درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower
مشهد
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها

روستای فریزی

امتیاز
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
nan
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان خراسان رضوی، 75 کیلومتری جنوب غربی مشهد، 18 کیلومتری جنوب شهر گلبهار
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
اشتراک صفحه در فیسبوک
اشتراک صفحه در توییتر
اشتراک صفحه واتس اپ
اشتراک صفحه تلگرام
اشتراک صفحه اینستاگرام
اشتراک صفحه پین ترست
تصویر روستای فریزی
  عکس‌های سایت - 5
 عکس‌های کاربران - 0
  ویدیو و فیلم 360 - 0
دیدگاه شما
userPicture
emoji

معرفی کلی

روستای فریزی یه روستای معمولی نیست. چون علاوه بر زیبایی‌های طبیعیش، تا حالا بارها اسمش در کتیبه‌ها و کتاب‌های قدیمی اومده. اگه از جنوب غربی مشهد 75 کیلومتر دورتر بشید، در 18 کیلومتری جنوب شهر گلبهار و بین دره‌های سرسبز و دیدنی کوه‌های بینالود به روستای فریزی میرسید. مثلا، براساس کتیبه حاشیه یکی از کتاب‌های دعا و در جلد دوم کتاب منتهی‌الامال، اسم فریزی قبل از تاخت و تاز مغول‌ها به «ذی‌امان» یا «ذی‌امران» معروف بوده. یعنی زمانی که عبیدالله بن الحسین الاصغر(ع) همراه همراهانش به محضر ابومسلمخراسانی رسید و ازشون استقبال کرد، از اونجا به منطقه «ذی‌امان» یا همون «ذی‌امران»، کوچ و در همون منطقه فوت کردن.
در کتاب جغرافیای حافظ ابرو مربوط به قرن هفتم هجری از قلعه فریزی نام برده شده. در کتاب مطلع‌الشمس مربوط به خاطرات ناصرالدین‌شاه قاجار هم نام این روستا آمده. در آنجا، از فریزی و میزان فروش بالای گردوی فریزی و امرار معاش مردم با فروش زغال چوب و غیره یاد شده. همه مطالب بالا تایید میکنن که این روستا قدمت و اصالت زیادی داره.
روستای فریزی از اون روستاهای درجه یکه که گردو و عسل فوق العاده‌ای داره و یه جورایی قطب این محصول در خراسان محسوب میشه. زنبور عسل‌ها هم برای تولید عسل خوشمزه، از گیاه‌های این منطقه که خیلی هم تنوع داره استفاده میکنن. این روستا شامل گون، کنگر، زالزالک و گیاهان دارویی‌ای مثل اسطوخدوس و آویشن کوهی، کاکوتی، پیاز کوهی، ریواس، شقایق، درمنه، خارشتر، بارهنگ، اسپند، پونه، قارچ، زرشک دانه دار(به زبان محلی زرک)، قسنی، هندوانه ابوجهل، گل گاو زبان، گل ختمی، شیرین بیان، خاکشیر، گزنه، گل پربومادران میشه.
این روستا یک زیارتگاه زیبا هم داره که گنبد فیروزه‌ای بارگاهش زینت بخش روستای فریزی هست. ایشون امامزاده عبید الله الاعرج بن الحسین الاصغر ابن الامام الهمام زین العابدین علی بن الحسین بن علی بن ابی طالب (ع) هستن. به اشتباه ایشون رو از فرزندان امام موسی بن جعفر (ع) و برادر امام رضا (ع) معرفی می‌کنن. به علاوه این منطقه برای کوهنوردی مکان بسیار مناسبی هست. به همین خاطر کوهنوردهای ایرانی و خارجی زیادی هر سال به قله بینالود صعود میکنن.
کاربری
تاریخی
تفریحی
طبیعی
محدوده قرار گیری
حومه شهر
موقعیت ترافیکی
کم ازدحام
محیط
کوهستان
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا
گرم و خشک

نظر شما

  • عالی 0 %
  • خوب 0 %
  • معمولی 0 %
  • ضعیف 0 %
  • خیلی بد 0 %
آدرس : استان خراسان رضوی، 75 کیلومتری جنوب غربی مشهد، 18 کیلومتری جنوب شهر گلبهار

برچسب‌ها:

روستای فریزی خراسان رضوی جاهای دیدنی خراسان رضوی جاهای دیدنی خراسان رضوی با عکس مسافرت شهرهای ایران
صفحه

سؤال و جواب

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال
نمایش پست در هر صفحه
صفحه