درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower
شیراز
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها

خانه زینت‌الملک

امتیاز
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
nan
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان فارس، شیراز، خیابان لطفعلی خان زند
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
اشتراک صفحه در فیسبوک
اشتراک صفحه در توییتر
اشتراک صفحه واتس اپ
اشتراک صفحه تلگرام
اشتراک صفحه اینستاگرام
اشتراک صفحه پین ترست
خانه زینت‌الملک فارس
  عکس‌های سایت - 5
 عکس‌های کاربران - 0
  ویدیو و فیلم 360 - 0
دیدگاه شما
userPicture
emoji

معرفی کلی

خانه زینت‌الملک متعلق به خاندان حاج ابراهیم خان کلانتر شیرازی، اعتمادالدوله شیرازی هست که در دوره‌های مختلف به عنوان والی و کلانتر در شیراز و فارس حکومت می‌کرده. در خیابون لطفعلی خان زند شیراز و ضلع غربی نارنجستان قوام، یک خونه قاجاری زیبا به اسم خانه زینت الملک یا زینت الملوک وجود داره. ایشون خانومی بسیار با کمالات و مهربون و خیر بودن که به خاطر همین اخلاق خوبشون شهرت داشتن و اسمشون هم برای همیشه روی این خونه که محل زندگی ایشون بوده میمونه. زینت الملک قوامی هم دختر قوام الملک چهارم یعنی حبیب الله خان بودن.
معماری خانه زینت الملوک خیلی جالبه، تنها خونه شیراز هست که تمام سطح زیر اون زیرزمینه و از طریق همین زیرزمین به خونه کوچه کناری یعنی نارنجستان قوام معروف که مثل اینکه محل رفت و آمد محارم بوده راه داشته. دورتادور این خونه 20 اتاق داره که همه به هم وصل هستن، طوری که از جنوبی‌ترین اتاق بدون وارد شدن به حیاط میشه به شمالی‌ترین اتاق برید. اتاق‌های خانه زینت‌الملک متعلق به خاندان حاج ابراهیم خان کلانتر شیرازی، اعتمادالدوله شیرازی هست که در دوره‌های مختلف به عنوان والی و کلانتر در شیراز و فارس حکومت می‌کرده. پر از گچ‌بری و آینه‌کاری و نقاشی‌های گل و خانوم هست. زیباترین اتاق هم شاه نشینه که قسمت غربی ساختمونه.
روی پیشونی ساختمون هم کاشی‌های رنگی زیبا و تصاویری از خورشید، دو فرشته، دو شیر شمشیر به دست همراه با آیه نصرمن‌الله و فتح‌ قریب دیده میشه. دو باغچه خیلی زیبا و یک حوض با صفا داره. اونجا لباس‌های محلی هم کرایه میدن که میشه باهاشون عکس انداخت. الان زیر زمین خونه زینت الملوک نگارخونه و موزه مادام توسو شیراز هست که حتما اون رو هم ببینید. به طورمرتب آثار هنرمندان شیراز و پارس و ایران در این نگارخونه به نمایش در میاد. خانه زینت‌الملک زیبا در تاریخ ۱۰ آذر ۱۳۵۴ با شماره ثبت ۹۳۸ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌.
کاربری
تاریخی
تفریحی
محدوده قرار گیری
داخل شهر
موقعیت ترافیکی
پر ازدحام
محیط
شهری
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا
گرم و خشک

نظر شما

  • عالی 0 %
  • خوب 0 %
  • معمولی 0 %
  • ضعیف 0 %
  • خیلی بد 0 %
آدرس : استان فارس، شیراز، خیابان لطفعلی خان زند

برچسب‌ها:

جاهای دیدنی شهر آباده عکس جاهای دیدنی آباده جاهای دیدنی آباده با آدرس جاهای دیدنی آباده با عکس مکان های دیدنی آباده جاهای تفریحی آباده
صفحه

سؤال و جواب

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال
نمایش پست در هر صفحه
صفحه