درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش پست
صفحه قوانین و مقررات
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower

ویرایش تصویر

Picture
تایید
بازگشت
بوژان (نیشابور)
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها اخبار
روستای بوژان
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه
امتیاز شما به روستای بوژان چیست؟

روستای بوژان

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان خراسان رضوی، 13 کیلومتری شمال شرقی نیشابور، 120 کیلومتری شهر مشهد، بخش مرکزی نیشابور
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه

روستای بوژان

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان خراسان رضوی، 13 کیلومتری شمال شرقی نیشابور، 120 کیلومتری شهر مشهد، بخش مرکزی نیشابور
نظر شما
userPicture
emoji
koochitaTv
playIcon

معرفی کلی

روستای بوژان شمال شرقی نیشابور قرار داره و مسیر دسترسی به اون هم یه جاده آسفالته هست که از نیشابور میاد. در این روستا آبشاری زیبا و کنارش هم یک رودخونه با باغ های میوه وجود داره که چشم انداز زیبایی داره. حاشیه رودخونه پرآب و دائمی بوژان، به خصوص در بهار و تابستون، جای خوبی برای گذروندن یه تعطیلات رویایی هست. روستای بوژان یکی دیگه از روستاهای پلکانی نیشابور محسوب میشه که با آب و هوای خاص و زیبایی‌های منحصر به فردش دل خیلی از گردشگرها رو برده. در مورد معنی بوژان چند نظریه هست. اول اینکه بوژان یعنی رشد کرده. دوم اینکه اسم گیاهی هست که برگ‌های ریز و ساقه‌های دراز داره و در این روستا هم زیاد پیدا میشه. سوم اینکه کلمه بوژان گرفته شده از پسوند مناطقی به نام چشمه ساران یا مرغزارانه. این روستا بافت مسکونی متمرکز و کوچه‌های پیچ در پیچ و نامنظم داره و در شیب ملایم قرار گرفته.
دامنه ارتفاعات سرسبزش از انواع گل‌ها و گیاهان دارویی و صنعتی پوشیده شده و چشم انداز دره سرسبز روستا و رودخانه جاری اون همراه با منظره کشتزار و باغ‌های گسترده، جلوه تماشایی‌ای داره. در روستای بوژان، آرامگاه امام‌زاده‌ای قرار داره که مراسم سنتی و مذهبی مردم روستا در اون محل برگزار میشه. اقتصاد روستای بوژان حول فعالیت‌های زراعی، باغداری، دامداری، امور خدماتی و تولید صنایع‌دستی میچرخه. گندم و جو مهمترین محصول زراعی این روستاست و باغداری هم رونق زیادی داره. میوه‌هایی مثل آلبالو، گیلاس، گردو، آلو و زردآلو از محصولات این روستا به حساب میاد. اواخر این روستا دره‌ای بزرگ لابه لای صخره‌های بلندش وجود داره که در امتداد این دره، رودخانه بوژان و آبشار زیبا و سفیدرنگی معلوم میشه. برای رسیدن به آبشار بوژان باید حدود دو ساعت از روستا پیاده راه برین.
راه صعود به آبشار هم از داخل روستا شروع میشه. با پای پیاده از کنار مسجد روستا میگذرید، اول مسیرها جنگلی و سرسبزه و رودخانه‌ای از کنار مسیر عبور میکنه و اطرافتون هم پر از باغ‌های میوه و درختان گردو که سرتاسر راه رو پوشونده، هست. گاهی مسیر سربالایی و شیبدار میشه؛ جوری که یک نفر هم به زور میتونه ازش رد شه. رودخانه بوژان تقریبا 10 کیلومتره و از کوه‌های گودزرد، بوژان و سیاه خانی سرچشمه می‌گیره. اگه از روستا در مسیر رودخانه حرکت کنید، بعد از 2 ساعت پیاده روی، به آبشار معروف و زیبای بوژان میرسید. در این روستا هم مثل باقی روستاها، پرورش گوشت و طیور و تولید گوشت، پشم گوسفند و فرآورده‌های لبنی رایجه و خانم‌های روستایی هم پا به پای مردها در فعالیت‌های زراعی، دامداری و تولید صنایع‌دستی همکاری می‌کنن.
مردم روستای بوژان در ایام مختلف شادی و غم، آیین‌ها و مراسم ویژه اون مناسبت رو برگزار می‌کنن و شمایل‌خوانی هم از مراسم ویژه ایام محرم در این روستاست. برگزاری مجالس جشن و شادی در روزهای عید نوروز، سیزده بدر و اعیاد شعبانیه و عروسی‌ها بین مردم روستا رواج داره. مردم هنر دوست این روستا از آوازها و آهنگ‌های محلی خراسان در جشن‌ها و عروسی‌های روستا استفاده میکنن و با سازهایی مثل دوتار، دایره زنگی، قشمه، دهل و سرنا، ترانه‌های محلی رو در مراسم شادی اجرا میکنن و رقص چوب بازی، رقص معمول جوان‌ها در مراسم عروسیه. مردم روستای بوژان بیشتر وقت‌ها لباس محلی زیبای خودشون رو میپوشن و جوون‌ها هم در مراسم جشن و شادی لباس محلی میپوشن.
لباس خانم‌های روستایی از پارچه‌های طرح‌دار و رنگی دوخته میشه. قالی‌بافی و فرت‌بافی از صنایع‌دستی روستای بوژان هست که خانم‌های بوژانی اون رو به هنرمندی انجام میدن. غذاهای محلی روستای بوژان بلغور شیر، کشک، کوکو قارچ، کله جوش، حلوای محلی، فطیر مسکه، نان تفدون، انواع آش، کباب، خورشت و آبگوشت هست.
کاربری
تفریحی
طبیعی
محدوده قرار گیری
حومه شهر
موقعیت ترافیکی
کم ازدحام
محیط
کوهستان
معماری
آب و هوا
گرم و خشک

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%
نظر شما
userPicture
emoji

پرسش و پاسخ

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال