درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش پست
صفحه قوانین و مقررات
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower

ویرایش تصویر

Picture
تایید
بازگشت
ابرکوه
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها اخبار
خانه‌های تاریخی ابرکوه
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه
امتیاز شما به خانه‌های تاریخی ابرکوه چیست؟

خانه‌های تاریخی ابرکوه

امتیاز کاربران
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه

خانه‌های تاریخی ابرکوه

امتیاز کاربران
نظر شما
userPicture
emoji
koochitaTv
playIcon

معرفی کلی

در ابر کوه بیش از ۲۰۰ خانه تاریخی وجود داره که ۳۷ مورد از این خانه‌های تاریخی ابرکوه به ثبت ملی رسیدن. معروف‌ترین‌هاشون هم که جزو مجموعه پردیسان هستن خونه آقازاده، موسوی، سید علی آقا، حسینی دوست و حاجی خانه هست. خانه‌های تاریخی ابرکوه در محله دروازه میدون که یکی از محلات بافت تاریخی شهرستان ابرکوه هست، قرار دارن. خانه آقازاده از نظر معماری و استفاده از طرح‌ها و سبک‌های سنتی ایران فوق العاده ست. اما، قسمت سوپر فوق‌العاده این خونه، بادگير دو طبقه و كلاه فرنگی هست. ارتفاع بادگير 18 متر و مساحت اون هم 18 متر مربعه. کنار آن هم يک كلاه فرنگی با تزئينات مقرنس كاری وجود داره که جون میده برای عکاسی. بادگير و كلاه فرنگی به ترتيب حكم خنك كردن و نور رسانی فضای پایینی و تالار خونه رو انجام می‌دادن. یک نورپردازی شیک و یک کولر طبیعی.
خانه صولت هم از بناهای تاریخی و فرهنگی شهرستان ابرکوه هست که در بافت قدیمی شهر و در خیابون باهنر محله دروازه میدون قرار گرفته. موزه مردم شناسی ابرکوه در خانه صولت که اداره میراث فرهنگی هم اونجاست، قرار داره و به راحتی از سمت میدون امام ابرکوه، به سمت محله قدیمی دروازه میدون دسترسی داره. این خونه سردر بلند و با شکوه و گچبری‌ها و مقرنسکاری‌های خیلی زیبایی داره. قدمت خانه صولت به اواخر دوره زندیه و اوایل دوره قاجار میرسه.
در موزه مردم‌شناسی ابرکوه حدود 800 قلم شی شناسنامه دار نگهداری میشه. قدیمی‌ترین اثر موزه به اوایل اسلام تعلق داره و نشون دهنده گوشه‌ای از تمدن چند هزار ساله این شهرستانه. بقیه چیزایی که در این موزه وجود داره مربوط به دوره‌های مختلف اسلامی، بخصوص ایلخانی، صفویه و قاجار هست. عکس‌هایی هم در موزه مردم شناسی یزد دیده میشه که قدمتشون به بیش از 80 سال پیش می‌رسه. در این موزه یک نقشه از شهر ابرکوه وجود داره که مربوط به دوره قاجار میشه و توسط روس‌ها تهیه شده. خانه صولت در سال 1375 به عنوان یک اثر ملی ثبت شده.
کاربری
تاریخی
تفریحی
محدوده قرار گیری
داخل شهر
موقعیت ترافیکی
پر ازدحام
محیط
شهری
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا
گرم و خشک

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%
نظر شما
userPicture
emoji

پرسش و پاسخ

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال