل یک میدونی در اومده که ورودی اون از سمت شمال هست و سمت شرق و غرب اون، مغازه‌هایی ساخته شده که همه اون‌ها پابرجا هستن. تنها قسمت باقی مونده حسینیه که شکل اصلی خودش رو حفظ کرده، قسمت جنوبی اونه که تکیه رفیع و کاشی‌های شش ضلعی فیروزه‌ای رنگ دیواره‌، نگاه‌ها رو به سمت خودش می‌کشونه. آب انبار سمت جنوب شرقی حسینیه قرار داره و یه سردر آجری و سه بادگیر کنار خزینه وجود داره. مصالحی که برای ساخت بازار به کار رفته، خشت و گله و پوشش بام از کاهگله و هنوز بعضی از درهای قدیمی چوبی بازار باقی مونده.
ساختمون مدرسه خشتی و نماسازی اون با آجره و قسمت ورودی ساختمون به شکل گل و بوته آجرکاری شده. لبه درگاه‌های ساختمون که به سمت حیاط می‌رسه، با آجرهای پیش ساخته موج دار، نما سازی شده. 10 سنگ تاریخی در مجموعه شاه ولی شناسایی شده که قدمت این سنگ‌های تاریخی به قرن دهم و یازدهم هجری قمری برمی‌گرده. سه جلد قرآن خطی، پی سوزهای نفتی و سرامیکی، قندیل بزرگ بقعه شاه ولی، جاشمعی قدیمی و قاب آیینه سنگی هم از اثرهای تاریخی‌ای هستن که در یکی از اطاق‌های این مجموعه شناسایی شده.
سنگ قبر صفی قلی بیک از جنس مرمر که با نقش‌های برجسته سرو و گل و بته تزئین شده، سنگی که با آیت الکرسی به خط نسخ تزئین شده، سنگ تاریخی‌ای که با اسما الهی همراه با نقش سرو و گل و بته تزئین شده و سنگی که در دو گوشه بالاییش دو گل کوفی داره، از سنگ‌های تاریخی و شناسایی شده این مجموعه ست. آثار ارزشمند و قدیمی شناسایی شده، به موزه مردم‌شناسی تفت انتقال داده شده و در فضایی به نام مجموعه شاه ولی برای بازدید کننده‌ها به نمایش گذاشته شده.
کاربری
تاریخی
تفریحی
مذهبی
محدوده قرار گیری
داخل شهر
موقعیت ترافیکی
پر ازدحام
محیط
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا
گرم و خشک

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%
نظر شما
userPicture
emoji

پرسش و پاسخ

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال