درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

شهر مشهد
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها
##userName##
##userName## در انتظار تایید
##userAssigned##
##timeAgo##

##summery##

##text##

##picCount##+
عکس
مشاهده
##like##
##disLike##
##answersCount##
آیا می خواهید کمترین قیمت ها را به شما اطلاع دهیم
هنگامی که قیمت پرواز های
به
کاهش یابد به شما اطلاع دهیم

روستای ریاب

امتیاز
0 نقد
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان خراسان رضوی، 3 کیلومتری جنوب غربی گناباد، 275 کیلومتری مشهد
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
اشتراک صفحه در فیسبوک
اشتراک صفحه در توییتر
اشتراک صفحه واتس اپ
اشتراک صفحه تلگرام
اشتراک صفحه اینستاگرام
اشتراک صفحه پین ترست
تصویر روستای ریاب
  عکس‌های سایت - 5
 عکس‌های کاربران - 0
  ویدیو و فیلم 360 - 0
دیدگاه شما

معرفی کلی

روستای ریاب در 3 کیلومتری جنوب غربی گناباد قرار گرفته. این روستا اقلیم نیمه بیابانی داره که باعث شده تابستون‌های گرم و زمستون‌های سردی داشته باشه. مردم روستای ریاب به زبان فارسی، با لهجه گنابادی صحبت میکنن و مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستن. کشت آبی و دیم در روستا رواج داره و مهم‌ترین محصولات زراعی روستا، گندم، جو، زیره و زعفرانه. مهمترین تولیدات باغی روستا شامل انگور، انار و زردآلو میشه. مراتع با ارزش اطراف روستا باعث شده که دامداری رونق پیدا کنه و انواع محصولات دامی مثل شیر، ماست، پنیر، گوشت و پشم در روستا تولید بشه. مردم روستای ریاب به ویژه خانم‌های روستایی، کنار فعالیت‌های کشاورزی، صنایع دستی مثل گلیم هم تولید می‌کنن.
آثار تاریخی روستا مثل دو برج دیده‌بانی، آب انبار، عمارت باغ گلشن، قلعه‌های تاریخی و آرامگاه ابومنصور ریابی و خونه‌های قدیمی، قدمت طولانی روستای ریاب رو نشون میدن. خونه‌های روستا، معمولاً یک طبقه و با سقف مسطح ساخته شدن و سقف تموم خونه‌های با قدمت بالای 60 سال هم گنبد داره که برای هوای گرم تابستون خیلی به کار میومده. مصالح به کار رفته برای ساخت بناهای قدیمی غالباً گل، سنگ، خشت و چوب بوده. بر خلاف اعتقاد بعضی‌ها درباره وجه تسمیه این روستا که معتقدن «ری آب» بوده، تسمیه صحیح اون «رمی آب» بوده، چون رشته قنات طولانی اون بیشتر از بیست کیلومتر طول و از جنوب شرقی به طرف شمال غربی امتداد داره.
آب روستای ریاب هم خیلی شیرین و گوارا هست. در روستای ریاب مزاری وجود داره که اهالی اعتقاد دارن محل دفن ابومنصور بوده. ابومنصور از وزیرهای طغرل فرزند میکاییل، فرزند سلجوق، بنیان گذار سلسله سلجوقیان بوده. برادرش ابوسعید هم از وزرای صاحب قدرت اون زمان‌ها بوده. بناهاى ریاب برخلاف عمارت‌هاى یزد و اطرافش باشکوه نیستن، اما زیبایى خاص خودشون رو دارن. این بناها تمامى نیازهاى ساکنان رو برآورده میکنن. در بیشتر کوچه‌هاى این محله، ساباط یا سقف‌هایى براى ایجاد سایه ساخته شدن و همه خونه‌ها سردابه، حوضخانه و بادگیر دارن. جهت خونه‌ها هم طوریه که وزش بادهاى کویرى، ساکنان خونه‌ها رو در گرماى شدید روزهاى بلند تابستون خنک کنه. حضور خوان‌ها و افراد ثروتمند باعث شده معمارى و تزئین‌های منحصر به فردى در منطقه گناباد به وجود بیاد. معمارى کویرى خونه‌هاى بافت تاریخى ریاب به سبک معمارى خونه‌هاى یزدى شباهت داره.
