درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

شهر درگز
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها
##userName##
##userName## در انتظار تایید
##userAssigned##
##timeAgo##

##summery##

##text##

##picCount##+
عکس
مشاهده
##like##
##disLike##
##answersCount##
آیا می خواهید کمترین قیمت ها را به شما اطلاع دهیم
هنگامی که قیمت پرواز های
به
کاهش یابد به شما اطلاع دهیم

سایت موزه بندیان

امتیاز
0 نقد
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان خراسان رضوی، شهرستان درگز
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
اشتراک صفحه در فیسبوک
اشتراک صفحه در توییتر
اشتراک صفحه واتس اپ
اشتراک صفحه تلگرام
اشتراک صفحه اینستاگرام
اشتراک صفحه پین ترست
تصویر سایت موزه بندیان
  عکس‌های سایت - 5
 عکس‌های کاربران - 0
  ویدیو و فیلم 360 - 0
دیدگاه شما

معرفی کلی

سایت موزه بندیان در شهرستان درگز قرار داره و بزرگ‌ترین گچ‌بری کشف شده از دوران ساسانی رو در خودش جای داده. این محوطه سال 1369 و موقعی که کارهای تسطیح اراضی کشاورزی رو انجام میدادن کشف شد. که از سال 1373 تا الان هم روی این منطقه حفاری و بررسی انجام میشه. کارهای باستان‌شناسی در این منطقه بررسی معماری معبد ساسانی که در فصل‌های پیشین حفاری شده‌ رو شامل میشه. تپه دیگه‌ای هم در همون نزدیکی‌ها داره حفاری میشه. یاریم تپه، که همون حوالی هست، هنوز مورد کاوش قرار نگرفته. این محوطه باستانی مساحتی حدود هزار متر مربع داره.
این اثر تاریخی از بناهای دوره ساسانی به شمار میره که کنار رودخانه درونگر قرار داره. همچنین به دلیل آب بندی‌ای که در این ناحیه قرار داشته به بندیان معروفه. در اولین فصل حفاری‌ها تالاری به ابعاد ۸×۱۰ متر خاکبرداری شد که به احتمال زیاد سقفی چوبی و مسطح داشته که روی ستون‌هایی قرار گرفته بودن. دورتادور این تالار گچبری‌های زیبایی نقش بسته که خیره کننده هستن. کتیبه‌هایی به خط پهلوی هم در این محوطه کشف شده. این تصاویر و نقشینه‌ها موضوعات زیادی رو مثل شکار، جنگ، صحنه‌های مذهبی و جابه جایی قدرت بازگو می‌کنن که در همه اون‌ها میشه روح اعتقادی و ایرانی رو دید. اهمیت این گچ بری‌ها نه به طولانی بودن، بلکه به محتوای اونه. این گچ بری‌ها بیشتر از صد متر مربع وسعت دارن و بخش مهمی از تاریخ دوره بهرام گور رو به تصویر کشیدن.
مهدی رهبر، باستان‌شناس و سرپرست کاوش‌های بندیان درگز، درباره ویژگی این گچ بری‌ها گفته که گچ بری‌های داخل تالار آتشکده، پادشاهی بهرام گور و پیروزیش به پادشاه هپتالی‌ها، قوم مهاجم شمال خراسان رو به تصویر کشیدن و گچ بری‌هایی که از دوره ساسانی به جا مونده، اکثرا به صورت تزیینی و تک چهره هستن. در حالی که آثار نقاشی شده روی دیوار آتشکده بندیان، صفحه‌هایی از تاریخ این دوره محصوب میشن.
سایت موزه بندیان علاوه بر آتشکده، کارگاه صنعتی، ساختمونی که برای احتمالا برای مراسم مذهبی و حکومتی استفاده میشده و برج خاموشی به عنوان راهنمای مسافرین، رو هم در بر می‌گیره. با کشف کردن ساختمون برج خاموشی نظر محققان اروپایی درباره نحوه تدفین زرتشتی‌ها کلا تغییر کرد. در حال حاضر این محوطه به همت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به اولین سایت موزه باستان شناسی_گردشگری ایران تبدیل شده. بیشتر
کاربری
تاریخی
تفریحی
محدوده قرار گیری
داخل شهر
موقعیت ترافیکی
پر ازدحام
محیط
کوهستان
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا
گرم و خشک

نظر شما

2
  • عالی 0 %
  • خوب 0 %
  • معمولی 0 %
  • ضعیف 0 %
  • خیلی بد 0 %
آدرس : استان خراسان رضوی، شهرستان درگز

برچسب‌ها:

سایت موزه بندیان خراسان رضوی جاهای دیدنی خراسان رضوی جاهای دیدنی خراسان رضوی با عکس مسافرت شهرهای ایران
نمایش پست در هر صفحه
صفحه

سؤال و جواب

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال
نمایش پست در هر صفحه
صفحه