درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

شهر شیراز
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها
##userName##
##userName## در انتظار تایید
##userAssigned##
##timeAgo##

##summery##

##text##

##picCount##+
عکس
مشاهده
##like##
##disLike##
##answersCount##
آیا می خواهید کمترین قیمت ها را به شما اطلاع دهیم
هنگامی که قیمت پرواز های
به
کاهش یابد به شما اطلاع دهیم

خانه فروغ الملک

امتیاز
0 نقد
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان فارس، شیراز، چهارراه نمازی، خیابان سنگ سیاه
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
اشتراک صفحه در فیسبوک
اشتراک صفحه در توییتر
اشتراک صفحه واتس اپ
اشتراک صفحه تلگرام
اشتراک صفحه اینستاگرام
اشتراک صفحه پین ترست
خانه فروغ الملک ( موزه هنر مشکین فام ) فارس
  عکس‌های سایت - 5
 عکس‌های کاربران - 0
  ویدیو و فیلم 360 - 0
دیدگاه شما

معرفی کلی

خانه فروغ الملک که مربوط به اواخر دوران قاجار هست، در محله قدیمی سنگ سیاه و پشت امامزاده بی بی دختران واقع شده. این خونه برای فروغ‌الملک قوامی بوده که بعدها «اسماعیل قوامی» اون رو به آموزش و پرورش شیراز اهدا کرده. روی کاشی سردر موزه هنوز هم عنوان «دبستان فروغ الملک» نوشته شده و انگار از موزه شدن این دبستان زمان زیادی نمیگذره، چون پارچه ‌نویسی سر در اون کهنه ست ولی هنوز دووم داره. موزه‌ هنر مشکین‌فام رو خیلی از شیرازی‌ها هم هنوز ندیده‌اند. حتی خیلی از راننده تاکسی‌های شیراز هم خبر ندارن که شیراز همچین موزه‌ای داره. این بنا در نقشه‌های گردشگری شیراز فهرست شده و از ارگ کریمخانی تا این موزه تقریبا باید ده دقیقه پیاده روی کنید.
این بنا خونه مسکونی فروغ الملک بوده و شامل پاسدارخانه، آشپزخانه،‌ اصطبل، حمام و دو باب منزل مسکونی‌ میشه که خانه فروغ الملک در سه طبقه ساخته شده و شامل زیرزمین، طبقه همکف و طبقه اول میشه. خانه فروغ الملک شامل دو بخش بیرونی و اندرونی با دو حیاط جداگانه، عمارت شاه‌نشین، حوضخانه، حمام، آشپزخانه و غیره میشه. در قسمت شمال و جنوب خونه دو اتاق پنج دری وجود داره و در ضلع شمال‌غربی، شاه‌نشین خونه قرار گرفته که پنجره‌های گره‌کاری داره. حوضخانه هشت ضلعی، شاه نشین رو به قسمت اندرونی وصل میکنه که با دیدن نقاشی روی سقف‌ها، سبک هنر دوره زندیه براتون یادآوری میشه. فضای داخلی موزه، مثل همه‌ خونه‌های اعیونی قدیمی، زیبا و با شکوه هست و پنجره‌های رنگی صفای دیگه‌ای به خونه داده.
پی ساختمون از سنگ و ملات گچ هست و دیوارها با آجر و ملات گچ و خاک ساخته شدن. سقف خونه با تیرهای چوبی کشیده و با پوشش گل و خاک و کاه گل پوشش داده شده. تزیینات بنا هم شامل تزیینات آجری، کاشی‌کاری، نقاشی‌های سقف و نقش های روی سنگ‌ها میشه. سال ۱۳۷۹، سازمان عمران و بهسازی شهری مرمت خونه فروغ الملک رو شروع کرد و سقف‌ها و آجرکاری‌های نما رو تعویض و پنجره‌های چوبی، کاشی‌کاری حوض‌ها و سقف حوض خانه رو مرمت کرد. این خونه از سال ۱۳۲۷ تا اواسط دهه ۵۰، دبستان فروغ الملک بوده و زیر نظر آموزش و پرورش اداره میشده . از سال ۱۳۸۱، بعد از مرمت و بازسازی، به آقای حسن مشکین‌فام واگذار و به موزه هنر معاصر فارس تبدیل شد. اشیاء موجود در این موزه رو آقای مشکین فام بعد از نیم قرن تلاش، جمع آوری و تهیه کردن که شامل دو بخش عمده آثار هنری خانواده مشکین فام و آثار هنرمندان معاصر فارس میشه و بر حسب نوع اثر هنری یا تکنیک و دوره آفرینش، در یکی از بخش‌های حجاری و نقش برجسته، خوشنویسی، نقاشی، عکاسی، هنرهای تجسمی و غیره نگهداری و به نمایش گذاشته میشه.
گردآورى این مجموعه نفیس و کمیاب، نشون میده که خانواده آقای مشکین فام چقدر به فرهنگ و هنر ایرانی عشق می‌ورزیدن؛ چون این مجموعه از نظر تعداد و تنوع بخش‌هاى مربوط به یک دوره از تاریخ هنر معاصر سرزمین ما، کم‌نظیر و حتى بی‌نظیره. خانه فروغ الملک، سال 1377 با شماره 2040 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده. در این موزه یک فروشگاه هم وجود داره که می‌تونید از اونجا تولیدات هنرى موزه رو که شامل آثار هنرمندان فارس، از جمله تابلو، کتاب، آلبوم، نوار، کارت پستال، پوستر، آثار حجمى و غیره میشه رو بخرید. بیشتر
کاربری
تاریخی
محدوده قرار گیری
داخل شهر
موقعیت ترافیکی
پر ازدحام
محیط
شهری
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا
گرم و خشک

نظر شما

2
  • عالی 0 %
  • خوب 0 %
  • معمولی 0 %
  • ضعیف 0 %
  • خیلی بد 0 %
آدرس : استان فارس، شیراز، چهارراه نمازی، خیابان سنگ سیاه

برچسب‌ها:

جاهای دیدنی شهر آباده عکس جاهای دیدنی آباده جاهای دیدنی آباده با آدرس جاهای دیدنی آباده با عکس مکان های دیدنی آباده جاهای تفریحی آباده
نمایش پست در هر صفحه
صفحه

سؤال و جواب

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال
نمایش پست در هر صفحه
صفحه