درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower
شیراز
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها

عمارت تاریخی نصیرالملک

امتیاز
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
nan
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان فارس، شیراز، انتهای خیابان لطفعلی خان زند
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
اشتراک صفحه در فیسبوک
اشتراک صفحه در توییتر
اشتراک صفحه واتس اپ
اشتراک صفحه تلگرام
اشتراک صفحه اینستاگرام
اشتراک صفحه پین ترست
عمارت تاریخی نصیرالملک فارس
  عکس‌های سایت - 3
 عکس‌های کاربران - 0
  ویدیو و فیلم 360 - 0
دیدگاه شما
userPicture
emoji

معرفی کلی

موزه قاجار که سال 1381 و در عمارت تاریخی نصیرالملک افتتاح شده شامل مجموعه‌ای از آثار دوره قاجاریه شیراز و مجموعه‌ای از آثار دوره قاجار موزه رضا عباسی تهران میشه. در این موزه اشیایی مثل کاسه چینی نقاشی شده، مرقع (دست نوشته کاغذی) خطی، جعبه لاکی، پوشاک سنتی زنان و مردان، قاب آیینه لاکی، جلد کتاب، تنه و سر قلیان چینی و ابرین مسی وجود داره. مجموعه بناهای نصیرالملک شامل مسجد، منزل، حمام و آب انبار میشه که ساختنشون حدود 10 سال طول کشیده و در محله قدیمی اسحق بیگ شیراز واقع شدن.
بخش زیادی از مجموعه که شامل هشتی و قسمتی از راهروی ورودی، بخشی از سرویس‌ها و قسمت اندرونی منزل، آب انبار، حمام و راه ارتباطی منزل و مسجد میشده به خاطر خیابون سازی خراب شده و به جای قسمت‌هایی از اون هم ساختمون‌های جدید ساخته شده. حاجی میرزا حسنعلی خان نصیرالملک، پسر سوم حاجی قوام الملک و از حکام فارس و کهگیلویه و بویر احمد در دوره قاجار بوده. داستان ساخت این بناها از این قرار بوده که روحانی‌ها می‌گفتن که پول‌ها و ثروت حاکم، واسه مردم و رعیت‌هاست و اون‌ها حتی حاضر نیستن که خمس و زکات مال و اموال نصیرالملک رو قبول کنن. به همین خاطر قرار بر این شد که نصیرالملک به جای خمس و زکاتش، تعدادی بنای عام المنفعه بسازه و وقف مردم کنه.
خانه نصیرالملک بعد از ایشون توسط تاجری خریداری شد و بعد از اون به آقای مهرزاد و پسرش فروخته شد و در آخر هم فرح پهلوی اون رو خرید و به انجمن باستان شناسی تحویل داد. چیزی که الان از عمارت تاریخی نصیرالملک باقی مونده شامل تالار اصلی (تالار آینه)، قستی از حیاط اندرونی، بخش بیرونی و زیرزمین میشه. بعد از اینکه از یک راهروی کوچیک با گچبری‌های یشمی رد شدید، وارد یک اتاق کوچیک می‌شید که شما رو به تالار آینه می‌رسونه. دو طرف این تالار زیبا، کاملا قرینه هست و دو در بزرگ سراسری با گره چینی‌های ظریف و شیشه‌های رنگی که به دو حیاط اندرونی و بیرونی ارتباط دارد هم در این تالار وجود داره.
عمارت تاریخی نصیرالملک هم مثل خونه‌های قدیمی دیگه، زیرزمین بزرگ پیچ در پیچی داره که قوس‌ها و نورگیرهای مشبک سنگی زیبایی رو شامل میشه. این مشبک‌های سنگی همراه تزیین‌های پیچک و گلدان، ارسی‌های گره چینی با شیشه‌های رنگی، طاق‌های اطراف و حوض مستطیل شکل بزرگ مقابل تالار، حیاط رو زیباتر کردن. در دوره قاجاریه برای تزیین بناهای سلطنتی و زیارتگاه‌ها و خونه‌های اعیونی، از آینه کاری استفاده می‌شده و به همین خاطر تزیین‌های گچ و آینه زیادی در تزیین خانه نصیرالملک دیده میشه. اتاق‌های طبقه دوم، دو ردیف طاقچه با تزیینات گچ و آینه داره و تالار و اتاق‌ها شامل طاقچه‌هایی با تزیینات گچ و آینه با نقش‌های ترکیبی ایرانی و اروپایی میشه. سقف هر دو طبقه به صورت تخته کوبیه و نقاشی‌هایی با سبک اروپایی هم روی اون‌ها دیده میشه.
کاربری
تاریخی
محدوده قرار گیری
داخل شهر
موقعیت ترافیکی
پر ازدحام
محیط
شهری
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا
گرم و خشک

نظر شما

  • عالی 0 %
  • خوب 0 %
  • معمولی 0 %
  • ضعیف 0 %
  • خیلی بد 0 %
آدرس : استان فارس، شیراز، انتهای خیابان لطفعلی خان زند

برچسب‌ها:

جاهای دیدنی شهر آباده عکس جاهای دیدنی آباده جاهای دیدنی آباده با آدرس جاهای دیدنی آباده با عکس مکان های دیدنی آباده جاهای تفریحی آباده
صفحه

سؤال و جواب

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال
نمایش پست در هر صفحه
صفحه