درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower
سبزوار
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها

مجموعه آق‌ قلعه

امتیاز
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
nan
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان خراسان رضوی، 80 کیلومتری شمال غرب شهر سبزوار، شهرستان جوین، بین روستای قادر آباد و فتح آباد
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
اشتراک صفحه در فیسبوک
اشتراک صفحه در توییتر
اشتراک صفحه واتس اپ
اشتراک صفحه تلگرام
اشتراک صفحه اینستاگرام
اشتراک صفحه پین ترست
تصویر ارگ تاریخی آق قلعه
  عکس‌های سایت - 5
 عکس‌های کاربران - 0
  ویدیو و فیلم 360 - 0
دیدگاه شما
userPicture
emoji

معرفی کلی

در 80 کیلومتری شمال غرب شهر سبزوار و در منطقه جوین، مجموعه آق‌ قلعه قرار داره. قدمت این بنا به دوره ایلخانی برمیگرده. این قلعه از بزرگ‌ترین قلعه‌های زمان ایلخانی استان خراسان محسوب میشه و زمانی هم پادشاه‌های ایلخانیان اینجا حکومت میکردن. مساحت دژ آق ‌قلعه 3/42 هکتاره و داخل حصار اصلی قرار داره و بخش ارگ حکومتی هم، درون اون قرار داره. ارتفاع حصار از چهار متر تا 11 متر متغیره که به تازگی و به بهانه عملیات راهسازی یا لوله‌کشی در جاهای مختلف آسیب‌دیده.
هدف از ساخت مجموعه آق‌ قلعه هم ایجاد یک شهر به سبک سلطانیه زنجان بوده. چون تقریبا تمام عناصر اصلی سلطانیه زنجان مثل خندق، برج، بارو، ارگ، مسجد، قنات و قبرستان رو داره. اون زمان‌ها که موشک بالستیک نبوده، مجبور بودن از خندق به عنوان سیستم‌های دفاعی محل زندگیشون استفاده کنن. خندق آق قلعه هم سه متر عمق و پنج متر عرض داره. البته عمق دقیق اون موقع‌اش مشخص نیست. بعد این همه سال، مقدار زیادی خاک و آوار اطرافش ریخته و عمقش رو کمتر کرده. این ارگ پل متحرک هم داشته که ارگ رو به بیرون وصل میکرده. از همون خاک‌هایی که از درست کردن خندق به دست اومده برای خود قلعه خشت درست کردن. در بخش شرقی، حصار کهن ‌دژ قرار داره. در اون بافت‌های معماری مشهوده و احتمالا اهالی وقتی احساس خطر میکردن به این بخش پناهنده می‌شدن. بقایای سه طبقه معماری هم در ضلع غربی این دژ دیده میشه.
از بین 38 برج اطراف این مجموعه فقط تعدادی در قسمت کهن دژ سالم‌تر موندن و بیشتر اون‌ها به خاطر عوامل جوی مثل بارون و یا عوامل دیگه آسیب دیده و بعضی هم کاملا از بین رفته. زمان صفویه در جبهه جنوبی آق‌قلعه و روی خرابه‌های ایلخانی، خانه‌های خشت و گلی ساخته شده و به نسبت قبل جمعیت بیشتری در اون ساکن شدن. از این زمان سکونت در این محل تا اوایل دوره قاجار ادامه داره. بر اساس عکس‌های هوایی منطقه، رشته قنات‌های فراوونی در این محل وجود داشته که اصلی‌ترین اون رشته قناتی هست که از ضلع جنوبی مجموعه وارد شده و حلقه چاه‌های اون پی در پی تا ضلع شمال ادامه داره که خودش مهم‌ترین عامل آبادی این منطقه بوده. مجموعه آق‌ قلعه سال 1377 به ثبت فهرست آثار ملی رسیده.
کاربری
تاریخی
محدوده قرار گیری
حومه شهر
موقعیت ترافیکی
کم ازدحام
محیط
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا
گرم و خشک

نظر شما

  • عالی 0 %
  • خوب 0 %
  • معمولی 0 %
  • ضعیف 0 %
  • خیلی بد 0 %
آدرس : استان خراسان رضوی، 80 کیلومتری شمال غرب شهر سبزوار، شهرستان جوین، بین روستای قادر آباد و فتح آباد

برچسب‌ها:

ارگ تاریخی آق قلعه خراسان رضوی جاهای دیدنی خراسان رضوی جاهای دیدنی خراسان رضوی با عکس مسافرت شهرهای ایران
صفحه

سؤال و جواب

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال
نمایش پست در هر صفحه
صفحه