درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower
گناباد
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها

روستای دیسفان

امتیاز
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
nan
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان خراسان رضوی، شهرستان گناباد، بخش کاخک
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
اشتراک صفحه در فیسبوک
اشتراک صفحه در توییتر
اشتراک صفحه واتس اپ
اشتراک صفحه تلگرام
اشتراک صفحه اینستاگرام
اشتراک صفحه پین ترست
تصویر روستای دیسفان
  عکس‌های سایت - 5
 عکس‌های کاربران - 0
  ویدیو و فیلم 360 - 0
دیدگاه شما
userPicture
emoji

معرفی کلی

روستای دیسفان از بخش کاخک شهرستان گناباد هست. این روستا پنج قنات اصلی و چند چشمه داره و حدود یک سوم زمین‌هاش به کاشت درخت و دو سوم بقیه‌اش هم به زعفران و محصولات دانه‌ای دیگه اختصاص داره. اگر خشکسالی نباشه، در زمین‌های روستا بیشتر میوه‌ها به‌ جز میوه‌های خاص مناطق حاره و مدیترانه قابل کشته. دامداری در این روستا به شکل سنتی و در حد توانایی جسمی خونواده‌ها وجود داره و پرورش کرم ابریشم و درآمد حاصل از اون، هم تراز با زعفرانه که متاسفانه خشکسالی دو دهه اخیر این منبع درآمدی مردم رو ازشون گرفته. در منطقه، گیاهان دارویی فراوونی وجود داره که متاسفانه اون هم به خاطر خشکسالی‌های طولانی داره از رونق میفته. مردم این روستا مذهبی و صادق هستن.
روستای دیسفان افراد تحصیل کرده زیادی داره که از بین اون‌ها میشه به مرحوم آیت‌الله فیض اشاره کرد که در نجف اشرف تحصیلات حوزوی رو گذرونده و از مفاخر منطقه خراسان به حساب میاد. یکی دیگه از اسرار این روستا، تعلق خاطر پیر و جوان به روستاست و با وجود اینکه بیشترشون در شهرهای تهران، مشهد و مناطق شهری دیگه زندگی میکنن و وابستگی خاصی هم ندارن اما حضور نداشتن در مراسم‌های ایام‌ محرم، پانزده شعبان، عید نوروز و غیره دیسفان، مثل بدهی سنگینی میمونه که تا مناسبت بعدی و ادای دین، آزار دهنده هست.
روستای دیسفان بیشتر از هزار و 300 سال قدمت داره، طوری که آثار باستانی قلعه دیسفان، دیدبان‌های صالح، دیدبان‌های برج و همچنین آثار دیگه‌ای مثل آب انبار، تونل‌های اتصال مرکز (قلعه) با آب‌انبار و خونه‌ها، حضور نواده‌های امام موسی کاظم(ع) در دیسفان (امامزاده سیداحمد جوانمرد) رو نشون میده و در خانیک و کاخک نشون دهنده اثر وجود آب و کشاورزی برای شکل گیری روستاها بوده. آرامگاه امامزاده احمد جوانمرد (ع) که اول ورودی این روستا واقع شده .
زیارت‌کننده‌های زیادی از مردم دیار گناباد برای زیارت و استفاده از طبیعت اون به این روستا مراجعه می‌کنن. اصل بنا قرن هفتم یا هشتم در دوره تیموری بنا شده و گنبد هشت ترک بیانگر این دوره تمدن اسلامیه. بنا در دوره صفویه بازسازی شده و شبستان شمالی هک نمایان‌گر اون هست. از سال ۱۳۶۹ ترمیم و اضافه کردن ساختمون، دوباره شروع شده و کاشی‌کاری شبستان جنوبی و ضریح مطهر مربوط به همین دوره هست.
کاربری
تفریحی
طبیعی
محدوده قرار گیری
حومه شهر
موقعیت ترافیکی
کم ازدحام
محیط
روستایی
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا
گرم و خشک

نظر شما

  • عالی 0 %
  • خوب 0 %
  • معمولی 0 %
  • ضعیف 0 %
  • خیلی بد 0 %
آدرس : استان خراسان رضوی، شهرستان گناباد، بخش کاخک

برچسب‌ها:

روستای دیسفان خراسان رضوی جاهای دیدنی خراسان رضوی جاهای دیدنی خراسان رضوی با عکس مسافرت شهرهای ایران
صفحه

سؤال و جواب

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال
نمایش پست در هر صفحه
صفحه