درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش پست
صفحه قوانین و مقررات
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower

ویرایش تصویر

Picture
تایید
بازگشت
درگز
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها اخبار
سایت موزه بندیان
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه
امتیاز شما به سایت موزه بندیان چیست؟

سایت موزه بندیان

امتیاز کاربران
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه

سایت موزه بندیان

امتیاز کاربران
نظر شما
userPicture
emoji
koochitaTv
playIcon

معرفی کلی

سایت موزه بندیان در شهرستان درگز قرار داره و بزرگ‌ترین گچ‌بری کشف شده از دوران ساسانی رو در خودش جای داده. این محوطه سال 1369 و موقعی که کارهای تسطیح اراضی کشاورزی رو انجام میدادن کشف شد. که از سال 1373 تا الان هم روی این منطقه حفاری و بررسی انجام میشه. کارهای باستان‌شناسی در این منطقه بررسی معماری معبد ساسانی که در فصل‌های پیشین حفاری شده‌ رو شامل میشه. تپه دیگه‌ای هم در همون نزدیکی‌ها داره حفاری میشه. یاریم تپه، که همون حوالی هست، هنوز مورد کاوش قرار نگرفته. این محوطه باستانی مساحتی حدود هزار متر مربع داره.
این اثر تاریخی از بناهای دوره ساسانی به شمار میره که کنار رودخانه درونگر قرار داره. همچنین به دلیل آب بندی‌ای که در این ناحیه قرار داشته به بندیان معروفه. در اولین فصل حفاری‌ها تالاری به ابعاد ۸×۱۰ متر خاکبرداری شد که به احتمال زیاد سقفی چوبی و مسطح داشته که روی ستون‌هایی قرار گرفته بودن. دورتادور این تالار گچبری‌های زیبایی نقش بسته که خیره کننده هستن. کتیبه‌هایی به خط پهلوی هم در این محوطه کشف شده. این تصاویر و نقشینه‌ها موضوعات زیادی رو مثل شکار، جنگ، صحنه‌های مذهبی و جابه جایی قدرت بازگو می‌کنن که در همه اون‌ها میشه روح اعتقادی و ایرانی رو دید. اهمیت این گچ بری‌ها نه به طولانی بودن، بلکه به محتوای اونه. این گچ بری‌ها بیشتر از صد متر مربع وسعت دارن و بخش مهمی از تاریخ دوره بهرام گور رو به تصویر کشیدن.
مهدی رهبر، باستان‌شناس و سرپرست کاوش‌های بندیان درگز، درباره ویژگی این گچ بری‌ها گفته که گچ بری‌های داخل تالار آتشکده، پادشاهی بهرام گور و پیروزیش به پادشاه هپتالی‌ها، قوم مهاجم شمال خراسان رو به تصویر کشیدن و گچ بری‌هایی که از دوره ساسانی به جا مونده، اکثرا به صورت تزیینی و تک چهره هستن. در حالی که آثار نقاشی شده روی دیوار آتشکده بندیان، صفحه‌هایی از تاریخ این دوره محصوب میشن.
سایت موزه بندیان علاوه بر آتشکده، کارگاه صنعتی، ساختمونی که برای احتمالا برای مراسم مذهبی و حکومتی استفاده میشده و برج خاموشی به عنوان راهنمای مسافرین، رو هم در بر می‌گیره. با کشف کردن ساختمون برج خاموشی نظر محققان اروپایی درباره نحوه تدفین زرتشتی‌ها کلا تغییر کرد. در حال حاضر این محوطه به همت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به اولین سایت موزه باستان شناسی_گردشگری ایران تبدیل شده.
کاربری
تاریخی
تفریحی
محدوده قرار گیری
داخل شهر
موقعیت ترافیکی
پر ازدحام
محیط
کوهستان
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا
گرم و خشک

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%
نظر شما
userPicture
emoji

پرسش و پاسخ

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال