درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower
شیراز
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها

حمام وکیل

امتیاز
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
nan
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان فارس، شیراز، خیابان لطفعلی خان زند، خیابان طالقانی، جنب مسجد وکیل
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
اشتراک صفحه در فیسبوک
اشتراک صفحه در توییتر
اشتراک صفحه واتس اپ
اشتراک صفحه تلگرام
اشتراک صفحه اینستاگرام
اشتراک صفحه پین ترست
حمام وکیل فارس
  عکس‌های سایت - 5
 عکس‌های کاربران - 0
  ویدیو و فیلم 360 - 0
دیدگاه شما
userPicture
emoji

معرفی کلی

در شیراز مهم‌ترین گرمابه، حمام وکیل بوده که الان به عنوان حمام وکیل می‌شناسیمش. این حموم قدیمی نشون میده معماری در دوره زندیه چقدر پیشرفه بوده. وکیل خان زند، دستور داد تا این حموم رو در سال 1187 هجری قمری، به همراه بازار و مسجد وکیل بسازن تا امکانات شهر ادب و هنر بیشتر بشه.
حموم‌های قدیمی همیشه محل جمع شدن مردم و بحث و تبادل اطلاعات بوده. معماری و تزئینات به کار رفته در این حموم از فرهنگ و تمدن ایرانی دوران ایران باستان تا دوران صفویه الهام گرفته و تصاویر اساطیری، حماسی و مذهبی رو میشه در این حموم دید. در قدیم از حمام وکیل برای انجام مراسمات خاص مثل جشن حمام زایمان، جشن مراسم آشنایی و خواستگاری دختران دم‌بخت، مراسم سنتی حنابندان و خیلی از رسوم جالب و دوست‌داشتنی دیگه استفاده می‌کردن.
این حموم در زمان خودش پیشرفته‌ترین سازه بوده. مثلا اینکه ورودی حموم کوچیکه و با شیب ملایمی به هشتی میرسه، سطح این هشتی از سطح زمین پایین‌تره و زاویه داره که نمیذاره سرما بیاد داخل و گرما بره بیرون. گرم‌خونه هم سنگ فرشه و دالان‌های کم عرض و باریک زیر این سنگ‌فرش‌ها هست که وقتی هوای گرم و بخار آب در اون میره، باعث گرم شدن کف حموم می‌شده. آب مورد نیاز حموم هم از چاهی به اسم (گاو چاه) تامین می شده و در پایین خزینه‌ی اصلی (آب گرم) تون حمام قرار داره. در بدنه دیوارها هم گربه‌روهایی رو تامین کرده بودن که به دودکش‌ها وصل بوده. گربه‌روها قطعا واسه رفت و آمد گربه‌ها نبوده. به دو دلیل این گربه‌روها مهم بوده، اول اینکه گرمای اضافی رو به کف حموم و بعد هم دوده‌های سوخت رو به بیرون حموم منتقل می‌کرده.
آهکبری‌های خیلی زیبایی زیر گنبد حموم وکیل هست که احتمالا برای دوره زندیه باشه. دوره قاجاریه هم آهکبری‌هایی از داستان‌های شیرین و فرهاد، پیرزن و سلطان سنجر، بیژن و منیژه و معراج حضرت رسول انجام داده شده. در حال حاضر حمام وکیل به موزه تبدیل شده و 30 مجسمه مومی در اون نگه داری میشه که مراسم‌های مختلف مثل حنابندون و یا کیسه کشیدن و غیره رو به نمایش دراوردن.
کاربری
تاریخی
تفریحی
محدوده قرار گیری
داخل شهر
موقعیت ترافیکی
پر ازدحام
محیط
شهری
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا
گرم و خشک

نظر شما

  • عالی 0 %
  • خوب 0 %
  • معمولی 0 %
  • ضعیف 0 %
  • خیلی بد 0 %
آدرس : استان فارس، شیراز، خیابان لطفعلی خان زند، خیابان طالقانی، جنب مسجد وکیل

برچسب‌ها:

جاهای دیدنی شهر آباده عکس جاهای دیدنی آباده جاهای دیدنی آباده با آدرس جاهای دیدنی آباده با عکس مکان های دیدنی آباده جاهای تفریحی آباده
صفحه

سؤال و جواب

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال
نمایش پست در هر صفحه
صفحه