کارشناس‌ها براى اولین بار در این منطقه با بادگیرهایى مواجه شدن که مثل بادگیرهاى یزد، با دریچه‌ای مستقیما به سردابه متصل میشن. تزئین‌های دیگه این خونه‌ها هم خیلی قابل توجهه. این روستا دو قلعه تودرتو داره و هر قلعه هم برج و باروی جداگانه‌ای برای خودش داره. در قلعه وسطی، مهمون خونه بزرگی بوده که سالمندان روستا اون رو به خاطر میارن. داخل قلعه دوم خونه‌های زیادی وجود داشته که افراد بیرون قلعه خوار و بار و اشیاء قیمتی خودشون رو اونجا میذاشتن.
قلعه اصلی روستای ریاب مربع شکل بوده و هر ضلع اون صد قدم طول داره. دیواره‌های قلعه از جنس گل با سنگ‌های ریز و درشته که وجود سنگدانه‌ها قابل تشخیصه. در4 گوشه این مربع، 4 برج برای نگهبانی ساخته شده. 2 برج هم داخل قلعه ساخته شده بود که وظیفه حفاظت داخلی قلعه رو به عهده داشته و حداقل ارتفاع این برج‌ها 10 متر بوده. دورتادور این قلعه خندقی به عرض تقریبی 6 متر و عمق 4 متر کنده شده بود که در مواقع خطر اون رو پر از آب میکردن تا راه دشمن‌ها رو سد کنن. البته الان خندق به خاطر آلودگی پر شده. خانه قدیمی ناصریان، از خونه‌های تاریخی روستا به شمار میره. در چوبی این خانه بزرگ به یه هشتی باز میشه که محل انتظار مهمون‌ها بوده. هشتی طوری قرار داره که به هیچ وجه داخل خانه دیده نمیشه. بعد از هشتی وارد یه راهرویی میشید که شما رو به درون حیاط خانه میرسونه.
این خونه هیچ پنجره‌ای به بیرون نداره و تموم در‌ها و پنجره‌ها به سمت حیاط خانه باز میشه. حیاط خونه محوطه‌ای به مساحت 175 متره که به جز قسمت باغچه از خشت‌های خام پوشیده شده. در قدیم حوضچه زیرزمینی‌ای وسط حیاط قرار داشته که برای ذخیره آب استفاده میشده. در روستای ریاب، مثل بقیه مناطق ایران برگزاری اعیاد و مراسم ملی و مذهبی رایج هست. نوازنده‌های موسیقی محلی، آوازها و ترانه‌های بومی رو با سازهای نی، دوتار، سرنا و دهل همراهی می‌کنن. اجرای رقص‌های محلی به ویژه چوب بازی در مراسم عروسی‌ روستا رواج داره. کشتی سنتی، تیله بازی و گردو بازی از بازی‌های بومی این روستا هستن. نمدمالی، گلیم‌بافی و سبد بافی هم از صنایع دستی اصلی این روستاست.
هنوزم خانومای روستای ریاب لباسای زیبای محلیشون رو میپوشن. غذاهای متنوعی در روستای ریاب طبخ میشه که معروف‌ترین اون‌ها آش لخشک، اشکنه آب، تخم‌مرغ شیره، گرماست، بلغور، قطاب، جوش پره، کلمبه، توگی و چنگالی هستن. بیشتر
کاربری
تاریخی
تفریحی
طبیعی
محدوده قرار گیری
حومه شهر
موقعیت ترافیکی
کم ازدحام
محیط
کوهستان
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا
گرم و خشک

نظر شما

2
  • عالی 0 %
  • خوب 0 %
  • معمولی 0 %
  • ضعیف 0 %
  • خیلی بد 0 %
آدرس : استان خراسان رضوی، 3 کیلومتری جنوب غربی گناباد، 275 کیلومتری مشهد

برچسب‌ها:

روستای ریاب خراسان رضوی جاهای دیدنی خراسان رضوی جاهای دیدنی خراسان رضوی با عکس مسافرت شهرهای ایران
نمایش پست در هر صفحه
صفحه

سؤال و جواب

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال
نمایش پست در هر صفحه
صفحه