درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower
داراب
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها

شهر ایج

امتیاز
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
nan
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان فارس، داراب، جاده داراب به ایج
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
اشتراک صفحه در فیسبوک
اشتراک صفحه در توییتر
اشتراک صفحه واتس اپ
اشتراک صفحه تلگرام
اشتراک صفحه اینستاگرام
اشتراک صفحه پین ترست
شهر ایج فارس
  عکس‌های سایت - 3
 عکس‌های کاربران - 0
  ویدیو و فیلم 360 - 0
دیدگاه شما
userPicture
emoji

معرفی کلی

شهر ایج جنوب شرقی استان فارس و در فاصله 210 کیلومتری شهر شیراز واقع شده. علامه دهخدا درباره اسم این شهر به نقل از فارسنامه ناصری گفته که: «ایج در اصل ایگ بود بعد از تصرف اعراب او را ایج گفتند. در قدیم شهری معتبر بود و چند صد سال پای تخت ملوک شبانکاره بود. میانه مشرق و جنوب اصطهبانات به مسافت چهار فرسنگ است». درباره معنی اون هم ایگ به معنی بارو و برج هست. از لحاط تاریخ باستان این منطقه پیشینه تمدنی داره، جوری که در کاوش‌‌های باستان شناسی، سرستون‌هایی شبیه به تخت جمشید، حوالی این شهر کشف شده‌. در دوران بعد از اسلام هم این منطقه فراز و نشیب‌های زیادی رو پشت سر گذاشته.
ایج زمانی پایتخت حکومت محلی شبانکاره (اسم سلسله‌ای از پادشاه‌های کرد فارس که در ولایت اجدادیشون که بهشون به ارث رسیده بود حکومت می‌‎کردن و بعدها به دست آل مظفر سرنگون شدن. در ثانی، به دلیل اینکه چوپان بودن بهشون شبانکاره می‌گفتن؛ شُبان کاره) بوده و الان باقی مونده قلعه دارالامان، که اون‌ها در اون زندگی می‌کردن و شامل آب انبارهای مشهور به چهل برکه، دیوارهای سنگی و حوض‌های آب در قسمت شمال این شهر میشه، وجود داره. باغ گلشن یکی از جاذبه‌های شهر ایج به حساب میاد که شامل باغ‌های مرکبات میشه و در شمال شهر قرار گرفته. این باغ، زیبایی خاصی به شهر داده و اصلا به خاطر صفای این باغ بهش گلشن میگن.
آسیاب گلشن که از آثار باستانی زمان قاجار به شمار میره نزدیک باغ گلشن قرار گرفته و ارزش تاریخی زیادی داره. آب چشمه بندره که در بخش شمالی شهر واقع شده‌، کیفیت بالا و دمای مناسبی داره و از آب این چشمه، باغ‌های انار، بادام و غیره رو آبیاری می‌کنن که همین باغ‎‌ها باعث زیبایی بیشتر منطقه و جذب گردشگرهای زیادی شده. کوهستان پک هم در شهر ایج قرار گرفته و چند سالی هست که به منطقه شکار ممنوع تبدیل شده. خانه گردشگری «مشهدی مصطفی شهبازی» از مراکز دیدنی این شهره که از اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی به یادگار مونده و پذیرای گردشگرهای داخلی و خارجی زیادیه. مناطق گردشگری این روستا شامل کوهستان بش، مسجد سنگی در بن دره (بدره)، قلعه دارالامان، چهل برکه، تخت بهمن، چشمه بن آب (بنو)، کوهستان لایبیر و چشمه زیبای برامی میشه که هر کدومشون زیبایی و ارزش خاص خودشون رو دارن.
کاربری
تاریخی
تفریحی
طبیعی
محدوده قرار گیری
حومه شهر
موقعیت ترافیکی
کم ازدحام
محیط
کوهستان
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا
گرم و خشک

نظر شما

  • عالی 0 %
  • خوب 0 %
  • معمولی 0 %
  • ضعیف 0 %
  • خیلی بد 0 %
آدرس : استان فارس، داراب، جاده داراب به ایج

برچسب‌ها:

جاهای دیدنی شهر آباده عکس جاهای دیدنی آباده جاهای دیدنی آباده با آدرس جاهای دیدنی آباده با عکس مکان های دیدنی آباده جاهای تفریحی آباده
صفحه

سؤال و جواب

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال
نمایش پست در هر صفحه
صفحه