درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

شهر شیراز
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها
##userName##
##userName## در انتظار تایید
##userAssigned##
##timeAgo##

##summery##

##text##

##picCount##+
عکس
مشاهده
##like##
##disLike##
##answersCount##
آیا می خواهید کمترین قیمت ها را به شما اطلاع دهیم
هنگامی که قیمت پرواز های
به
کاهش یابد به شما اطلاع دهیم

سعدیه

امتیاز
0 نقد
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان فارس، شیراز، انتهای خیابان بوستان، مجاور باغ دلگشا
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
اشتراک صفحه در فیسبوک
اشتراک صفحه در توییتر
اشتراک صفحه واتس اپ
اشتراک صفحه تلگرام
اشتراک صفحه اینستاگرام
اشتراک صفحه پین ترست
سعدیه فارس
  عکس‌های سایت - 5
 عکس‌های کاربران - 0
  ویدیو و فیلم 360 - 0
دیدگاه شما

معرفی کلی

سعدیه در انتهای خیابون بوستان و کنار باغ دلگشا قرار داره. آرامگاه سعدی که همه اون رو سعدیه صدا می‌زنن، در دوره‌های مختلف تغییرات زیادی کرده. محلی که الان سعدیه هست قبلا خانقاه و محل زندگی خود سعدی بوده و همینجا هم به خاک سپرده میشه. اولین بنای آرامگاه، قرن هفتم به دستور خواجه شمس الدین محمد صاحب دیوانی وزیر معروف آباقاخان ساخته میشه، اما بعدش یعقوب ذوالقدر، حکمران فارس اونجا رو تخریب می‌کنه. در سال ۱۱۸۷ ه. ق. به دستور کریمخان زند (پادشاه شیراز و ایران آباد کن)، بنایی معروف به عمارتی ملوکانه از گچ و آجر بالای مزار سعدی ساخته شد.
آرامگاه سعدی دو طبقه بود و قسمت شرقی مزار سعدی و قسمت غربی (که دو اتاق داشت) آرامگاه شوریده شیرازی (فصیح الملک) شاعر نابینای شیرازی بود. طبقه بالا هم مثل پایین بود ولی با این تفاوت که بالای قبر سعدی اتاقی نبود که همین باعث شده سقف اون اتاق بلند بشه. بنای سعدیه در دوران قاجار چند بار مرمت و تعمیر شد تا اینکه بالاخره در سال 1329 بنایی که الان به عنوان سعدیه می‌بینید با تلاش علی اصغر حکمت و توسط انجمن آثار ملی ایران ساخته شد.
در طراحی این بنا از چهل ستون الهام گرفته شده و آقای محسن فروغی اون رو ساخته. سبک ساختمان آرامگاه سعدی ایرانی هست، 8 ستون داره و از بیرون مربعی ولی از داخل 8 ضلعیه. سعدیه خیلی دوست داشتنیه، دقیقا مثل خود کسی که در اون خوابیده و مثل اشعار و نوشته‌هاش. کاشی‌های فیروزه‌ای و لاجوردی اون با دیوارهای مرمری و کتیبه‌هایی از گلستان و بوستان، همه و همه باعث شدن که فضایی شاعرانه خیلی خاص و آرامش بخش ایجاد بشه. سمت چپ قبر سعدی یک رواق 7 طاقی هست که اگه اون رو دنبال کنید به قبر شوریده می‌رسید. یکی از دوست داشتنی‌ترین قسمت‌های سعدیه درست رو به روی این رواق و در حیاطه. یک حوض آرزو که از قدیم رسم بوده که مردم سکه‌هاشون رو در این حوض زیبا می‌انداختن و آرزو می‌کردن.
اگه از پله‌هایی که در حیاط هست پایین برید، به حوض ماهی معروف مرمری سعدیه می‌رسید که داخلش پر از ماهی قرمزه، آب اون از یک قنات تامین میشه. شستشو در این آب از اعتقادات قدیمی مردم شیراز در چهارشنبه سوری هست. زیرزمین سعدیه الان به چایی‌خانه سنتی تبدیل شده. بیشتر
کاربری
تاریخی
تفریحی
محدوده قرار گیری
داخل شهر
موقعیت ترافیکی
پر ازدحام
محیط
کوهستان
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا
گرم و خشک

نظر شما

2
  • عالی 0 %
  • خوب 0 %
  • معمولی 0 %
  • ضعیف 0 %
  • خیلی بد 0 %
آدرس : استان فارس، شیراز، انتهای خیابان بوستان، مجاور باغ دلگشا

برچسب‌ها:

جاهای دیدنی شهر آباده عکس جاهای دیدنی آباده جاهای دیدنی آباده با آدرس جاهای دیدنی آباده با عکس مکان های دیدنی آباده جاهای تفریحی آباده
نمایش پست در هر صفحه
صفحه

سؤال و جواب

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال
نمایش پست در هر صفحه
صفحه