درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش پست
صفحه قوانین و مقررات
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower

ویرایش تصویر

Picture
تایید
بازگشت
یزد
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها اخبار
روستای فهرج
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه
امتیاز شما به روستای فهرج چیست؟

روستای فهرج

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان یزد، روستای فهرج، واقع در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی این استان
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه

روستای فهرج

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان یزد، روستای فهرج، واقع در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی این استان
نظر شما
userPicture
emoji
koochitaTv
playIcon

معرفی کلی

روستای فهرج از توابع بخش مرکزی شهرستان یزد هست که در 22 کیلومتری جنوب شرقی یزد و در مسیر جاده یزد_بافق قرار گرفته. قدمت روستای فهرج به پیش از اسلام برمی‌گرده. آثاری که در فهرج پیدا شده، ثابت می‌کنه که این روستا قدمت زیاد و غنی‌ای داره. بعضیا قدمت روستای فهرج رو در حدود 5000 سال تخمین زدن. این روستا ، دروازه الیساتیس و یکی از چهار بخش مهم و اصلی شهر تاریخی یزد قدیم بوده. اسم این روستا مربوط به قبل از اسلامه. گفته میشه که اسم اولیه اون «فرافر» بوده که با گذشت زمان در قرن‌های چهارم و پنجم هجری قمری به «پهره» یا «پهرشت» و بعد از اون به «فهرج» تغییر پیدا کرده. مردم فهرج به زبان فارسی با لهجه یزدی صحبت می‌کنن و مسلمون و پیرو مذهب شیعه جعفری هستن.
مسجد جامع فهرج، تنها مسجد جهان اسلامه که ساختمونش با قدمت زیاد، هیچ تغییری نکرده. با اینکه بین باستان شناس‌ها اختلاف نظر وجود داره، اما ظاهراً مسجد جامع فهرج قدیمی‌ترین مسجد ایران هست. این مسجد متعلق به نیمه قرن یکم هجری قمریه. مسجد جامع فهرج، مسجد بزرگیه که دو شبستان تابستونی و زمستونی داره. منار گلی مسجد از شاخصه‌های اصلی اون به حساب میاد که از فاصله دور هم میشه اون رو دید. ستون‌های مسجد، بزرگ و مستحکمه و تزیینات معماری‌ای مثل ظرافت گچبری‌ها و سقف بلند اون، هر بیننده‌ای رو به وجد میاره.
قدمت مسجد جامع فهرج به نیمه اول قرن اول هجری مربوط میشه. اما ساختمون اصلی بنا از آثار دوره ساسانیان هست که با ورود اسلام (خلافت عمر) به مسجد تبدیل شده. آب انبار حسینیه، یک آب انبار قدیمیه که قدمتش به دوره‌های پیش از اسلام مربوط میشه و در حاشیه اون مراسم تقدیس آب برگزار می‌شده. بعد از اسلام هم این آب انبار مورد استفاده قرار گرفته.
مسجد دیگه‌ای که در فهرج وجود داره، مسجد علاقبندی(علی قوندی) هست که متأسفانه خرابه‌هایی از اون به جا مونده و گچبری‌های بسیار زیبایی داره. مجموعه تاریخی شهدای فهرج در 2 کیلومتری روستا واقع شده و اطراف اون آثار و ابنیه تاریخی متعددی قرار داره. آثار به جا مونده از دره‌ای که اطراف روستا وجود داره بعضی از قبرها رو به اوایل دوره اسلامی و تعدادی رو به دوره‌های قبل از اسلام مربوط می‌دونه.
مردم فهرج زرتشتی بودن و بعد از حمله اعراب به یزد و فهرج، اعراب، فهرجی‌ها رو به اسلام دعوت کردن و بهشون گفتن که یا مسلمون بشید، یا به ما خراج بدید و یا با ما بجنگین. اهالی فهرج از اعراب مهلت خواستن تا فکر کنن. این مهلت واسه فکر کردن به پیشنهاد اعراب ازشون تقاضا نشد، بلکه مردم اون دوران فهرج، با اهالی روستای یهودی نشین خویدک و هرفته مشورت کردن و به این نتیجه رسیدن که شبونه به اعراب حمله کنن. با حمله به اعراب، عده زیادی از اون‌ها رو به قتل رسوندن و محل خاکسپاری اون‌ها به مجموعه شهدا معروف شده. قلعه تاریخی فهرج به قرون 10 و 11 هجری قمری منسوب شده و چشم‌انداز جذاب و زیبایی داره. از مراسم ویژه این روستا میشه به برگزاری مجالس جشن و شادی در اعیاد ملی و مذهبی و مراسم نخل برداری و نخل گردانی در عاشورا اشاره کرد.
کاربری
تاریخی
تفریحی
طبیعی
محدوده قرار گیری
حومه شهر
موقعیت ترافیکی
محیط
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%
نظر شما
userPicture
emoji

پرسش و پاسخ

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال