درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower
ممسنی
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها

دخمه سنگی دودختر

امتیاز
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
nan
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان فارس، ممسنی، 45 کیلومتری شهر نورآباد
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
اشتراک صفحه در فیسبوک
اشتراک صفحه در توییتر
اشتراک صفحه واتس اپ
اشتراک صفحه تلگرام
اشتراک صفحه اینستاگرام
اشتراک صفحه پین ترست
دخمه سنگی دو دختر فارس
  عکس‌های سایت - 3
 عکس‌های کاربران - 0
  ویدیو و فیلم 360 - 0
دیدگاه شما
userPicture
emoji

معرفی کلی

دخمه سنگی دودختر (داو دور) که مربوط به دوره مادهاست، شهرستان ممسنی و روستای مراسخون علیا واقع شده. در سال ۱۳۱۶ با شماره ثبت ۲۹۹ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده. دخمه سنگی داو دختر که در گویش محلی بهش «دی و دوور» به معنی مادر و دختر میگن، ۴۵ کیلومتری شمال غرب نورآباد شهرستان ممسنی و در ارتفاع ۳۰۰ متری یک کوه قرار داره.
این کوه که بهش «عنا» میگن در جاده فهلیان به خوزستان و در منطقه حسین آباد و مراس خان شهرستان رستم و روی دامنه کوه دنا واقع شده. درباره این که اصلا این مقبره متعلق به کی هست و مربوط به چه دوره‌ای، بین علما اختلاف وجود داره. بعضیا اون رو مربوط به زمان هخامنشی و بعضی متعلق به دوران مادها می‌دونن. حتی عده‌ای اعتقاد دارن که این اثر مربوط به دوران پسا هخامنشیان هست. بعضی از مورخین گواهی میدن که این اثر مربوط به مقبره کوروش اول از شهریاران هخامنشی هست. عده‌ای هم میگن که اینجا آرامگاه آریوبرزن سردار دلاور ایرانی که در برابر اسکندر مقدونی مقاومت کرد، هست. باز عده دیگه‌ای میگن این مقبره مربوط به مادر و یا دخترهای کوروش کبیر هست.
دهانه دخمه با دو نیم ستون که روی اون‌ها هفت آتشدان کنگره‌دار هخامنشی قرار داره تزیین شده. از پای محل دخمه تا ورودی اون 5/11 متر ارتفاع وجود داره. ورودی دخمه به طور استادانه تراش داده شده و یک سطح صاف و صیقلی رو به وجود آورده. ساختن این دخمه دو طبقه به حدی استادانه بوده که حتی به فکر راهی برای جمع نشدن آب در دخمه هم بودن و یک جوی باریک ۱۰ سانتی اطراف اون ساختن و انتهای اون به پلکان خروجی دخمه ختم میشه.
کاربری
تاریخی
تفریحی
محدوده قرار گیری
حومه شهر
موقعیت ترافیکی
کم ازدحام
محیط
کوهستان
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا
معتدل

نظر شما

  • عالی 0 %
  • خوب 0 %
  • معمولی 0 %
  • ضعیف 0 %
  • خیلی بد 0 %
آدرس : استان فارس، ممسنی، 45 کیلومتری شهر نورآباد

برچسب‌ها:

جاهای دیدنی شهر آباده عکس جاهای دیدنی آباده جاهای دیدنی آباده با آدرس جاهای دیدنی آباده با عکس مکان های دیدنی آباده جاهای تفریحی آباده
صفحه

سؤال و جواب

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال
نمایش پست در هر صفحه
صفحه