درخواست شما با مشکل مواجه شد
یک لحظه درنگ کنید
گزارش پست
صفحه قوانین و مقررات
گزارش
گزارش خود را از بین موضوعات موجود انتخاب نمایید

follower

ویرایش تصویر

Picture
تایید
بازگشت
فریمان
کمپین
بوم گردی هتل رستوران جاذبه سوغات و صنایع‌دستی غذای محلی سفرنامه‌ها اخبار
بند تاریخی فریمان
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه
امتیاز شما به بند تاریخی فریمان چیست؟

بند تاریخی فریمان

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان خراسان رضوی، ۱۰ کیلومتری شهر فریمان
کوچیتا تی وی برای تماشای آنلاین و زنده محتواهای بصری و صوتی در تمامی حوزه های گردشگری و سفر
بیشتر ببینید
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
معرفی کلی
نقشه
نظرات
پرسش و پاسخ
مکان های مشابه

بند تاریخی فریمان

امتیاز کاربران
افزودن به لیست سفر
ذخیره این صفحه
اشتراک‌گذاری صفحه
آدرس : استان خراسان رضوی، ۱۰ کیلومتری شهر فریمان
نظر شما
userPicture
emoji
koochitaTv
playIcon

معرفی کلی

بند تاریخی فریمان در 10 کیلومتری شهر فریمان، بند تاریخی فریمان هست که یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و تفریحی فریمان محسوب میشه. قدمت این بند هم به دوران‌های تاریخی بعد از اسلام برمیگرده و بنای اولیه بند احتمالا به عصر مغول و دوران صفوی مربوط میشه. این سد یک بار در دوران عین الدوله مرمت شد، بعد زمان پهلوی و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی هم ارتفاعش رو زیاد کردن. حوادث طبیعی زیادی روی این بند تاثیر گذاشته و ظاهرا سطح اولیه بسترش آجر فرش بوده که از رسوب و گل و لای زیادی پوشیده شده. الان ارتفاع این بند ۲۰ متره و پشت بندهای آجری خیلی محکمی داره. بعضی ها میگن این بند هزار سال پیش تا ارتفاع 4 متری ساخته شده و بعدها در زمان صفویان ارتفاعش رو به 20 متر رسوندن.
تا چند سال پیش، از آب بند تاریخی فریمان برای تولید برق استفاده می‌کردن. طول تاج بند فریمان حدود ۱۰۰ متره و برای ساختنش از سنگ و ملات ساروج ( مخلوطی از آهک و رس) استفاده شده. آبگیری سد به وسیله دو برج آبگیر که هر کدوم جدا کار می‌کنه انجام میشه و ظرفیت مخزن سد تقریبا حدود یک میلیون مترمکعب هست. آب از مجراهای تعبیه شده در عمق‌های مختلف بند به داخل چاه‌ها وارد و از کف چاه در طرف دیگه سد خارج میشه. از آب این سد برای سه دهکده تقی آباد، قلعه نو و لوشاب و کارخانه قند فریمان و شهر فریمان استفاده می‌کنن.
این بند یک برج دیده بانی هم داره که نزدیک خودِ بند و در ضلع شمال شرقی اون روی تپه‌ای قرار گرفته. این برج به صورت دایره‌ای ساخته شده. این برج جالب فانوس‌های دریایی فیلم‌های سینمایی رو در ذهن تداعی می‌کنه. مثل سد اخلمد و بر خلاف اونچه در مورد سدهای دیگه دیده میشه، برای باز کردن مجراها، الوارهایی داخل چاه، در ارتفاعات مساوی و جهت‌های مختلف نصب شده. این الوارها به جای پلکان مارپیچی و برای پایین رفتن و باز و بسته کردن مجراها و همچنین از بین بردن و برای پایین بردن انرژی سقوط آزاد آب و مانع شدن تخریب بدنه چاه تعبیه شدن.
ساختمون ساده برج آبگیر نشون میده که طول عمر سد بیشتر از دوره صفویه هست. طول دریاچه پشت بند حدود دو کیلومتر و عرض اون حدود ۵۰ متره. ذخیره سازی آب برای کشاورزی و به ویژه کشت چغندر قند از کارکردهای مهم سد به شمار میاد. علاوه بر مناظر طبیعی اطراف بند در حال حاضر و بعد از نوسازی اطراف سد امکانات رفاهی هم تهیه شده که مجهز به جایگاه‌های استراحت، رستوران سنتی، سرویس‌های بهداشتی و وسایل بازی کودکانه که امکان یک تفریح دلنشین رو برای خونواده‌ها فراهم می‌کنه. بند تاریخی فریمان سال ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۳۵۲۲ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده.
کاربری
تاریخی
تفریحی
طبیعی
محدوده قرار گیری
حومه شهر
موقعیت ترافیکی
کم ازدحام
محیط
معماری
بنای تاریخی
آب و هوا
گرم و خشک

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%

امتیاز کاربران

  • عالی 0%
  • خوب 0%
  • معمولی 0%
  • ضعیف 0%
  • خیلی بد 0%
نظر شما
userPicture
emoji

پرسش و پاسخ

سؤلات خود را بپرسید تا با کمک دوستانتان آگاهانه‌تر سفر کنید. همچنین می‌توانید با پاسخ یه سؤالات دوستانتان علاوه بر دریافت امتیاز، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید.
در حال حاضر سؤال پاسخ موجود می‌باشد.
ارسال